Samsung Galaxy Z Fold 2 - nowości i zmiany, które powitamy z przyjemnością
Ta ostatnia zmiana, dla wielu użytkowników (choć zdaję sobie sprawę, że mimo wszystko Fold to produkt niszowy) będzie dodatkowym argumentem przemawiającym za zakupem tego telefonu.
Samsung zadbał o to, by częściowo rozłożony duży wyświetlacz w jak największej liczbie aplikacji pełnił rolę dwóch ekranów, z których jeden wyświetla informacje pomocnicze lub dodatkowe kontrolki. Również przedni wyświetlacz, ten mniejszy, stał się bardziej użyteczny, a doskonałym przykładem są poprawki w oprogramowaniu aparatu cyfrowego. Z kolei rozłożony ekran nie ma też teraz brzydkiego fizycznego wcięcia w jednym z narożników, dzięki czemu lepiej nadaje się do pracy z aplikacjami, które czerpią z zalet prawie tabletowego rozmiaru wyświetlacza.
Zmiany w Samsung Galaxy Z Fold 2 względem poprzednika podporządkowano zwiększeniu komfortu użytkowania i lepszej funkcjonalności urządzenia, jako produktu z dwoma ekranami o różnym rozmiarze
Usprawnień jest więcej, lepiej działa teraz podział ekranu na 3 niezależne przestrzenie robocze. Możemy zapisywać sobie w wysuwanym z boku przyborniku gotowe zestawy aplikacji, które automatycznie otworzymy w takim trybie podziału. Działa technika przeciągnij i upuść pomiędzy okienkami, a wykonując zrzut ekranowy możemy potem zdecydować, z którego okna jest dla nas najistotniejszy.
Samsung Galaxy Z Fold 2 w porównaniu z poprzednikiem
Pierwszy Samsung Galaxy Fold zrobił na mnie wrażenie, ale z czasowej perspektywy okazał się produktem, w którym wiele rzeczy należy poprawić, dopracować. Nowy Fold 2 zdaje się spełniać wiele z oczekiwań, jako dopracowany pod każdym względem. No prawie każdym, bo zginany ekran to wciąż rozwojowa technologia, a żywotność zawiasu jest podobna jak w poprzedniku (100 złożeń/rozłożeń dziennie, przy założeniu 5 letniej eksploatacji).
Gdy wnikliwiej przyjrzymy się Fold i Fold 2 dostrzeżemy jak wiele elementów konstrukcyjnych w poprzednim modelu było stworzonych naprędce. Dlatego, pokazany trochę później niż Fold, Huawei Mate Xs spodobał mi się bardziej. Teraz będę musiał swoją opinię na nowo przemyśleć, bo to teraz Fold 2 wydaje się bardziej dopracowany. Argument, że składając telefon, chronimy główny wyświetlacz, a nie zabieramy wiele z funkcjonalności Folda 2 jako tradycyjnego smartfonu, jest teraz jak najbardziej na miejscu.
Model | Samsung Galaxy Z Fold 2 | Samsung Galaxy Fold |
Systemoperacyjny | Android 10z OneUI 2.5 (GMS) | Android 10.0z OneUI 2.1 (GMS) |
Wyświetlacz 1 (rozkładany) | » 7,6", Dynamic AMOLED 2x»2208 x 1768 pikseli» 120 Hz» HDR10+ | » 7,3", Dynamic AMOLED»2152 x 1536 pikseli» 60 Hz» HDR10+ |
Wyświetlacz 2 (dodatkowy) | » 6,23", Super AMOLED»2260 x 816 pikseli» 60 Hz | » 4,6", Super AMOLED»1680 x 720 pikseli» 60 Hz |
ProcesorGPU | Snapdragon 865+ (7 nm)Adreno 650 | Snapdragon 855 (7 nm)Adreno 640 |
Pamięć | » 12 GB» 256 GB (UFS 3.1) | » 12 GB» 512 GB (UFS 3.0) |
Aparatyfotograficzne | » 12 Mpix f/1.8 (szerokokątny)» 12 Mpix f/2.4 (teleobiektyw 2x)» 12 Mpix f/2.4 (ultraszerokokątny)» 10 Mpix f/2,2 (selfie w dużym ekranie)» 10 Mpix f/2,2 (selfie w małym ekranie) | » 12 Mpix f/1.5-2,4 (szerokokątny)» 12 Mpix f/2.4 (teleobiektyw 2x)» 12 Mpix f/2.4 (ultraszerokokątny)» 10 Mpix f/2,2 (selfie w dużym ekranie)» 8 Mpix f/1,9 (głębia, w dużym ekranie)» 10 Mpix f/2,2 (selfie w małym ekranie) |
Bateria | » 4500 mAh» ładowanie 25 W» ładowanie bezprzewodowe 11 W» powerbank bezprzewodowy | » 4380 mAh» ładowanie 15 W» ładowanie bezprzewodowe 15 W» powerbank bezprzewodowy |
Biometria | czytnik linii papilarnych na krawędzi,rozpoznawanie twarzy | czytnik linii papilarnych na krawędzi,rozpoznawanie twarzy |
Łącznośćbezprzewodowa | Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.1 a/b/g/n/ac/ax, UWB,GPS (A-GPS, GALILEO, GLONASS, BDS),NFC, LTE, 5G (NSA, SA),opcja dual SIM (nanoSIM + eSIM) | Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.1 a/b/g/n/ac/ax,GPS (A-GPS, GALILEO, GLONASS, BDS),NFC, LTE,opcja dual SIM (nanoSIM + eSIM) |
Dźwięk / złącza | Głośniki stereo / USB 3.1 typu C | Głośniki stereo / USB 3.1 typu C |
Wymiary | 159.2 x 128.2 x 6,9 - 6,0 mm (rozłożony)159.2 x 68 x 16,8-13,8 mm (rozłożony) | 160.9 x 117.9 x 6,9 mm (rozłożony)160,9 x 62,9 x 15,5 mm (rozłożony) |
Waga | 282 g | 263 g |
Czy w tym wizerunku można znaleźć mankamenty? I czy są to w ogóle mankamenty? Zobaczmy.
Samsung Galaxy Fold 2 to rozkładana cegła, nie da się tego ukryć
Ostatnio przyzwyczailiśmy się do ciężkich smartfonów, a waga przekraczająca 200 gramów jakoś nie jest wielką ujmą. Ale Fold 2 to już kategoria superciężka. Waży 282 gramy, czyli kilkanaście gramów więcej niż poprzednik. Po złożeniu jest też grubszy, ma aż 16,8 mm tuż przy zawiasie, ale realnie jest smartfonem smuklejszym. Po rozłożeniu jego maksymalne wymiary wynoszą 159,2 x 128,2 x 6,9 mm (ta sama grubość jak w Fold). Złożony mierzy 159,2 x 68 x 16,8 mm.
Szybszy chipset, ale uwaga, mniej pamięci wbudowanej, a microSD tutaj nie użyjemy
Pierwsza generacja Fold nie dysponowała slotem na karty microSD, ale to nie był problem, bo szybka 512 GB pamięć wbudowana to wystarczająco dużo, by poradzić sobie z każdym zadaniem. Następca Fold 2 wciąż ma szybką pamięć masową (UFS 3.1), ale nie wiedzieć czemu jest jej dwa razy mniej. Co prawda 256 GB to dużo, ale wstyd w tak drogim telefonie oszczędzać na takim komponencie. RAMu nie przybyło, nie ubyło, jest go 12 GB.
Czyżby utrzymanie podobnej jak w poprzedniku ceny wymusiło takie oszczędzanie na pamięci? Bo zastosowany chipset jest wydajniejszy niż poprzednio. Choć można zastanawiać się, czy dla posiadacza Folda będzie istotne czy ma on Snapdragona 865+ czy 855. Oba chipsety zapewniają ogromną wydajność. Być może różnicę na korzyść nowszego układu da się odczuć korzystając z funkcji DeX, czyli zamieniając Folda 2 w centralną jednostkę komputera podłączoną do zewnętrznego monitora, klawiatury i myszy. Albo też przy pracy wielozadaniowej z podzielonym pulpitem.
Moduł z aparatami w Fold 2 wygląda jak w Note 20 Ultra, ale to tylko zewnętrzne wrażenie
Podobnie jak Galaxy Note 20 także i Galaxy Z Fold 2 dostał trzy aparaty cyfrowe na tylnej ściance. Wzorniczo, główny moduł fotograficzny jest identyczny jak w Note 20 Ultra, ale są pewne różnice na minus. Za to w porównaniu z poprzednikiem z serii Fold mamy skok do przodu.
Co prawda tylko główny aparat jest sporo lepszy niż w Galaxy Fold. To dobra wiadomość, jednak przy tak wysokiej cenie (o niej na końcu tekstu), chciałoby się mieć jeszcze bardziej wysublimowane parametry aparatów.
Tymczasem wszystkie aparaty na tylnej ściance mają 12 Mpix rozdzielczości. Nie możemy tu liczyć na super powiększenia i kadry z głównego aparatu jak w Note, a teleobiektyw to tylko 2x. Nie nakręcimy wideo 8K, a ultraszerokie zdjęcia będą miały mniejszą o 4 Mpix rozdzielczość niż wcześniej. Samsung zrezygnował też ze zmiennej apertury w głównym aparacie na tylnej ściance, ale to zrozumiałe przy dużo większym sensorze.
Rekompensować ma to dobra jakość zdjęć, a także funkcjonalność składanej obudowy przy fotografii różnego typu - makro, z pozycji żaby, znad głowy, selfie grupowe, selfie samodzielne. Telefon można rozłożyć tak, by obudowa spełniała rolę statywu.
Trzeba też pamiętać, że Fold 2 ma tylko 6,9 mm grubości, a na dodatek bardziej skomplikowaną wewnętrznie mechaniczną konstrukcję niż zwykłe smartfony (sam zawias to ponad 60 elementów). Dlatego umieszczenie jeszcze lepszych aparatów może być bardzo kłopotliwe, a o teleobiektywie z peryskopem to chyba można zapomnieć.
W przypadku kamer do selfie Samsung zrezygnował z dodatkowego 8 Mpix aparatu do detekcji głębi, który tylko zabierał miejsce. Zostawił dwa 10 Mpix aparaty, po jednym w okrągłym wycięciu każdego z wyświetlaczy. I to moim zdaniem wystarczy.
Więcej energii, szybsze ładowanie przewodowe, wolniejsze bezprzewodowe
W nowym Foldzie dostaniemy nieznacznie pojemniejszy niż w poprzedniku akumulator 4500 mAh, który jest podzielony na dwie części, każda w jednej z klapek. Choć szybciej naładujemy go przewodowo, to wolniejsze będzie ładowanie bezprzewodowe. Jest też funkcja bezprzewodowego powerbanku.
Samsung Galaxy Z Fold 2 - smartfon, w którym żaden z ekranów nie jest wąskim gardłem
Telefony, które mają elastyczny ekran dzielę na dwa typy - składane i rozkładane. I już tłumaczę co autor tej klasyfikacji miał na myśli.
Typ rozkładany to takie telefony, które dopiero po rozłożeniu mogą funkcjonować jak pełnowartościowy smartfon. Do tej kategorii zaliczymy Samsung Galaxy Z Flip i Motorola RAZR. To typ składany to telefony, które można rozłożyć, ale nawet po złożeniu zachowują one pełną funkcjonalność. W tym przypadku mowa o Samsung Galaxy Z Fold 2 i Huawei Mate Xs. Co prawda jeden ma dwa ekrany, drugi jeden, ale koncepcja prawie kwadratowej powierzchni roboczej po rozłożeniu jest podobna.
Samsung Galaxy Fold był produktem na pograniczu tych dwóch kategorii. Teraz to ewidentnie smartfon składany, który wygodnie użyjemy w dowolnej konfiguracji. Z oprogramowaniem jeszcze lepiej zoptymalizowanym, bez niedociągnięć konstrukcyjnych, które nie rzucają się w oczy, ale po latach mogą dać się we znaki. Z pewnymi ograniczeniami, które wymusza konstrukcja i kilkoma brakami, z którymi trudno mi się pogodzić. Bo jakże to mieć najbardziej topowy model telefonu i tylko 256 GB pamięci, bez slotu microSD, nawet hybrydowego. W świecie Apple takie rzeczy przejdą, w świecie Androida będą narzekania.
Samsung Galaxy Z Fold 2 - cena, dostępność, kolory
Składane telefony, z dużym wyświetlaczem ewoluują w dobrym kierunku. Wciąż są drogie, wciąż unikalne (ile osób z Foldem widzieliście na własne oczy od momentu jego premiery), ale coraz bardziej pożądane. To wstępna opinia bazująca na wyłącznie wirtualnym kontakcie z Samsung Galaxy Z Fold 2, ale prawdopodobnie dość obiektywna.
Europejska cena Samsung Galaxy Z Fold 2 5G wyniesie około 2000 euro (8800 zł). Do sprzedaży trafi 18 września, w wybranych krajach przedsprzedaż rusza 1 września. Zawartość zestawu prezentuje się tak jak na powyższej fotografii. Będziemy mogli wybierać pomiędzy kolorami Mystic Black i Mystic Bronze, a także opcjonalnie dobieranym kolorem zawiastu (przy indywidualnych zamówieniach). W tym przypadku będą cztery kolory do wyboru, Metallic Silver, Red, Blue oraz Gold. Smartfon oczywiście dostaniemy w wersji obsługującej 5G.
Dla bardziej wybrednych i zamożnych klientów, przygotowano specjalną wersję Thom Browne, czyli zestaw z zegarkiem Galaxy Watch 3, bezprzewodowymi słuchawkami Galaxy Buds Live i innymi gadżetami, wszystko z charakterystycznym wykończeniem.
Źródło: Samsung, inf. własna
Więcej na temat produktów marki Samsung: