Co z treściami do telewizora 8K?
Nie liczmy w najbliższym czasie na szeroki dostęp do treści 8K. Ich produkcja i dystrybucja wciąż jest wyzwaniem i będzie się to zmieniać powoli. Za to montowane w telewizorach procesory przetwarzające obraz są coraz lepsze i wykorzystują zaawansowane mechanizmy pozwalające na skuteczne skalowanie wideo Full HD lub 4K. Obecne w tym momencie na rynku telewizory 8K od Sony, Samsunga i LG rzeczywiście oferują najlepszą jakość obrazu, nawet jeśli wyświetlają strumień wideo o rozdzielczości „zaledwie” 4K. Natomiast natywne treści 8K wyglądają wręcz bajecznie, choć możliwość przekonania się o tym ogranicza się głównie do materiałów demonstracyjnych.
Obsługa rozdzielczości 8K nie pojawiła się też masowo w grach na konsole nowej generacji. Docelowo w przyszłości będzie ich oczywiście więcej, jednak nie będzie ich przybywać lawinowo i należy się spodziewać, że jeszcze przez długie lata 4K będzie tym masowym standardem i jedynie bardzo mocne komputery z topowymi kartami graficznymi (jak GeForce RTX 3090) są w stanie oferować rozgrywkę w 8K w wybranych tytułach.
Foto: Opracowanie własne8K to cztery razy więcej pikseli niż 4K i 16 razy więcej niż Full HD! Wróć do spisu treściKupować telewizor 8K, czy poczekać?
Po co zatem kupować telewizor 8K, skoro jeszcze przez długi czas nie obejrzymy na nim treści 8K? Trzeba pamiętać o tym, że obecnie telewizory 8K to zazwyczaj topowe modele tworzących je firm, w których montowane są wszystkie możliwe nowinki techniczne. Dlatego nowoczesny telewizor 8K to nie tylko wysoka rozdzielczość, ale także zwalający z nóg efekt HDR, bardzo nasycone barwy i najbardziej zaawansowane przetwarzanie obrazu. Na telewizory 8K w tej chwili jesteśmy właściwie „skazani”, jeśli zależy nam na jak najlepszej jakości obrazu – nawet jeśli nie planuje się zakupu ponad 70-calowego ekranu, na którym tak duża liczba pikseli dałaby wymierne korzyści. Czekanie samo w sobie nic tu nie zmieni. Jeśli masz odpowiedni budżet i szukasz bezkompromisowej jakości obrazu, to telewizor 8K zapewni ci ją już teraz – nawet bez dostępu do treści o aż takiej rozdzielczości.
Wróć do spisu treściTelewizor 8K, a HDMI 2.1 – co trzeba wiedzieć
Wraz z pojawieniem się telewizorów 8K, pojawiła się też kwestia złącza HDMI 2.1. Co oferuje HDMI 2.1? HDMI 2.1 umożliwia przesłanie danych z szybkością do 48 Gb/sek., co pozwala na obsługę rozdzielczości 8K z odświeżaniem 60 Hz i 4K z odświeżaniem 120 Hz.
Ponadto HDMI 2.1 wspiera w pełni dynamiczne formaty HDR, zmienne odświeżanie (VRR – Variable Refesh Rate, przydatne w grach, które nie utrzymują stałej liczby klatek na sekundę) i automatyczne włączanie trybu niskiego opóźnienia (konsola po włączeniu może przez HDMI poprosić telewizor o przejście w tryb z najniższym input lagiem).
Dodatkowo HDMI 2.1 wspiera eARC, pozwalający na dwukierunkowe wysyłanie dźwięku – także w zaawansowanych formatach audio DTS-HD Master Audio i Dolby TrueHD (w tym z danymi niezbędnymi do obsługi DTS:X i Dolby Atmos).
Do nawiązania połączenia HDMI 2.1 potrzebujemy odpowiedniego telewizora oraz podpiętego do niego urządzenia, takiego jak konsola. Nie potrzeba natomiast wymieniać przewodów – o ile są one dobrej jakości (tanie, cienkie przewody mogą nie być w stanie zagwarantować wystarczająco dużej przepustowości).
Wróć do spisu treściTelewizory 8K, na które warto zwrócić uwagę
LG 75QNED963PA – duży QNED 8K
Foto: LGLG 75QNED963PA – sposób na duży i przyzwoity telewizor 8K w relatywnie przystępnej cenieQNED to połączenie kropek kwantowych, Nanocell, podświetlania MiniLED i matrycy IPS. W efekcie otrzymujemy wyjątkowo ciekawy pod względem jakości telewizor, który ma szerokie kąty widzenia, niezłe kolory i choć wciąż nie idealny, to jednak naprawdę niezły kontrast. Wszystko to w dużej przekątnej oraz rozsądnej cenie. Do tego dochodzi stabilny WebOS.
TCL 65X925 – MiniLED 8K z Państwa środka
Foto: TCLTCL X925 – telewizor 8K dla fanów nowinek technicznych i Android TVTCL jest pierwszą firmą, która wprowadziła do swojej oferty telewizory MiniLED. Model X925 to topowy produkt tego chińskiego producenta. X925 zaskakuje nie tylko dobrą czernią, czy świetnym efektem HDR, ale też wbudowaną kamerą i belką grającą. To bardzo wszechstronny telewizor, który jest fajnie wykonany i wyposażony w system Android TV. Wydaje się, że TCL nie ma się czego wstydzić chcąc rywalizować na rynku premium. A robi to ambitnie, bo wprowadzając innowacje i dość unikalne produkty. X925 na pewno do takich należy.
Samsung QN800A – 8K dla tych, którzy rzeczywiście chcą go zasmakować
Foto: SamsungSamsung Neo QLED QN800A – najbardziej optymalny telewizor 8KChyba najbardziej optymalny telewizor 8K na rynku, jeśli szukamy rewelacyjnej jakości obrazu i jednocześnie chcemy wydać na ekran racjonalną kwotę. To nadal nie jest tani telewizor, ale mówimy o jednym z najlepszych modeli. Wszystko tu gra jak należy – bardzo dobry obraz, świetny upscaling obrazu, bogaty w aplikacje Tizen, adekwatna jakość wykonania i dobrany do niej design.
Samsung QN900A – 8K dla wymagających
Foto: SamsungSamsung QE65QN900A – dla osób chcących kupić najlepszy telewizor SamsungaQN900A to następca bardzo udanego Q950T, który otrzymał podświetlanie MiniLED. Dzięki temu efekt HDR jest jeszcze lepszy, a ogólne wrażenia płynące z użytkowania tego telewizora są świetne. Ma też niezły dźwięk i świetnie działającego Tizena. To absolutnie flagowy model Samsunga z bardzo dobrze działającym procesorem polepszającym obraz. Przy czym detale w wykończeniu, czy właśnie duża liczba głośników na pewno windują cenę tego ekranu w górę.
Sony Z9J – 8K dla oczekujących referencji
Foto: SonySony XR-77Z9J – telewizor LCD 8K z najlepszą obecnie dostępną jakością obrazuNiezwykle wysoka jakość obrazu. Mam to szczęście, że przez kilka tygodni 75-calowy wariant tego telewizora wisiał u mnie w salonie i naprawdę zachwyca on swoim referencyjnym odwzorowaniem kolorów i dużą jasnością. Solidne wykonanie, zaskakująco dobry dźwięk, fajna opcja wykorzystania głośników telewizora jako głośnika centralnego w systemie kina domowego. Jedynie platforma Google TV (zmodyfikowana wersja Android TV) mogłaby być lepiej dostosowana do naszego rynku i mniej kłopotliwa w obsłudze.
LG OLED88Z1 – OLED 8K za jedyne 100000 zł
Foto: LGLG OLED88Z1: 88" + 8K + OLED = 100000 złSzczerze wątpię, by ktoś rozsądny zdecydował się na telewizor OLED 8K... z racji na cenę. Mając do wydania 100 tysięcy złotych na telewizor można zrobić to ciekawiej: na przykład kupując 100-calowy ekran i wyposażyć dom w dobre audio i pozostałe komponenty. Kto jednak bogatemu zabroni. Przede wszystkim LG pokazuje, że można zrobić telewizor 8K w technologii OLED. Obraz wygląda na nim olśniewająco, WebOS działa prawidłowo, a sam telewizor jest wolnostojącym, eleganckim meblem.
Jesteś zainteresowany tematyką telewizorów? Sprawdź inne nasze poradniki zakupowe: