Alicja GórskaTechOpublikowano: 29.03.2021 11:16
Chociaż coraz więcej osób interesuje się nowymi technologiami, to wciąż dla wielu współczesne rozwiązania stosowane w smartfonach, telewizorach, słuchawkach i gros innych stanowią zagadkę. Wchodząc do sklepu z elektroniką, czują się zagubieni, a na pracowników marketu spoglądają z nieufnością – w końcu niełatwo wierzyć w zapewnienia, że coś jest nam absolutnie niezbędne i fantastyczne w każdym calu, gdy tak naprawdę nie rozumiemy, o co chodzi. Właśnie z tego powodu postanowiłam powołać do życia Technologiczne ABC – cykl niedługich, treściwych i pisanych możliwie przystępnym językiem artykułów, z których technologiczni laicy dowiedzą się wszystkiego, czego potrzebują.
Cykl zainicjuje technologia NFC. Jak działa, na co pozwala, gdzie można ją spotkać oraz czy wiążą się z nią jakieś niebezpieczeństwa – oto pytania, na które postaram się odpowiedzieć.
Co to jest NFC, czyli Near Field Communication
Technologia NFC (Near Field Communication) oznacza dosłownie „komunikację bliskiego zasięgu”. Zadaniem NFC jest nawiązywanie połączenia między urządzeniami i transmisji danych. Dzięki niemu prześlesz z jednego smartfona na drugi wizytówkę z numerem telefonu albo obsłużysz płatności zbliżeniowe (smartfon zadziała wtedy jak karta płatnicza). Do tego celu wykorzystuje specyficzną częstotliwość fal radiowych, dzięki której dwa urządzenia mogą wysyłać między sobą dane cyfrowe. Technologię NFC charakteryzuje bardzo krótki zasięg – działa zaledwie na odległość maksymalnie 20 cm – ale w kontekście jego zastosowań należy traktować to, jak zaletę (gwarancję bezpieczeństwa).
NFC czerpie z RFID, czyli technologii identyfikacji częstotliwości radiowej. Nie przejmuj się, nie musisz wiedzieć, o co chodzi. Podaję tę informację tylko po to, żebyś wiedział, jak daleko sięgają korzenie NFC. Patent na RFID, które stało się podstawą dla NFC, został zgłoszony jeszcze w 1983. Musiało jednak upłynąć dużo czasu, zanim technologia NFC trafiła do urządzeń. Jeżeli chodzi o telefony komórkowe, w których moduł NFC jest najpopularniejszy, to po raz pierwszy NFC pojawiło się w 2008 roku w Nokia 6131.
NFC a Bluetooth
Zarówno NFC, jak i Bluetooth służą do przesyłania danych na bliskie odległości. Obie też stosowane są w dzisiejszych smartfonach. Trudno jednak nazwać je rozwiązaniami wymiennymi. Dlaczego? Oto kilka przykładów:
Do czego służy NFC?
Moduł NFC w telefonie nie jest rzeczą obowiązkową i absolutnie niezbędną, ale z pewnością niezwykle wygodną. Jeszcze kilka lat temu wróżono mu jedynie chwilowe zainteresowanie, dzisiaj zaś znajduje coraz szersze zastosowanie. Oto kilka przykładów:
Czy moduł NFC w telefonie jest bezpieczny?
Płatności w sklepie za pomocą technologii NFC wciąż budzą pewne obawy, ale są to obawy zupełnie nieuzasadnione. Ryzyko eliminuje podwójne, a nawet potrójne zabezpieczenie transakcji (konieczność odblokowania telefonu, wpisania pinu do aplikacji, a w przypadku zwłoki i upłynięcia czasu na dokonanie transakcji – 30 sekund – ponownego wpisania pinu zabezpieczającego) oraz niewielka odległość (20 cm) wymagana do dokonania płatności. Prawdopodobieństwo, że ktoś dokona płatności zbliżeniowej naszym telefonem z NFC, jest nawet niższe niż w przypadku ryzyka kradzieży naszej karty płatniczej, która sama w sobie wystarczy, by z naszego konta zniknęło 150 złotych (a ostatnio nawet więcej, bo zmieniły się limity dla bezdotykowych transakcji, jeżeli chodzi o konieczność wpisania pinu).
W jakich smartfonach znajdziesz NFC?
Nie każdy smartfon posiada NFC, ale jednocześnie nie jest to rozwiązanie zarezerwowane wyłącznie dla urządzeń z górnej półki. Jeszcze kilka lat temu największym problemem z występowaniem NFC była jego nieobecność wśród smartfonów chińskich marek, ale i to się dzisiaj zmieniło. Funkcję NFC znaleźć możesz więc zarówno w telefonie firmy Samsung, czy Apple, jak i w Xiaomi, Huawei, Honor, Motorola oraz wielu innych.
Zobacz również:
- Płatności telefonem to przyszłość, ale czy Android Pay również?
- Kolejna metoda płatności zbliżeniowych dostępna w Polsce. Powitajcie SwatchPAY!
- Mega paka 56 darmowych motywów do WordPress – marzec, kwiecień i maj 2018
- [VIDEO] Recenzja DJI Osmo Action – kawał świetnego sprzętu z niesamowitą stabilizacją
- WWDC19: co nowego dla designerów zaprezentowało Apple?
- Sony WF-SP800N – nowe słuchawki TWA z ANC dla aktywnych
- Słuchawki bezprzewodowe – czym są i jak działają?
- Smartwatch od Facebook już w przyszłym roku. Może to głupie, ale dla giganta ma sens
- Lenovo Smart Clock 2 – smart budzik naładuje telefon, zagra muzykę i powie, jaka będzie pogoda
- Najpopularniejsze wersje Linux. Który Linux wybrać zamiast MacOS i Windows?
Zobacz także
Recenzje i testyVOCOlinc Ripple czyli inteligentny dyfuzor zapachowy za groszeOkazuje się, że sprzęty zgodne, chociażby z HomeKit nie muszą kosztować majątku. Przykładem może być dzisiejszy sprzęt VOCOlinc Ripple, czyli inteligentny dyfuzor zapachowy. Przez ostatnie pół roku byłem wyjęty z życia. Kompletnie. Tona nerwów, jeszcze...
Sebastian Łubik8 godzin temu Gry i GameDevPrince of Persia w JavaScript, to najlepsze co może was spotkać w końcówce rokuHej dinozaury, Prince of Persia pamiętacie? Jeśli tak, to mam dla Was coś dobrego. Jestem gościem urodzonym w pierwszej połowie lat 80-tych i – o zgrozo – jak to napisałem, to uświadomiłem sobie, jak odległa...
Sebastian Łubik10 godzin temu Gry i GameDevDarmowe gry w PS Plus na styczeń 2022Rok 2022 zacznie się dość atrakcyjnie w ramach abonamentu PS Plus. Jeśli zastanawiacie się, w co można będzie grać w styczniu 2022 na konsolach PlayStation to spieszę z pomocą. W ramach abonamentu PS Plus dostaniemy...
Przemysław Bicki12 godzin temuBądź na bieżąco! Subskrybuj nas w Google News
Człowiek na Marsie w ciągu 10 lat? To najgorszy scenariusz – twierdzi Elon Musk14 godzin temu To nie jest film dekady, to opis ludzkości w XXI wieku – recenzja „Nie patrz w górę”15 godzin temuRozładowani.pl to nasz siostrzany projekt DailyWeb.
Yamaha E01 i E02 – nowe elektryki Japończyków już w przyszłym rokuPorsche Vision Gran Turismo – gdyby można tworzyć bez ograniczeń, tak wyglądałaby motoryzacjaKupiłem elektryczny rower i bardzo żałuję, że zrobiłem to dopiero teraz!Elektryczne nowości od NIU. 2 skutery, motocykl, 2 hulajnogi, rower i na deser hybryda!