Loading...

Samsung Cloud - jedna chmura dla wszystkich danych

Samsung Cloud - jedna chmura dla wszystkich danych

Ochrona i kopiowanie danych to temat rzeka, o którym pisze się od lat w kontekście kolejnych urządzeń. Dziś, najważniejszym z nich jest smartfon, w pamięci którego trzymamy praktycznie wszystko. Warto zatem zadbać o jego ochronę, zwłaszcza, że niektórzy producenci smartfonów dostarczają w tym celu własnych usług chmurowych, których uruchomienie kosztuje nas raptem kilka kliknięć.

Przyjrzyjmy się bliżej jednej z takich usług - Samsung Cloud. Zrzuty ekranowe wykonano na smartfonie Samsung Galaxy S9+.

Samsung Cloud jest usługą z założenia podobną do powszechnie dostępnych dla smartfonów z Androidem narzędzi do wykonywania kopii zapasowych na serwerach Google. Jednak jako narzędzie dedykowane nie tylko działa sprawniej z urządzeniami tego producenta, ale też pozwala na dużo więcej.

Panel kontrolny Samsung Cloud aktywujemy wybierając w ustawieniach systemowych w Chmura i konta opcję Samsung Cloud.

Samsung Cloud - bezpieczeństwo, z którego warto skorzystać

Można zadać sobie pytanie "dlaczego kopia w chmurze", przecież możemy zrobić kopię na zewnętrznej karcie pamięci i w dowolnej chwili jej użyć. To prawda, usługa chmurowa ma jednak swoje zalety. Przede wszystkim zapewnia dostęp do kopii zapasowych z dowolnego miejsca, gdzie działa internet. Kopia wykonywana zdalnie jest też dużo bezpieczniejsza niż kopia lokalna, a proces przywracania danych w przypadku utraty urządzenia lub jego zmiany (wtedy kopia chmurowa jest alternatywą dla usługi Smart Switch) jest natychmiastowy.

Samsung Cloud - jakie dane zabezpiecza i jak z niej korzystać

Usługa kopii zapasowej danych w Samsung Cloud jest domyślnie aktywowana w nowych urządzeniach (producent oczywiście nie zmusza nas do jej używania i możemy ją całkowicie wyłączyć).

Co istotne, może ona zawierać praktycznie wszystkie ustawienia i dane jakie zgromadzone są na naszym smartfonie. Dzięki temu, w prosty i wygodny sposób możemy w jednym miejscu stworzyć pełną kopię zawartości smartfona.

Nasz smartfon Samsung, w którym zalogowaliśmy się do konta Samsung, domyślnie spróbuje utworzyć kopię zapasową najważniejszych danych i ustawień podczas każdego ładowania, gdy ekran jest wyłączony, a akumulator ma więcej niż 10% zapasu energii.

Co ważne, do chmury jako bezpieczną kopię przekażemy także te dane, które przechowujemy na smartfonie w ramach usługi KNOX, czyli specjalnie zabezpieczonej i wydzielonej przestrzeni w pamięci smartfona. Te dane przechowywane w chmurze będą nadal zabezpieczone, a po odtworzeniu ponownie trafią do KNOX.

Odtwarzając kopię zapasową z usługi Samsung Cloud możemy przywrócić tylko część danych - na przykład listę połączeń czy SMS-ów, albo ustawienia i dane dla konkretnej aplikacji. Po odzyskaniu danych kopię można usunąć, ale też pozostawić na przyszłość.

Plusem Samsung Cloud jest możliwość obsługi więcej niż jednego urządzenia. W panelu Samsung Cloud widoczne jest zestawienie kopii zapasowych dla każdego sprzętu, który choć raz skorzystał z naszej usługi. Kopie (lub ich części) można odzyskiwać pomiędzy urządzeniami, dopóki kompatybilność danych na to pozwala.

Dostęp do Samsung Cloud wymaga…

Dostęp do Samsung Cloud wymaga stworzenia konta Samsung, które pozwala na korzystanie z dedykowanych narzędzi tego producenta i dostęp do profitów przyznawanych wraz z nowym smartfonem. Jeśli takiego konta nie mamy, podczas pierwszego uruchomienia urządzenia Samsung będziemy poproszeni o jego utworzenie. Warto pamiętać, że jeśli założymy takie konto, jego hasło konieczne będzie przy procedurze przywracania danych fabrycznych.

Kopia zapasowa i synchronizacja danych

Poprzez ekran nastaw Samsung Cloud możemy samodzielnie skonfigurować opcję automatycznej kopii zapasowej i funkcję synchronizacji. W przeciwieństwie do kopii zapasowej, dane synchronizowane są kasowane z chmury po ich usunięciu z synchronizowanego urządzenia.

Synchronizacją obejmiemy dodatkowo tylko te dane, które stale powinny być przechowywane w kopii zapasowej jak i na połączonych z Samsung Cloud smartfonach w najnowszej wersji - Notatki (standardowe jak i S Note), Kalendarz, Kontakty, ustawienia przeglądarki internetowej. Funkcję synchronizacji tych stosunkowo niewielkich rozmiarem danych możemy aktywować bez znaczącego obciążania przestrzeni chmurowej pomiędzy kilkoma urządzeniami Samsung, z których korzystamy.

Zdjęcia i pliki na żądanie

Szczególne znaczenie ma zawartość Galerii obrazów. Ponieważ pliki zdjęć zajmują sporo miejsca, musimy samodzielnie zdecydować, czy chcemy je synchronizować z Samsung Cloud i ewentualnie z innymi urządzeniami. Odpowiednie opcje, w tym możliwość wyboru synchronizowanych folderów z Galerii (można synchronizować tylko część danych), znajdują się w ustawieniach narzędzia Galeria.

Korzystając z chmury możemy dodatkowo aktywować analizę zawartości zdjęć, by uzyskać dokładniejszy ich opis i segregację na kategorie.

Opcje automatycznej i wymuszonej kopii zapasowej nie uwzględniają synchronizacji danych z Galerii. Należy o tym pamiętać, jeśli chcemy panować też nad zgromadzonymi w niej plikami multimedialnymi.

Samsung Cloud - bezpieczne dane - za darmo lub za niewielką opłatą

Usługa Samsung Cloud i narzędzie kopii zapasowych wbudowane w systemową nakładkę to wartość dodana jaką dostają użytkownicy wspomnianych kompatybilnych smartfonów. Domyślnie, czyli za darmo, otrzymujemy przestrzeń dyskową 15 GB na kopie zapasowe. Możemy ją rozszerzyć do 50 GB płacąc miesięcznie 4,99 zł. To dwa razy mniej niż w przypadku podobnej pojemności na dysku sieciowym Google. Największy obecnie dostępny pakiet to 200 GB przestrzeni w Samsung Cloud, za który miesięcznie należy płacić 12,99 złotych. Wymagający użytkownik powinien być zadowolony już z pośredniej (50 GB) opcji.

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung

Powiązane artykuły