Loading...

Jak wyczyścić pamięć telefonu z Androidem? Porady i przydatne aplikacje

Jak wyczyścić pamięć telefonu z Androidem? Porady i przydatne aplikacje

Jak wyczyścić pamięć telefonu z Androidem?

Dobra wiadomość jest taka, że najprawdopodobniej nie potrzebujesz instalować żadnej dodatkowej aplikacji, bo wiele współczesnych smartfonów ma już wbudowane choćby najprostsze narzędzia do czyszczenia. W niektórych przypadkach systemowe funkcje czyszczące są całkiem zaawansowane i kompleksowe.

Czyszczenie pamięci w Xiaomi MIUI

Dobrym przykładem jest aplikacja Sprzątacz, do czyszczenia pamięci w popularnych smartfonach Xiaomi z interfejsem MIUI, takich jak Xiaomi Mi 9T.

Przede wszystkim mamy opcję szybkiego skanowania i czyszczenia pamięci, która usunie wszystkie podstawowe śmieci.

Ponadto jest też funkcja dokładnego czyszczenia danych aplikacji oraz plików zajmujących dużo miejsca w pamięci smartfona.

W razie potrzeby można nawet zupełnie odinstalować aplikacje, których nie używamy. Z doświadczenia wiem, że często instalujemy jakieś programy by sprawdzić jak działają, a potem zapominamy ich usunąć. Aplikacja Sprzątacz i powiązana z nią funkcja Dokładne czyszczenie pozwala szybko zidentyfikować aplikacje stare i nieużywane.

Kompleksowym centrum czyszczenia, skanowania i zarządzania jest Panel sterowania. W nim nie tylko uruchomimy Sprzątacza, ale też sprawdzimy czy na telefonie jest wirus lub inne złośliwe oprogramowanie. Zadbamy więc o bezpieczeństwo i szybkość telefonu.

Czyszczenie pamięci w Androidzie bez nakładki

Nawet w telefonie z czystym Androidem, bez tak zwanej nakładki graficznej znajdziemy podstawową funkcję czyszczenia.

Wystarczy wejść w Ustawienia, a następnie w pozycję Pamięć wewnętrzna i tutaj dotknąć przycisku Zwolnij miejsce. Tutaj mamy opcję szybkiego czyszczenia lub wybrania innych plików, które chcemy usunąć. Funkcja korzysta z domyślnej przeglądarki plików (w czystym Androidzie najczęściej jest to Files by Google).

Czy warto czyścić pamięć RAM?

Szybka odpowiedź brzmi: zazwyczaj nie. Pamięć RAM to najszybsza pamięć smartfona, więc powinniśmy z niej korzystać jak najczęściej. Aplikacje uruchamiane z RAM'u będą otwierały się szybciej, niż z pamięci masowej, zwłaszcza jeśli używamy taniego smartfona wyposażonego w moduł eMMC zamiast UFS.

Jak wyczyścić pamięć telefonu z Androidem? Porady i przydatne aplikacje

Poza tym system Android potrafi sam zarządzać pamięcią RAM i usuwać z niej starsze programy, by zrobić miejsce dla tych, które uruchomiliśmy przed chwilą.

Innymi słowy - nie trzeba czyścić RAM'u by przyspieszyć telefon. Zazwyczaj ma to wręcz odwrotny skutek. Nawet jeśli smartfon ma mało pamięci RAM (np. 2 lub 3 GB), to Android będzie po prostu automatycznie opróżniał RAM gdy zabraknie miejsca.

Wymieniając telefon na nowy warto jednak zwrócić uwagę, by miał on przynajmniej 4 GB RAM, a w przypadku droższych smartfonów nawet 6 GB RAM.

Aplikacje do czyszczenia pamięci telefonu - Android

Jeśli z jakiegoś powodu nie wystarcza Ci systemowa funkcja czyszczenia lub po prostu nie chcesz z niej korzystać, to polecamy poniższe aplikacje do czyszczenia pamięci smartfona.

Files by Google

Jest to prosta darmowa aplikacja najczęściej spotykana na smartfonach z czystym Androidem. Nic nie stoi na przeszkodzie by ją zainstalować na dowolnym innym telefonie od Androida 5, aż do najnowszego Androida 10.

Działa po polsku i ma modny obecnie ciemny motyw graficzny przyjazny dla wyświetlaczy AMOLED. Owszem liczba opcji jest bardzo mała, ale dla niektórych osób będzie to zaleta, bo dzięki temu Files by Google jest bardzo proste w obsłudze i przyjazne dla użytkownika.

Można szybko wyczyścić pamięć, usunąć duplikaty lub duże pliki, a przy okazji też przeglądać zawartość pamięci telefonu.

Kolejne dwie aplikacje również są popularne i mogą oferować znacznie więcej zaawansowanych opcji, ale trzeba zaznaczyć, że mogą również wyświetlać reklamy lub zawierać opcje płatne.

Clean Master

Cieszący się wieloma pozytywnymi opiniami Clean Master opisany jest w sklepie Goole Play jako "darmowy antywirus". Zapewne dlatego, że więcej osób instaluje go pod kątem bezpieczeństwa, a nie czyszczenia. Jednak w praktyce jest to całkiem potężne narzędzie, które jest w stanie skutecznie zoptymalizować system, wyczyścić telefon, a nawet wpłynąć na obniżenie zużycia energii z baterii poprzez hibernację procesów z których nie korzystamy.

Ma funkcję przyspieszania telefonu, usuwania zbędnych programów, czyszczenia danych aplikacji, skanowania antywirusowego, zaawansowanego czyszczenia wybranych plików oraz szybkiego usuwania podstawowych śmieci.

Jest darmowy i pod względem skuteczności oraz dokładności czyszczenia pamięci telefonu zalicza się do najlepszych aplikacji, ale... wyświetla reklamy i często sugeruje kupno wersji płatnej. Clean Master VIP ma automatyczne czyszczenie, automatyczne skanowanie antywirusowe oraz sieć VPN.

CCleaner

Znany i dość dobrze oceniany program do czyszczenia Androida, który bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem zbędnych plików pamięci podręcznej oraz głębszym skanowaniem w poszukiwaniu nietypowych / ukrytych plików.

Jest darmowy, ale w wersji bezpłatnej wyświetla reklamy i elementy które mają namówić nas do zakupu wersji płatnej (be reklam i rozszerzonej o harmonogram czyszczenia).

CCleaner ma opcję hibernacji procesów i odinstalowywania aplikacji.

Jak ręcznie wyczyścić dane aplikacji bez użycia dodatkowych programów?

Na smartfonie wchodzimy w Ustawienia, a następnie w Aplikacje (ta opcja może nazywać się różnie, np. Aplikacje i powiadomienia lub Zarządzanie aplikacjami).

Tutaj odnajdujemy aplikację której pamięć chcemy wyczyścić i dotykamy jej. Jeśli programu nie widać poszukajmy opcji Wyświetl wszystkie aplikacje.

Teraz otwieramy opcję Pamięć (lub Pamięć wewnętrzna) i dotykamy opcji "Wyczyść pamięć podręczną" lub "Wyczyść miejsce na dane" jeśli chcemy wyczyścić pliki i przywrócić ustawienia aplikacji. Niekiedy ta opcja nazywa się po prostu "Wyczyść dane".

W ten sposób można ręcznie wyczyścić dane wybranej aplikacji, bez konieczności używania programów czyszczących.

Zobacz również:

Powiązane artykuły