Loading...

Światowy Dzień Backupu. Rząd przypomina, dlaczego kopie zapasowe są tak ważne

Światowy Dzień Backupu. Rząd przypomina, dlaczego kopie zapasowe są tak ważne

Strona główna›Światowy Dzień Backupu. Rząd przypomina, dlaczego kopie zapasowe są tak ważne31.03.2021 14:16fot. GettyImagesKlaudia Stawska

31 marca wypada Światowy Dzień Backupu i jest to doskonała okazja, by przypomnieć o tym, jak ważne jest tworzenie kopii zapasowych dokumentów, zdjęć oraz innych danych, które gromadzimy na komputerach lub telefonach.

Po co tworzyć kopie zapasowe? "To jeden z najlepszych i podstawowych sposobów zabezpieczenia danych i informacji przed ich utratą lub zniszczeniem", czytamy w komunikacie rządowym i jest to chyba najlepsze wyjaśnienie. Często kopie zapasowe są jedynym sposobem na odzyskanie przypadkowo usuniętych danych lub tych utraconych na skutek uszkodzenia dysku.

Kopie zapasowe możemy przechowywać na fizycznym nośniku lub w chmurze. W pierwszym przypadku mówimy o dyskach zewnętrznych lub USB. Niestety fizyczne nośniki są narażone na te same zagrożenia, co dysk, na którym przechowujemy oryginalne pliki - są podatne na uszkodzenia i mogą zostać zaatakowane złośliwym oprogramowaniem.

Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania w chmurze, "które pozwalają na przechowywanie plików w środowisku zabezpieczonym przez dostawcę (w internecie)".

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158223905500686]

Bezpieczny backup w chmurze

Aby móc przechowywać dane w chmurze wystarczy wybrać jedną z usług tego typu i korzystać z niej przez stronę internetową lub aplikację. Najpopularniejszymi usługami tego typu są Google Drive, OneDrive i iCloud.

Te "wirtualne" dyski oferują darmową przestrzeń, dzięki czemu możemy w łatwy sposób zrobić kopię zapasową najważniejszych plików oraz uzyskać z nich dostęp z dowolnego urządzenia, np. ze smartfonu. Telefony coraz częściej przechowują dane przede wszystkim w chmurze, co dodatkowo ułatwia synchronizację plików, gdy wymieniamy smartfon.

"Automatyzacja procesu tworzenia kopii, łatwość dostępu niezależnie od miejsca i bezpieczeństwo - to atuty, które przekonują przedsiębiorców i są doceniane przez pracowników", wyjaśnił Marek Zagórski pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, opisując usługi chmurowe.

Dodał również, że zarówno przechowywanie danych w chmurze, jak i na fizycznych nośnikach ma swoje wady i zalety, dlatego warto szerzej zapoznać się z tematem, by wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Więcej na ten temat przeczytacie również w naszych poradnikach:

Twoje pliki w chmurze: sprawdź najlepsze dyski wirtualne Sprawdź: Jak zrobić backup Windows i bezpiecznie odtwarzać kopie zapasowe? Chmura to nie backup, a Veeam robi na tym biznes. Nie są jedyniCzym jest chmura? Wyjaśniamy teraźniejszość i przyszłość przetwarzania danych

O czym jeszcze warto pamiętać?

Rząd przypomina również o kilku kwestiach związanych z robieniem kopii zapasowych:Tworzenie kopii zapasowych to zaledwie połowa sukcesu. Trzeba mieć pewność, że kopie są prawidłowe i zdatne do użycia. Dlatego warto okresowo testować, czy nasze kopie działają poprawnie.Podczas odzyskiwania systemu z kopii zapasowej - przed jego ponownym użyciem - warto pamiętać o zainstalowaniu najnowszych poprawek oraz aktualizacji zabezpieczeń.Korzystając z rozwiązań chmurowych, przeczytaj dokładnie politykę i sprawdź reputację dostawcy. Upewnij się, że spełnia Twoje wymagania, np. czy wspiera silne uwierzytelnianie, takie jak dwustopniowa weryfikacja.

Programy

AktualizacjeAktualizacjeNowościZobacz więcej ›

Powiązane artykuły