Aplikacja Google Fit na iPhone’a może mierzyć tętno i częstość oddechów za pomocą tylko aparatu smartfona.
Na początku tego roku Google wprowadził możliwość śledzenia kluczowych wskaźników bezpośrednio na urządzeniu z Androidem. Google Fit na iPhonie otrzymał teraz tę samą możliwość pomiaru tętna i częstości oddechów za pomocą samego aparatu.
Pomiary tętna rozpoczynają się od przyłożenia palca do obiektywu aparatu skierowanego do tyłu i lekkiego nacisku. Istnieje możliwość włączenia lampy błyskowej w celu zwiększenia dokładności pomiaru w ciemnym otoczeniu lub umieszczeniu dłoni (i telefonu) przed źródłem światła.
Google śledzi „subtelne zmiany koloru palców”, aby przybliżyć przepływ krwi, a algorytmy tętna uwzględniają oświetlenie, odcień skóry, wiek i inne czynniki. Dodatkowo funkcja działa w trybie offline bez konieczności połączenia z internetem. Pomiar zajmuje około 30 sekund z podglądem wykresu i BPM odnotowanym na dole ekranu. Po zakończeniu można zdecydować, czy zapisać dane w aplikacji Fit.
Tymczasem przednia kamera jest wykorzystywana do śledzenia liczby oddechów na minutę. Wystarczy umieścić telefon na stabilnej powierzchni, tak aby głowa i górna część tułowia zostały uchwycone. Użytkownicy są następnie prowadzeni przez proces z monitami typu „Wstrzymaj oddech” przez pół minuty. Google Fit oblicza częstość oddechów na podstawie subtelnych ruchów klatki piersiowej, a wizja komputerowa śledzi drobne sygnały fizyczne na poziomie pikseli.
W lutym Google ogłosiło tę funkcję dla telefonów z Androidem. Zaczęło się ona pojawiać na telefonach Pixel a później także na innych urządzeniach. Karty z napisami „Sprawdź tętno” pojawiło się teraz w Google Fit na iOS-a. Aplikacja Fit została ostatnio zaktualizowana pod koniec listopada, ale do dzisiaj Google jeszcze nie potwierdziło oficjalnie wprowadzenia funkcji pomiaru tętna i saturacji za pomocą aparatu iPhone’a, nawet w dokumentach pomocy.
Pomiary można również zainicjować, przechodząc do zakładki Przeglądaj ➔ Zdrowie i przewijając w dół do samych monitów. Użytkownicy mogą ustawić alerty, które będą przypominać o konieczności wykonywania pomiarów co jakiś czas. Jeśli właśnie zainstalowałeś apkę i nie znajdujesz nowych kart, zamknij aplikację Fit całkowicie i otwórz ją ponownie.
Firma ostrzega, że „otrzymane wyniki nie są przeznaczone do celów medycznych i nie powinny być wykorzystywane do diagnozowania, leczenia lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie lub stanowi medycznemu”, choć pomiary przeszły dokładne badania klinicznie.
Pobierz z App StorePobierz z Google PlayObserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: 9TO5Mac
Łukasz MajchrzykOd 2005 roku zajmuję się komunikacją internetową i e-marketingiem, jestem pasjonatem urządzeń mobilnych oraz nowych technologii – i nie waham się ich używać.
mobirank.pl