Strona główna›Menedżery plików na Androida: zapanuj nad plikami i folderami07.12.2017 20:58Mateusz Budzeń
Użytkownicy Androida na brak menedżerów plików narzekać nie mogą. Do już licznego grona aplikacji, które pozwalają zarządzać plikami i folderami, niedawno dołączyć Files Go – menedżer plików stworzony przez Google. Wydanie Files Go to świetna okazja, by przyjrzeć się wszystkim wartym uwagi menedżerom plików na Androida
Wybraliśmy te najlepsze, ale też naszym zdaniem najciekawsze i wyróżniające się. Przedstawiona lista aplikacji nie jest zamknięta – zachęcamy do dyskusji w komentarzach i opisu menedżerów, z których korzystacie. Chętnie usłyszymy Wasze opinie i propozycje.
Files Go
Skoro więc to aplikacja Google przyczyniła się do powstania tego przeglądu, to zacznijmy od niej. Files Go jest tutaj najmłodszy, ale w związku z tym, że stoi za nim Google, już teraz zapewnia on zestaw wartych uwagi funkcji i w codziennym użytkowaniu sprawdza się naprawdę dobrze. Aplikacja jest skierowana do mniej wymagających użytkowników – ma po prostu zapewnić prosty, intuicyjny interfejs i możliwości, które wystarczą do wykonania podstawowych operacji na plikach.
Interfejs został podzielony na dwa główne ekrany – pierwszy Miejsce gromadzi funkcje pozwalające zaoszczędzić wolne miejsce. Aplikacja wykrywa duplikaty plików, udostępniając możliwość szybkiego się ich pozbycia. W ramach uzyskiwania dodatkowych megabajtów, proponowane jest także usuwanie danych z pamięci podręcznej aplikacji, nieużywanych aplikacji (przez ponad 30 dni) czy pobranych plików, a dodatkowo mogą zostać włączone alerty o folderach zajmujących dużo miejsca.
Niestety, Files Go jest ubogim menadżerem plików, a przez brak struktury katalogów, dla wielu użytkowników jest nieinteresujący. Pliki automatycznie segregowane są w kilku kartach, taki jak Aplikacje, Obrazy, Filmy czy Dokumenty. Jeśli więc sięgniemy po Files Go musimy pogodzić się z tymi ograniczeniami – aplikacja jest do bólu prosta i to właśnie ta ubogość ma być jej atutem.
ES File Explorer
Zauważalnie bogatszą listę opcji, względem Files Go, oferuje ES File Explorer. Wersję darmową warto jednak potraktować jako edycję próbną, która odpowie na pytanie, czy 14 złotych za wersję Pro to dobra cena. Oczywiście darmowa wersja, pod względem możliwości, może jak najbardziej spełnić oczekiwania.
ES File Explorer umożliwia podgląd struktury katalogów, które mogą być wyświetlane w widoku ikon (duże, średnie, małe), listy i szczegółów. Dodatkowo użytkownik decyduje o sposobie sortowania – alfabetyczny, rodzaj pliku, wielkość i data modyfikacji. Pliki i foldery możemy oznaczyć jako ulubione, mamy podgląd biblioteki (automatycznie posegregowane pliki na obrazy, muzykę czy dokumenty) oraz dostępne są opcje związane z udostępnianiem, pobieraniem i zarządzeń plikami w sieci – tak, można dodać własny serwer.
Dla osób przechowujących pliki w popularnych cyberschowakach, również zostały przygotowane odpowiednie funkcje. W ES File Explorer można podłączyć dysk w chmurze – DropBox, OneDrive, Google Drive i inne. Wartą uwagi opcją jest Dziennik, który wyświetla historię operacji na plikach, także zmiany wprowadzone przez inne aplikacje. Dodatkowo z wykorzystaniem funkcji Cleaner oczyścimy pamięć smartfona ze zbędnych plików. Aplikacja obsługuje m.in. pliki ZIP, wspiera FTP, a także posiada wbudowany, prosty edytor tekstu.
Astro File Manager
Jeśli przeglądając opinie użytkowników aplikacji, jedyną poważną, wymienianą wadą jest brak języka polskiego, to wiedz, że masz do czynienia z dobrym narzędziem. Takim dopracowanym narzędziem jest Astro File Menager, który powinien spodobać się osobom szukającym menedżera, który ma przede wszystkim oferować opcje związane z zarządzaniem plikami.
Owszem wszystkie menedżery zzestawienia są menadżerami plików, ale często na pierwszy plan mają wyciągnięte wszystkie lub większość dostępnych opcji, które nie zawsze związane są wyłącznie z zarządzaniem plikami. W Astro File Menager główny ekran daje natychmiastowy dostęp do biblioteki multimediów, wyświetlenia struktury katalogów, przeglądania dysków podłączonych do lokalnej sieci, a także popularnych cyberschowków. Pod tym wszystkim znajduje się lista ostatnio używanych i lista ulubionych. Nic więcej nie widzimy i nic więcej nie przeszkadza w korzystaniu.
Podczas przeglądania pamięci smartfona lub karty pamięci, skorzystać możemy z dostępnych filtrów, które umożliwią pokazanie wyłącznie dokumentów, zdjęć, wideo lub muzyki. Obsługiwane są pliki ZIP, a podczas zmiany nazwy pliku, można edytować również jego rozszerzenie. Dostajemy jeszcze menedżera aplikacji, w którym na liście wyświetlane są wszystkie zainstalowane aplikacje – możemy je odinstalować lub wykonać ich kopię zapasową.
Total Commander
Tej nazwy nie trzeba przedstawiać osobom, dla których wbudowany w Windows eksplorator okazał się stanowczo zbyt ubogi. Total Commander występuje również w wersji na Androida, przynosząc wygodne zarządzanie plikami w interfejsie podzielonym na dwie kolumny. Obie przeznaczone są do przeglądania oraz zarządzania plikami i folderami. Mogą działać niezależnie, co m.in. zapewnia wygodne kopiowanie plików pomiędzy dwoma folderami w różnych lokalizacjach.
Początkowo odstraszający może być interfejs – prosty i niezbyt kolorowy. Jeśli jednak zależy Wam na funkcjonalności, to bardzo możliwe, że jednak docenicie wygląd aplikacji, która nastawiona jest na czytelność, a nie zbędne efekty i jaskrawe kolory. Total Commnader domyślnie daje dostęp do opcji przeglądania lokalnych plików, z których dodatkowo mogą być wydzielone zdjęcia i pobrane pliki. Dodatkowo możemy dane foldery dodać do zakładek – działa podobnie do funkcji Ulubione znanych z innych menedżerów.
Jeśli jednak podstawowe opcje okaże się zbyt ubogie, to możliwości programu rozszerzymy instalując wtyczki. Mamy wtyczkę FTP, Google Drive, SFTP, WebDAV, Dropboksa, OneDrive’a i wiele innych. Dzięki wtyczkom z Total Commnadera zrobimy naprawdę potężne narzędzie, a to wszystko za darmo, bez wbudowanych w aplikację reklam.
Amaze File Manager
Nie przypadł Wam do gustu Files Go od Google, ale szukacie równie prostej aplikacji, która dodatkowo zapewnia szeroki dostęp do struktury katalogów? Warto zainteresować się Amaze File Manager.
Amaze File Manager zapewnia podstawowe funkcje, dając przede wszystkim opcje przeglądania i edycji lokalizacji plików oraz katalogów w pamięci urządzenia. Interfejs inspirowany jest Material Design, a więc użytkownicy Androida powinni szybko odnaleźć się w aplikacji. Oprócz poruszania się po strukturze katalogów, dostępna jest również biblioteka z podziałem na pliki pobrane, filmy, muzykę i zdjęcia.
Wśród opcji znajdziemy jeszcze obsługę serwera FTP i menadżera aplikacji, który jednak nie różni się od tego systemowego w Androidzie. W opcjach możemy zdecydować o motywie – jasnym kub ciemnym, czy kolorze poszczególnych elementów interfejsie. Wyraźnie widać, że aplikacja nastawiona jest na prostotę. Warto dodać, że Amaze File Manager jest projektem open source.
X-plore File Manager
Mamy także alternatywę dla Total Commander – aplikacja X-plore File Manager składa się z dwóch kolumn, umożliwiających niezależne przeglądanie katalogów. Dzięki temu rozwiązaniu znacznie łatwiej jest kopiować pliki pomiędzy dwoma różnymi lokalizacjami, także między folderem w pamięci smartfona i folderem na karcie pamięci.
Aplikacja zapewnia wsparcie dla roota, SMB1/SMB2, Sqlite, ZIP, RAR i 7zip. Korzystać możemy również z SFTP oraz z menadżera aplikacji. Zawartość przedstawiana jest w formie przejrzystej listy z dokładnym oznaczeniem, który element należy do nadrzędnego folderu.
X-plore File Manager to także wsparcie dla popularnych dysków w chmurze. Możemy więc podłączyć cyberschowek Google Drive, OneDrive, Dropbox, Flickr czy chmurę Amazonu. Aplikacja dostępna jest za darmo i nie zawiera reklam.