Jak szybciej naładować telefon? W tym poradniku znajdziesz kilka prostych wskazówek, dzięki którym Twój smartfon szybko i bezpiecznie odzyska energię.
Kolejne generacje telefonów oferują coraz szybsze standardy ładowania. Nie musisz (a nawet nie powinieneś podpinać smartfona na całą noc) – wystarczy kilkadziesiąt minut, by zyskać energię na cały dzień użytkowania. Podpowiadamy, jak szybciej naładować telefon.
Kup możliwie najszybszą ładowarkę
To trywialne, ale wcale nie musi być oczywiste. Ty – jako obeznany ManiaK technologii – zdajesz sobie sprawę z tego, że czasami producenci tną koszty. Przykłady można mnożyć, ale zawsze należy sprawdzić w specyfikacji, jaka jest maksymalna obsługiwana moc ładowania. Możesz się zdziwić, że w zestawie sprzedażowym znajdziesz wolniejszą (przykład – Samsung Galaxy S20 FE wspiera ładowanie 25W, a w pudełku jest 15W adapter).
Xiaomi Mi 10 Pro z ładowaniem 65W / fot. gsmManiaK
Jest też sporo modeli (seria Samsung Galaxy S21, wiele modeli Nokii), które w komplecie nie mają żadnej ładowarki. Nie idź wtedy do marketu i nie kupuj najtańszej z pasującą wtyczką – tracisz mnóstwo czasu, a wcale nie oszczędzasz tym baterii.
Nie ładuj telefonu na słońcu
Największym wrogiem każdej baterii jest ciepło. Z tego powodu wielu producentów umieszcza cały system szybkiego ładowania nie w telefonie (blisko baterii), ale w samej ładowarce. Dzięki utrzymaniu niższej temperatury szybciej, bezpieczniej i wydajniej naładujesz swój telefon. Unikaj pozostawiania go w nasłonecznionej części pokoju (lub przy grzejniku). Z tego samego powodu do ładowania warto wyjąć telefon z ochronnego etui.
/fot. Apple
To samo dotyczy ładowarek bezprzewodowych – lepiej trzymać je w chłodniejszych częściach pomieszczenia.
Włącz tryb samolotowy lub wyłącz telefon i nie korzystaj z telefonu podczas ładowania
To już oczywistości, ale komu chce się to robić? Jeżeli jednak zależy Ci na czasie, to przynajmniej włącz tryb samolotowy (ikona na belce powiadomień lub Ustawienia->WiFi i Sieć->Tryb Samolotowy) i nie bierz telefonu do ręki. O tym już mówiliśmy – użytkowanie, nawet to proste, wiąże się z użyciem procesora. To zaś przekłada się na wzrost temperatury i mniej wydajne naładowanie.
Najszybciej naładujesz smartfon, gdy go całkiem wyłączysz. Po prostu odłóż go na kilkanaście minut i po czasie ciesz się szybko naładowaną baterią.
Sony Xperia 5 III / fot. gsmManiaK
Nie ładuj go do pełna
Na koniec zostawiłem coś nieco mniej oczywistego. Być może zauważyłeś, że krzywa ładowania nie jest liniowa, a proces wyraźniej zwalnia po osiągnięciu jakiś 70%. Dzieje się tak, ponieważ algorytmy oprogramowania ograniczają dostarczany prąd w związku z oporem. Ponownie ma to na celu wydłużenia żywotności baterii podczas kilkunastu miesięcy użytkowania.
Teraz wiesz już wszystko o szybkim ładowaniu telefonu. Być może zainteresuje Cię też poradnik o tym, jak wydłużyć żywotność baterii w smartfonie. Nie jest to problematyczne, a przyda się użytkownikom rzadko wymieniającym swoje sprzęty.
Jak oszczędzać baterię w smartfonie? Kilka prostych rad, żeby nie „zajechać” telefonu