W tym artykule dowiesz się jak za darmo zdjąć blokadę MDM w iPhone i iPad. MDM to usługa, pozwalająca zarządzać firmowymi urządzeniami pracowników całkowicie zdalnie, instalując na ich urządzeniach niezbędne do pracy aplikacje, wprowadzając im dane do logowania do firmowych sieci czy kont pocztowych. MDM bardzo ułatwia zarządzania firmowymi sprzętami, jednak uzależnia je także od administratora serwera MDM. Oznacza to, że jeżeli zakupimy iPada czy iPhone’a z drugiej ręki choćby z poleasingowych zasobów firmy, których administrator nie uwolni z serwera, to stają się w zasadzie bezużyteczne – ich aktywacja bez podania loginu i hasła nie będzie możliwa. Całe szczęście można blokadę MDM obejść, dzięki czemu taki iPad czy iPhone kupiony w atrakcyjnej cenie, może działać bez problemu i bez nadzory administratora.
Metod odblokowywania MDM jest całkiem sporo. W tym artykule skupimy się na urządzeniach pracujących pod kontrolą iOS od 12.4.8 do 13.6.1. Jednak można być pewnym, że będzie ona działać także na nowszych wersjach iOS w urządzeniach od 5S do iPhone X oraz iPadach do modeli Pro 2017 ze wszystkimi starszymi, które są podatne na exploit checkm8. Do wykonania obejścia MDM w trybie untethered, czyli pełnym, pozbawionym problemu ponownego wykonywania obejścia po każdym restarcie użyjemy narzędzia checkra1n oraz Silver stworzonego przez Apple Tech 752.
Jakie urządzenia z MDM mogę w ten sposób odblokować?
Warunkiem jest podatność urządzenia na exploit checkm8. Można to w łatwy sposób sprawdzić. W zasadzie każdy model iPhone jest podatny i większość modeli iPadów z tego zakresu.
Krok 1. Pobieramy niezbędne programy
Ten artykuł został przedstawiony na komputerze z zainstalowanym systemem Mojave. Nie wiem czy będzie można użyć tych kroków na Catalinie czy Big Sur. W pierwszej kolejności musimy pozbyć się kagańca na systemie macOS uniemożliwiającym instalowanie aplikacji niepodpisanych przez Apple, pobranych z internetu. To bardzo proste – opisaliśmy to w artykule jak wyłączyć Gatekeeper w macOS. Wystarczy w macOS uruchomić program Terminal, a następnie wkleić poniższą komendę i potwierdzić hasłem do komputera. Jeżeli nie wiecie jak uruchomić Terminal, polecam link wyżej, gdzie opisaliśmy to dla bardziej zielonych ;-). A tu komenda do wklejenia:
sudo spctl --master-disable
Następnie pobieramy program checkra1n, który jest niezbędny do złamania zabezpieczeń Twojego urządzenia iOS i uzyskania dostępu do tak zwanego root’a. Program checkra1n w najnowszej wersji zawsze jest dostępny na oficjalnej stronie projektu i należy go pobierać tylko stąd. W sieci jest mnóstwo podrobionych stron z programami pełnymi „dodatków” z malwarem, których lepiej nie pobierać na komputer. Wchodzimy na stronę https://checkra.in i pobieramy ostatnią dostępną wersję programu.
Program instalujemy wrzucając go do naszych Aplikacji w macOS. Następnie musimy zainstalować aplikację Silver stworzoną przez Apple Tech 752 – hackera, który stworzył aplikację do obejścia MDM. Znajdziecie ją na stronie jego projektu https://www.appletech752.com/index.html pobierając aplikację Silver Mac.
Po pobraniu programu i rozpakowaniu, również wrzucamy ja do Aplikacji w macOS. Jeżeli potrzebujecie wideowskazówek, można obejrzeć ten film, któ®y jest przedstawiony na wersji 5.2, ale w nowszych wersjach Silver zasada działania jest taka sama:
Po pobraniu i wrzuceniu aplikacji Silver do Aplikacje (lub Programy, zależy od wersji macOS), NIE uruchamiamyjej jeszcze. Należy otworzyć folder Aplikacje w Finderze klikając prawym prawym klawiszem na folder jeżeli macie go w pasku
lub jeżeli nie macie tak skonfigurowanego macOS jak ja, to możecie uruchomić Finder, kliknąć w domek, a następnie wejść w folder Aplications
i w nim odszukać aplikację Silver.app, kliknąć na niej prawym klawiszem myszy i wybrać Pokaż zawartość pakietu.
Następnie uruchamiamy Terminal i wpisujemy komendę:
chmod -R 755 /Applications/Sliver.app/Contents/Resources
Wciskamy Enter. Programy są gotowe do użycia.
Krok 2. Uzyskujemy root w urządzeniu z iOS
W pierwszej kolejności uruchamiamy checkra1n
Wciskamy Options i zaznaczamy Allow untested iOS/iPadOs/tvOS versions, a następnie wciskamy Back
Następnie wciskamy Start. Pojawi się ostrzeżenie. Wciskamy OK. Urządzenie zrestartuje się i przełączy w tryb Recovery z kabelkiem i komputerem na ekranie.
Kolejny ekran, to informacja o tym, że musimy ręcznie wprowadzić telefon w tryb serwisowy DFU. To w zasadzie jedyna, ale najtrudniejsza część dla nieobytych użytkowników, gdyż wymaga precyzyjnego wykonywania wyświetlonych w języku angielskim komend. Tu w zależności od podłączonego telefonu komendy będą inne (inne przyciski do naciskania). Wyświetlone komendy na poniższym ekranie są dla modelu 7. Należy wcisnąć Start i wykonywać pogrubione komendy zgodnie z tym, co wyświetla aplikacja.
Jeżeli nie uda się Wam za pierwszym razem, to bez stresu. Tylko tym, którzy to robili wielokrotnie się udaje ;-). W przypadku nieprawidłowego wykonywania komend na końcu pojawi się błąd o wprowadzeniu urządzenia w tryb DFU. Wystarczy zacząć od nowa, aż do skutku. Gdy telefon zostanie wykryty w trybie DFU. pojawi się komunikat o sukcesie, a program rozpocznie pracę.
Na ekranie telefonu pojawią się informacje o wykonywanych komendach wprowadzania urządzenia w tryb Jailbreak.
Całość będzie trwała kilkadziesiąt sekund. Po zakończeniu procesu wprowadzania w tryb Jailbreak, pojawi się informacja o zakończeniu, a telefon uruchomi się ponownie.
Gotowe mamy root w systemie iOS.
Krok 3. Omijamy blokadę MDM w urządzeniu
Uruchamiamy program Silver i wybieramy MDM Bypass. Pamiętajcie, aby iTunes był wyłączony w tym czasie bo nie zadziała.
Następnie wybieramy Relay Device Info.
Pojawi się potwierdzenie TCP Activated.
Wciskamy Got It, a następnie Bypass MDM. Po chwili znów pojawi się potwierdzenie i wciskamy OK.
Twoje urządzenie właśnie zostało shackowane. Blokada MDM ominięta. Tyle 🙂 Możesz wykonać aktywację i cieszyć się odblokowanym i w pełni funkcjonalnym sprzętem.
4.9/5 - (50 votes)