Amazfit GTR 3 to zarówno typowy smartwatch, ale również przez swoje sportowe rysy będzie odpowiedni dla osób aktywnych fizycznie. W stosunku do GTR 2 nie otrzymujemy wielu zmian wizualnych. Raczej jest to ewolucja, a niżeli rewolucja. Sprawdźmy jednak, co zmieniło się we wnętrzu tego urządzenia.
Wygląd
W pudełku razem z zegarkiem dostajemy instrukcję obsługi, również w języku polskim oraz ładowarkę magnetyczną. Zegarek fabrycznie dostarczany jest z sylikonowym paskiem, który od środka ma charakterystyczne wypustki. Dzięki nim istnieje mniejsze ryzyko odparzeń, gdyż skóra może oddychać. Pasek jest przyjemny i nie powoduje u mnie żadnych podrażnień. Dzięki uniwersalnemu mocowaniu na teleskopy możemy w każdej chwili wymienić pasek na zupełnie inny.Cały korpus wykonany jest ze stopu aluminium. Sam zegarek waży około 30 gramów, przez co nie czuć go praktycznie na nadgarstku. Zastosowany certyfikat odporności na wodę, mówi o tym że możemy używać go bezpiecznie na basenie (5 ATM).Front urządzenia nie różni się specjalnie od modelu GTR 2. Dostajemy tak samo zaokrąglony na rogach ekran o przekątnej 1.39 cala. Całość wygląda bardzo ładnie. Na prawej krawędzi znajdują się dwa przyciski do sterowania interfejsem urządzenia. W jednym ukryte zostało pokrętło z pomocą którego możemy poruszać się po menu.Spód skrywa przed nami nowy zestaw czujników BioTracker 3.0. Zegarek oczywiście może kontrolować przez cały dzień nasze tętno, kroki, sen i SpO2. Dla przykładu pomiar SpO2 zajmuje teraz tylko 15 sekund. Na wyposażeniu jest jeszcze barometr, wysokościomierz oraz ulepszony GPS.
Ekran
Wyświetlacz wykonany jest w technologii AMOLED, jego jasność wynosi nawet 1000 nitów (wartość szczytowa). Dzięki temu, treści prezentowane na ekranie są widoczne zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz również w mocnym słońcu. Automatyczny czujnik dopasowuje jasność ekranu do otoczenia. Zdecydowanie widać, że panel jest teraz jaśniejszy w stosunku do tego co oferowały wcześniejsze modele marki.Ekran obsługuje tryb Always on Display, wówczas godzina wyświetlana jest cały czas, ale wpływa to na wydajność baterii. Przy każdej tarczy mamy tą główną, która wyświetla się po naciśnięciu przycisku oraz uproszczony widok, który aktywuje się po przejściu w tryb AoD. Wówczas pokazują się, albo same wskazówki, albo cyfrowa godzina, co pozwala nieco zaoszczędzić baterię.
Nawigacja po Zepp OS
Będąc na ekranie głównym, gestem z lewej strony wyciągamy widgety z pogoda, informacjami o zdobytych punktach PAI. W tym miejscu, są również statystyki naszego snu i wiele innych opcji, które możemy edytować. Przesuwając się od menu głównego w prawą stronę przechodzimy do zakładek, które po części dublują się z widżetami. Widzimy tu statystyki aktywności z całego dnia, możemy szybko zmierzyć nasze tętno, otrzymujemy też informacje o pogodzie, czy statystyki PAI oraz sen. Z dołu ekranu wyciągamy belkę z powiadomieniami, które wyświetlają polskie znaki, jednak nie pokazują emotek i zdjęć. Niestety, nie ma możliwości odpowiadania na powiadomienia. To spora bolączka w stostunku do zegarków z Wear OS. Gestem z góry otrzymujemy skróty do ustawień (m.in. szybkie przełączenie w tryb nie przeszkadzać, włączenie latarki, czyli podświetlanie na maksa ekranu białym kolorem). Co prawda zwykły GTR 3 nie pozwala na rozmowy telefoniczne, ale ma wbudowany mikrofon i obsługuje asystenta Alexa. Aby wywołać asystenta musimy przez co najmniej 3 sekundy przytrzymać górny przycisk. W ten sposób możemy sterować zegarkiem za pomocą komend w języku angielskim... Wystarczy powiedzieć np. open music, a otworzy nam się panel z muzyką. Dolny przycisk odpowiada za przejście do zakładki z aktywnościami sportowymi, o których więcej napiszę nieco póniej. Kolejne jego przyciśnięcie to opcja wstecz. Dostępna jest też możliwość modyfikacji funkcji przycisków. Możemy zatem zmieniać ustawienia, aby przyciski aktywowały ulubione aplikacje.
Aplikacje menu
W menu dostępne są wszystkie aplikacje, które dostarcza producent zegarka.Sprawdźmy pokrótce co oferuje te urządzenie: Przechodząc do zakładki ustawień treningu możemy aktywować, aby zegarek automatycznie wykrywał, kiedy np. biegamy lub chodzimy i sam zaczynał rejestrowanie.
Aplikacja Zepp
Dla pełnej kontroli nad smartwatch’em musimy pobrać aplikacje Zeep. Przeszła ona sporą zmianę wizualną w stosunku do tego, co oferowała jeszcze pod nazwą Amazfit.Co najważniejsze, appka jest w pełni po polsku. Interfejs oferuje sporo statystyk w czytelnej formie. Dzięki niemu otrzymujemy jeszcze pełniejszy pogląd na statystyki snu, tętna, kroków, oraz wykresy z dotyczące aktywności fizycznej.W aplikacji dostępne są też rozbudowane ustawienia zegarka. Możemy dostosować aplikacje wyświetlające powiadomienia, a także instalować nowe tarcze. Ważną nowością jest sklep, który umożliwia instalowanie dodatkowych aplikacji. Aplikacja działa zarówno na Android jak i na iOS. Co ważne, dane dotyczące aktywności możemy synchronizować z Apple Health, Google Fit, a także Strava czy RunKeeper.
Funkcje sportowe
W GTR 3 dostajemy aż 60 nowych trybów sportowych. Wcześniej było ich 90, a teraz otrzymujemy 150, w tym e-sport. Poza standardowym bieganiem, chodem, czy pływaniem mamy sporo nowych kategorii. Dostępny jest taniec, sporty drużynowe, piłka nożna, siatkówka, jest też boks oraz wiele innych.Nowością jest funkcja ścigania się ze swoim duchem. Możemy podczas treningu uruchomić swój wcześniejszy bieg i ścigać się z samym sobą, poprawiając swoje wyniki. Przez zastosowanie nowego systemu czujników dostępne jest śledzenie tętna, nawet podczas pływania.Usprawniony GPS szybko odnajduje położenie i lepiej śledzi przebytą trasę. Wbudowany barometr pokazuje informacje o wysokości oraz aktualne ciśnienie. Ta opcja może być przydatna szczególnie podczas wędrówek górskich.Ubolewam, że GTR 3 nie oferuje funkcji wgrania muzyki do pamięci zegarka. Znajdziemy ją dopiero w wersji Pro.
Bateria
Bateria to spory plus tego urządzenia w stosunku do testowanych przeze mnie niedawno urządzeń opartych na Wear OS. Ogniwo o pojemności 450 mAh daje do 20 dni użytkowania zegarka przy aktywnych powiadomieniach.Jeżeli będziemy codziennie uruchamiać tryby sportowe np. godzinne bieganie to bateria wytrzyma ok. 7-10 dni. Moim zdaniem jest to i tak bardzo dobry wynik. Smartwatch naładujemy do pełna w półtorej godziny. To przeciętny wynik, a ładowanie odbywa się za pomocą ładowarki bez wsparcia dla technologii ładowanie bezprzewodowego.
Różnice w porównaniu do Wear OS
Zastanawiacie się pewnie, czym taki zegarek różni się od urządzeń z Wear OS, jak np. Galaxy Watch 4, TicWatch 3 Pro? GTR 3 wyposażono w autorski system od Amazfit, czyli Zepp OS. Niestety nie daje on możliwości płacenia zegarkiem, nie mamy także możliwości odpowiadania na SMS'y, czy inne powiadomienia. Brakuje też rozbudowanego sklepu z aplikacjami podobnie jak na zegarkach marki Huawei.Warto jednak zauważyć, że GTR 3 to pierwszy zegarek. który ma namiastkę sklepu z aplikacjami. W aplikacji Zepp wbudowano AppStore, gdzie znajdziemy kalendarz, aplikację listy rzeczy do zrobienia, kalkulator, aplikację dla kobiet do śledzenia cyklu menstruacyjnego. Mam nadzieję, że w przyszłości będą dodawane też aplikacje innych firm.
Podsumowanie
Amazfit GTR 3 to prosty w obsłudze i solidnie wykonany smartwatch. W tegorocznej serii jest jeszcze wersja Pro, która w stosunku do testowanego modelu ma trochę większy ekran, wbudowaną pamięć na muzykę oraz możliwość rozmawiania z poziomu zegarka połączonego z telefonem. W porównaniu do GTR 2 nie ma tu wielu rewolucyjnych zmian, stylistycznie otrzymujemy niemal taki sam zegarek. W mojej ocenie, przydatne jest pokrętło umieszczone w górnym przycisku. Dzięki niemu łatwiej nawiguje się po menu.Najważniejsze zmiany zaszły w sercu tego urządzenia. Spory plus to na pewno żywotność baterii. W zegarku poprawione zostały niemal wszystkie czujniki, które są teraz dokładniejsze. Jeżeli potrzebujecie smartwatcha, który będzie długo trzymał na baterii, będzie poprawnie mierzył waszą aktywności i wyświetlał powiadomienia, to warto rozważyć zakup sprzętu od Amazfit. Warto pamiętać, że zegarek jest tak rozbudowany jak urządzenia z Wear OS, ale jest też sporo od nich tańszy. No i nie trzeba go ładować co 2-3 dni.
Plusy:
+ czytelny ekran AMOLED + bardzo dużo funkcji sportowych + długa żywotność baterii + dodatkowe aplikacje do pobrania z AppStore + przydatne pokrętło do sterowania
Minusy:
- brak możliwość odpowiadania na powiadomienia - brak aplikacji od innych firm (Mapy Google, Spotify itp.) - nie wspiera wgrywania muzyki do pamięci urządzeniaNie przegap podobnych wiadomości → Obserwuj nas w Google News.Podziel się:PODOBNE TEMATY Test Motorola Moto G200 5G. Flagowiec dla oszczędnych Robot sprzątający Yeedi vac station - test odkurzacza