Zablokowany telefon jest nie lada problemem, zwłaszcza że producenci smartfonów starają się, aby do Twoich danych nie miały dostępu osoby niepowołane. Na szczęście jest kilka sposobów, jak dostać się do własnego urządzenia, nawet jeśli zapomniałeś do niego wszystkich haseł.
Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
Spis treści:
Każdy z nas miał sytuację, w której coś poszło nie tak i okazało się, że nie mamy możliwości odblokować naszego telefonu. W gruncie rzeczy wcale nie trzeba tak wiele – zaszwankować może Face ID, możesz w pośpiechu narysować wzór na ekranie smartfona i pomylić się. Zdarza się, że po prostu… zapomnisz hasła, wzoru czy innego typu zabezpieczenia. Jak odblokować taki telefon, nie znając hasła?
Typy zabezpieczeń telefonu
Kody PIN, PUK
Producenci telefonów komórkowych od lat prześcigają się w skutecznym zabezpieczaniu smartfonów przed niechcianym dostępem osób trzecich. Na początku istnienia telefonii komórkowej królowały kody PIN. Wprowadzenie ciągu złożonego z kilku cyfr ciągu było najłatwiejszym sposobem na zabezpieczenie słuchawki – liczba kombinacji była bowiem wystarczająca, aby nie dało się przypadkiem uzyskać dostępu do wrażliwych danych. Dodatkowo wprowadzono ograniczenie, że dane hasło można niepoprawnie wpisać zaledwie kilka (często 3) razy. Gdy liczba prób przekroczyła dozwoloną liczbę, telefon był blokowany.
Jak odzyskać kod PIN i kod PUK?->
Po wpisaniu niepoprawnego kodu PIN telefon się blokował – użytkownikowi pozostaje w takie sytuacji ostatni sposób na dostanie się do swojej karty SIM, czyli kod PUK. To specjalna kombinacja składająca się z 10 cyfr, która narzucana jest odgórnie przez operatora i powinna się znajdować na opakowaniu karty SIM.
Coraz częściej stosuje się jednak inne, znacznie bardziej skomplikowane sposoby zabezpieczania urządzenia. Wpisanie odpowiedniego ciągu cyfr owszem, jest może i bezpieczne, ale przy okazji nie jest zbyt wygodne. Żeby móc szybko skorzystać z telefonu zaraz po wyjęciu go z kieszeni, trzeba by wybierać, albo takie same, albo znajdujące się blisko siebie cyfry (jak na przykład „1234”, „2222”), a wiadomo przecież, że takie kombinacje są najłatwiejsze do złamania przez osoby trzecie. Wprowadzenie wyświetlaczy dotykowych umożliwiło wprowadzenie tak zwanych wzorów odblokowujących.
Wzory
Zasada ich działania jest bardzo prosta – pokazują one 9 różnych pół, przez które użytkownik przejeżdża palcem, można powiedzieć, że wyznacza trasę. Ważne tu jest jednak nie tylko to, które pola zaznaczyłeś, ale również to, w jakiej kolejności się je wybrało. Dzięki temu liczba kombinacji jest ogromna (około 400 tysięcy), a „wpisanie jej” bezproblemowe, głównie ze względu na to, że nie trzeba odrywać palca od wyświetlacza. Tu również warto postawić na dłuższe, bardziej złożone kombinacje, gdyż zwiększa to bezpieczeństwo danych.
Czytnik linii papilarnych
Telefony z czytnikiem linii w ekranie ->
To jedna z najbardziej popularnych, ale też najbezpieczniejszych technologii. Wystarczy zeskanować swój palec, telefon nauczy się naszej kombinacji linii papilarnych i gotowe. Jedno przyłożenie palca i urządzenie odblokowane. Technologia bazuje na tym, że u każdego z nas linie te przebiegają inaczej. Ze względu na popularność i niezawodność tego rozwiązania producenci stosują te czytniki w coraz tańszych słuchawkach.
Odblokowywanie twarzą
Ostatnią i to najwygodniejszą nowinką jest odblokowywanie telefonu za pomocą naszej… twarzy. Jest to rozwiązanie relatywnie nowe, bo wprowadzone przy okazji premiery telefonu Apple iPhone X. Zasada działania jest bardzo prosta, podnosząc telefon, przednia kamerką robi zdjęcie twarzy i porównuje je z tym, które wcześniej jej dostarczyliśmy. Jeśli podobieństwo jest wystarczające, telefon zostanie odblokowany. Praktyka pokazuje jednak, że nie wszystkie urządzenia radzą sobie z tym wystarczająco dobrze. Niektóre z nich nie potrafią rozpoznać swojego właściciela jeśli ten założy okulary, czapkę lub maseczkę. Eksperci sugerują jednak, że Face ID nie jest rozwiązaniem doskonałym, więc warto nie polegać tylko na nim.
Jak odblokować telefon nie znając hasła?
Zabezpieczenia w telefonach komórkowych zwykle działają piętrowo. Na przykład najpierw weryfikujesz odcisk palca, a gdy okazuje się, że telefon go nie rozpoznaje (bo na przykład przyłożyłeś nie ten palec, co trzeba, albo masz zabrudzenie na skórze), możesz powtórzyć operację. Po kilku nieudanych próbach telefon zablokuje Ci możliwość zalogowania się w ten sposób. Blokada może być czasowa albo stała i zostanie zniesiona dopiero wtedy, gdy uda się innym sposobem zweryfikować naszą tożsamość. Dlatego też dla bezpieczeństwa warto jest w czasie konfigurowania telefonu od razu ustawić kilka sposobów logowania – dzięki temu, nie znając jednego hasła, będzie można spokojnie zalogować się za pomocą drugiego sposobu weryfikacji, a nawet kolejnego, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Gdy zablokowany telefon informuje Cię, że zbyt wiele razy podałeś błędny kod PIN, a także pyta, czy znasz kod PUK, to rozwiązanie problemu jest bardzo proste. W takiej sytuacji musisz odnaleźć opakowanie, z którego wyjąłeś kartę SIM. Na niej powinien znajdować się kod PUK, który odblokuje telefon. Jeśli 10 razy wpiszesz niewłaściwy kod PUK, albo okaże się, że go zgubiłeś, niezbędny będzie kontakt z operatorem, od którego kupiłeś kartę. O tym, jak go odzyskać, pisałem w oddzielnym tekście o odzyskiwaniu kodu PUK.
Czy da się odblokować telefon, jeśli powyższe sposoby zawiodły?
Producenci smartfonów i dostawcy oprogramowania nie ułatwiają dotarcia do danych, jeśli zaginęły nam hasła. To oczywiście w trosce o ich bezpieczeństwo. Telefony komórkowe stały się urządzeniami, w których znajdują się wrażliwe informacje nie tylko na temat naszego życia prywatnego, ale również zawodowego, nasze karty bankowe i tak dalej.
Na szczęście istnieją furtki, które mogą uchronić nas przed bezpowrotną stratą danych. Jedną z są funkcje Google. Posiadając telefon z Androidem należy wejść na stronę https://myaccount.google.com/, gdzie będziesz miał kilka opcji związanych ze swoimi urządzeniami. Tam należy ustawić tymczasowe hasło blokady, które będzie używane zamiast aktualnego hasła. To rozwiązanie zwykle przydaje się, gdy telefon zaginie i chcesz się upewnić, że nikt się do niego nie dostanie, ale i w przypadku zagubienia haseł, to rozwiązanie powinno pomóc. Teraz wystarczy zalogować się nowoustawionym zabezpieczeniem.
Uwaga: po wykonaniu tej operacji należy od nowa ustawić pozostałe metody zabezpieczenia i hasła.
Innym skutecznym rozwiązaniem, gdy pozostałe zawiodły, jest aplikacja dr.fone. Należy zainstalować ją na swoim komputerze (najlepiej z oficjalnej strony), a następnie podłączyć do niego smartfon za pomocą przewodu. Program przeprowadzi Cię przez odblokowywanie – w pierwszej kolejności trzeba wybrać odpowiedni model z listy i uruchomić go w trybie „Recovery”. Program będzie krok po kroku informował, co dzieje się z urządzeniem i po kilku minutach sprzęt powinien być już odblokowany.
Rachunki za telefon niższe o połowę? SPRAWDŹ
Tagi: Android, Aplikacje, Google, TelefonyBezpłatny serwis doradców komórkowychDobierzemy Ci najlepszą ofertę!+48Już {{count}} {{count_form}}dzisiaj rozmowęProszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.Klikając „ZAMÓW ROZMOWĘ” oświadczasz, że zapoznałeś/zapoznałaś się z Regulaminem Serwisu i akceptujesz jego postanowienia.Informacja o administratorze Twoich danych osobowych, celach i zasadach ich przetwarzania oraz należnych Ci prawach (plik PDF).Wszystko gotowe!Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.Kacper Baran
Redaktor działu GSMPasjonat technologii mobilnych i wszelkiego rodzaju gadżetów. W Komórkomacie odpowiedzialny za dział Poradniki i Recenzje.
Zobacz inne wpisy tego autora