Loading...

Jaki budzik dla Androida? Sprawdziliśmy, jakie aplikacje obudzą nawet największych śpiochów

Jaki budzik dla Androida? Sprawdziliśmy, jakie aplikacje obudzą nawet największych śpiochów

Każdy smartfon z Androidem oferuje funkcję budzika, ale dla niektórych to może być za mało. Standardowa aplikacja zegara pozwala jedynie na ustawienie kilku alarmów, określenie ich powtarzalności oraz czasu "drzemki". Użytkownicy potrzebujący szerszego zakresu funkcji mogą wybierać w sklepie Google Play spośród wielu aplikacji zastępujących podstawowy budzik w Androidzie. Oto kilka naszych propozycji.

Absolutnym liderem naszego zestawienia jest aplikacja Sleep As Android, która mimo, że oferuje tylko 14 dni bezpłatnego okresu próbnego bezsprzecznie deklasuje innych konkurentów. Głównym argumentem za wykupieniem pełnej licencji aplikacji jest ogrom funkcji obok standardowego budzika. Program pozwala na zintegrowanie alarmów z elementami inteligentnego domu, sparowanie z opaską monitorującą puls, nagrywanie odgłosów spania, a nawet uruchomienie Spotify zamiast standardowego dźwięku budzika. W naszym zestawieniu nie zabrakło również innych aplikacji, które oferują ciekawe rozwiązania. I can't wake up! zadba o to, żebyśmy na pewno obudzili się w momencie włączenia alarmu. Winder za to potrafi dopasować porę budzenia do warunków drogowych, dzięki czemu niespodziewany korek nie z sprawi, że spóźnimy się do pracy.

Komu może przydać się dodatkowy budzik w Androidzie? Przede wszystkim osobom, które mają problem z porannym wstawaniem. Niektórym użytkownikom zdarza się, że nieświadomie wyłączają ustawiony wcześniej alarm i kładą się spać dalej. Przebudzenie po nawet kilkugodzinnym spóźnieniu się do pracy lub szkoły może nie być miłym doświadczeniem. Większość prezentowanych w tym zestawieniu programów próbuje rozwiązać ten problem. W zestawieniu skupiliśmy się głównie na tym, czy sprawdzane przez nas aplikacje oferują dodatkowe funkcje względem standardowego budzika w systemie Android. Bardzo ważne były dla nas te z nich, które rozwiązują problemy osób mających kłopoty z porannym wstawaniem. Producenci aplikacji mają na to swoje sposoby: m. in. konieczność wykonania prostego testu celem dezaktywacji budzika lub robienie zdjęcia wcześniej zdefiniowanemu obiektowi w domu.

Sleep As Android - najlepszy budzik na Androida

PolecamySleep As Android

Prawdziwy kombajn dla osób, które nie mogą wstać rano z łóżka! Oprócz wyzwań do wykonania o poranku, program oferuje integrację z inteligentnymi żarówkami, Spotify oraz opaskami fitness do monitorowania jakości snu!

Pobierz z Google Play

Program ten udowadnia, że budzik na Androida nie musi być nudny. Każdy alarm, który możemy ustawić w Sleep As Android został dodatkowo wzbogacony w funkcje, które pozwalają na pełną personalizację budzika. Między innymi możliwe jest ustawienie playlisty w Spotify zamiast typowego dźwięku alarmu, włączenie opcji dezaktywacji budzika za pomocą kodu Captcha lub QR, czy wykonania prostego zadania matematycznego. Jest to opcja niesamowicie przydatna dla śpiochów, którym zdarza się nieświadomie wyłączyć budzik i pójść spać dalej. Program może też powiadomić nas, kiedy nastaje optymalna pora położenia się do łóżka, żeby w trakcie uruchomienia alarmu obudzić się wyspanym. W czasie snu, aplikacja może monitorować jego parametry, a nawet nagrywać np. epizody chrapania w nocy, co może przydać się szczególnie osobom cierpiącym na bezdech senny.

Sleep As Android cechuje się ogromną ilością funkcji, oprócz ustawiania budzików. Możliwości jest mnóstwo.

Jeżeli nie musimy wstawać wcześnie, możemy skorzystać z trybu "Idealna długość snu", który w oparciu o nasze przyzwyczajenia postara się obudzić nas o optymalnej porze. Program zaleca wtedy wyciszenie się, pozwala na monitorowanie jakości odpoczynku, a ponadto proponuje "kołysankę" przed zaśnięciem. Na czym polega ta funkcja? Telefon odtwarza dźwięk, który ma za zadanie nas uspokoić (na przykład odgłosy padającego deszczu) i ułatwić zaśnięcie. Aplikacja ponadto postara się wykryć, kiedy zapadliśmy w sen i rozpocznie śledzenie naszego odpoczynku, a o poranku otrzymamy na jego temat już przeanalizowane dane. Sleep As Android oferuje również funkcję inteligentnego budzika, który w oparciu o zgromadzone przez siebie dane na temat jakości naszego snu dobierze odpowiednią porę pobudki. Program wyposażono w algorytmy, które zbierają informacje z sensorów telefonu oraz mikrofonu. Po analizie zebranych danych, ustalane są epizody snu głębokiego, płytkiego, wybudzenia, a także momenty, w których zdarzyło nam się chrapać.

Integracja z inteligentnymi żarówkami, kopia zapasowa, wyzwania do pokonania podczas wstawania - Sleep As Android nie ma konkurencji.

Jaki budzik dla Androida? Sprawdziliśmy, jakie aplikacje obudzą nawet największych śpiochów

Ciekawą funkcją programu jest możliwość zintegrowania go z domowymi żarówkami Philips Hue, które np. mogą stopniowo się rozświetlać, kiedy nadejdzie pora na wstanie z łóżka. Dodatkowo, aplikacja umożliwia zapisanie naszych alarmów w chmurze, dzięki czemu po zmianie urządzenia będziemy w stanie je odtworzyć bez potrzeby ponownej konfiguracji programu. Jeżeli macie problemy z zasypianiem, uwielbiacie rozbudowane programy dla Androida, to Sleep As Android jest dla Was. Pełna wersja aplikacji kosztuje 15 złotych, ale jest to i tak niewiele w stosunku do oferowanych przez tę propozycję funkcji. Zdecydowanie polecamy Wam ten program. W jednej z naszych wcześniejszych publikacji możecie zapoznać się z bardziej szczegółowym rzutem oka na Sleep as Android.

I can't wake up!

PolecamyI can't wake up

Dzięki temu budzikowi dla Androida nigdy nie zaśpisz do pracy! Aplikacja torturuje użytkownika o poranku trudnymi zadaniami, które pozwolą na zdezaktywowanie alarmu.

Pobierz z Google Play

Jak wskazuje nazwa programu, przeznaczony jest dla osób, które mają problemy z budzeniem się o poranku. Często zdarza się, że niektórzy użytkownicy nieświadomie dezaktywują wcześniej ustawiony alarm i spóźniają się do pracy lub szkoły. Receptą na to może być konieczność wykonania znacznie bardziej skomplikowanej operacji, niż stuknięcie w przycisk wyłączenia alarmu. I can't wake up! stawia na bardziej wyrafinowane metody wyciągania użytkownika z łóżka. Możemy wybierać spośród wielu zadań, które pomogą nam definitywnie wstać o poranku: wykonywanie działań matematycznych, powtórzenie wzoru wyświetlanego na ekranie, wskazywanie obiektów, a nawet przepisywanie prezentowanego tekstu.

I can't wake up nie pozwoli nam zaspać do pracy. Ilość wyzwań do pokonania jest ogromna.

Dla osób z największymi problemami ze wstawaniem stworzono funkcję "testu świadomości", która powtórzy wcześniejsze zadanie jeszcze raz dla upewnienia się, że jesteśmy wybudzeni. W I can't wake up! możemy ustawić własne dźwięki budzika - możliwe jest również stworzenie playlisty, która zostanie odtworzona w czasie aktywacji alarmu. Niestety zabrakło możliwości np. automatycznego uruchomienia playlisty Spotify. I can't wake up! pozwala za to na ustawienie aplikacji, która zostanie uruchomiona automatycznie po poprawnej dezaktywacji budzika. Jeżeli macie problemy z wczesnym wstawaniem i chcecie uniknąć kolejnej reprymendy od szefa za spóźnienie do pracy, gorąco polecamy ten program. Szczególnie, jeżeli interesują Was trudniejsze łamigłówki do wykonania tuż po przebudzeniu.

Alarmy

PolecamyAlarmy

Alarmy pozwala na ustawienie budzika, którego nie wyłączymy w prosty sposób przez dotknięcie palcem odpowiedniego przycisku. Użytkownik będzie musiał się sporo nagimnastykować, aby go zdezaktywować.

Pobierz z Google Play

Alarmy znacznie rozszerza funkcje standardowego budzika w Androidzie, jednak w stosunku do programów prezentowanych w tym zestawieniu nie wyróżnia się żadną szczególną funkcją. Nie oznacza to natomiast, że jest to propozycja bezużyteczna - wręcz przeciwnie. Jest to bardzo przyjemny w obsłudze program, którego podstawowym zadaniem jest niedopuszczenie do tego, byśmy zaspali o poranku. Środkiem ku temu jest bombardowanie użytkownika całkiem trudnymi zadaniami, które skutecznie nas obudzą. Do wyboru mamy zrobienie zdjęcia, zeskanowanie kodu kreskowego lub QR, rozwiązanie równania matematycznego lub energiczne potrząsanie smartfonem celem dezaktywowania alarmu.

Alarmy nie jest tak bogaty w funkcje, jak poprzednicy, ale dobrze spełnia swoją rolę.

Bardzo przydatną funkcją jest ustawienie korzystania z głośników urządzenia nawet wtedy, gdy do portu jack podłączone są słuchawki. Alarmy nie jest jednak bez wad. Nie wszystkie funkcje aplikacji są dostępne w ramach bezpłatnej wersji. Pełna licencja wymaga od użytkownika zapłacenia 12 złotych. Alarmy nie oferuje tak bogatego pakietu możliwości, jak lider zestawienia, a jest niewiele tańszy. Niemniej, jako budzik, prezentowany przez nas program sprawdza się świetnie i powinien być rozpatrywany przez użytkowników jako raczej prostsza propozycja w tym zestawieniu.

Winder - osobisty asystent w smartfonie

PolecamyWinder

Winder zupełnie inaczej podchodzi do kwestii budzenia użytkownika. Podstawowym zadaniem programu jest określenie, jaki czas aktywacji alarmu jest optymalny.

Pobierz z Google Play

Winder nie jest typowym budzikiem na Androida. Co więcej, jest najmniej popularną propozycją w tym zestawieniu, co nie oznacza, że jest również bezużyteczna. Na pochwałę zasługuje fakt, że Winder pozwala na ustalenie sporej ilości zmiennych, które pozwalają na dobranie optymalnej godziny włączenia alarmu budzika. Program, żeby poprawnie działał musi poznać miejsce, w którym mieszkamy (i śpimy), a także miejsce, do którego dojeżdżamy do pracy. Bazując na kontekście, aplikacja będzie zbierała dane na temat natężenia ruchu, utrudnień na trasie łączącej te dwa punkty po to, aby dobrać odpowiedni moment aktywacji budzika. Dzięki temu obudzimy się o tej godzinie, która zapewni nam komfortowy dojazd do pracy i nie pozwoli się spóźnić.

Wider stosuje inne podejście w kwestii budzików. Program obudzi nas wtedy, gdy uzna, że jest to odpowiedni dla nas moment.

Winder uwzględnia także takie informacje jak czas trwania naszej porannej rutyny, bierze więc pod uwagę to ile zajmuje nam poranna toaleta i śniadanie. Aplikacja ustawia godzinę pobudki dla każdego dnia automatycznie. Uwzględni nawet dane z naszego Kalendarza Google, dzięki czemu nie musimy martwić się o aktualizowanie alarmów, jeśli musimy wstać wcześniej, żeby nie spóźnić się na samolot. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aplikacja będzie działać poprawnie tylko wtedy, gdy będziemy korzystać z niej regularnie i będziemy zgłaszać każdą ważną zmianę w naszym harmonogramie (np. inne miejsce zamieszkania, pracy, czas potrzebny na "ogarnięcie się"). Winder w trakcie pracy uczy się naszych nawyków i postara się do nich dopasowywać coraz lepiej.

Timely - zdecydowanie najładniejszy w naszym zestawieniu

PolecamyTimely

Timely stawia na ciekawy interfejs użytkownika. Przy okazji program stoi na straży naszego wybudzenia poprzez zmuszanie użytkownika do wykonywania trudnych zadań.

Pobierz z Google Play

Timely jest najprostszą aplikacją, którą prezentujemy w tym artykule i jednocześnie najładniejszą. Interfejs użytkownika zasługuje na ogromną pochwałę - jest prosty i zarazem efektowny. Przy okazji, program pozwala na ustalenie dodatkowych funkcji naszego budzika. Podobnie, jak większość aplikacji w zestawieniu obsługuje niestandardowe sposoby dezaktywacji alarmu, na przykład poprzez wykonanie zadania matematycznego, czy potrząśnięcie telefonem. Timely pozwala również na synchronizację danych między urządzeniami - jeżeli zainstalujecie tę aplikację na innym sprzęcie i tam ustawicie alarm, pojawi się on na każdym tablecie lub smartfonie, który do nas należy.

Design to nie wszystko - Timely owszem, jest ładny, ale nie tak bogaty w funkcje jak poprzednicy.

Timely daje dostęp do "sprytnego budzika", który ma za zadanie wybudzić nas w odpowiedniej chwili - tak, aby czuć się jak najbardziej wypoczętym w momencie wstawania. Jest to funkcja, do której należy podchodzić z odpowiednim dystansem. Smartfon nie dysponuje bowiem odpowiednimi sensorami, które są w stanie ocenić aktualną fazę snu człowieka, nawet w połączeniu z inteligentnymi opaskami i zegarkami. Timely to programu, który nie obfituje w funkcje, ale skutecznie wybudzi nas ze snu. Warto zwrócić uwagę na przyjemny dla oka interfejs użytkownika, dodatkowo utrzymany w ciemnych kolorach. Nie bez powodu - intencją twórców było stworzenie programu, który nawet w trakcie wieczornego rytuału ustawiania budzika nie zmęczy naszych oczu.

Naszym wyborem jest Sleep As Android. Wybierz aplikację dla siebie!

Sleep As Android deklasuje swoich rywali i udowadnia, że jest wart swojej ceny. Lider zestawienia przyda się szczególnie w przypadku problemów nie tylko z zaśnięciem, ale samym snem, bo pozwalana na pogląd tego, jak zachowuje się ciało w trakcie odpoczynku. Również integracja z inteligentnymi urządzeniami domowymi jest warta odnotowania na korzyść tego programu. I can't wake up natomiast przyda się osobom, które nie mogą obudzić się rano i potrzebują dodatkowych motywatorów. Alarmy powiela funkcje reszty programów w naszym zestawieniu i dodatkowo jest płatny. Wider podchodzi zupełnie inaczej do kwestii snu i próbuje dobrać taki moment aktywacji alarmu, który będzie dla nas jak najbardziej optymalny. Timely natomiast stawia na wygląd, który może wielu użytkownikom przypaść do gustu.

Na koniec chcielibyśmy odnieść się do mechanizmów monitorowania snu z podziałem na fazy, epizody wybudzenia oraz wykrywanie dokładnej godziny zaśnięcia. Nawet w przypadku opasek fitness, które można sparować ze smartfonem, tego typu dane należy traktować bardzo ostrożnie - w żaden sposób nie mogą one stanowić dla pełnej informacji na temat jakości snu. Naukowcy krytycznie wypowiadają się na temat takich technik stojących za monitorowaniem aktywności w trakcie odpoczynku. Uważają oni, że akcelerometr w połączeniu z pulsometrem nie mogą dać miarodajnych wyników na temat jakości snu człowieka. Potwierdziły to także badania porównujące dane z elektroencefalogramu, opaski fitness oraz smartwatche'a. Te ostatnie znacznie zaniżały lub zawyżały długość trwania poszczególnych faz. To właśnie badanie EEG należy traktować jako najbardziej dokładne - aktywność fal mózgowych to podstawa w detekcji fazy odpoczynku człowieka. Budzenie użytkownika w oparciu o dane zgromadzone przez smartfon lub telefon może być nieco przyjemniejsze, alew przypadku osób, które mają poważne kłopoty ze snem jest w stanie spowodować dodatkowe problemy.

Powiązane artykuły