Mówi się, że kto raz spróbował ekosystemu od Apple, ten już na zawsze zostanie z tą marką. Trudno powiedzieć, ile w tym prawdy. Faktem jest jednak, że sprzęty z logiem nadgryzionego jabłka starzeją się znacznie wolniej od androidowej konkurencji. Nic więc dziwnego, że klienci, którzy nie chcą gwałtowanie opróżniać portfela, spoglądają na starsze modele, a w tych wybór jest naprawdę ciekawy. Korzystając z okazji, że we wrześniu 2020 nowe urządzenie, postanowiliśmy porównać te starsze i zdecydowanie tańsze.
Wygląd
Sposób, w jaki Apple projektuje swoje urządzenia, od lat jest przedmiotem debat i dyskusji. Znaczna cześć obecnych rozwiązań stosowanych przez firmę z Cupertino jest brawurowa i kontrowersyjna. Są jednak następujące po sobie modele, które nie różnią się zanadto od siebie, a różnice zachodzą głównie w podzespołach i możliwościach. Najlepszym przykładem są właśnie iPhone 7 i 8.
Oba urządzenia są do siebie bliźniaczo podobne. Posiadają dość spory – jak na dzisiejsze standardy – podbródek z fizycznym przyciskiem, niewielkie ramki boczne oraz górny panel, na którym znajduje się głośnik i przedni aparat. Na tyle obu telefonów znajdziecie pojedynczy aparat. Różnice są raczej niewielkie. Apple iPhone 7 w niektórych wersjach kolorystycznych posiada wyróżniający się wizualnie pasek na dolnej części pleców. iPhone 8 ma jednak jedną przewagę – jego plecki są wykonane ze szkła. I jasne, łatwiej je zniszczyć, ale to rozwiązanie jest znacznie ładniejsze wizualnie i sprawia, że telefon przyjemniej trzyma się w rękach, choć niekoniecznie stabilniej. Z kolei iPhone 7 wykonany jest z aluminium.
Wśród zalet iPhone’a 7 można policzyć większą liczbę wersji kolorystycznych (złoty, czarny, srebrny, różowe złoto), natomiast iPhone 8 posiada 3 warianty barw (srebrny, gwiezdna szarość i złoty).
Finalnie, jeśli chodzi o wygląd, trudno tu wskazać zwycięzcę. Z jednej strony jeden z nich ma szklaną obudowę, z drugiej – nie każdemu szkło na tyle może odpowiadać. Model iPhone 7 ma więcej wersji kolorystycznych.
Zwycięzca: remis.
Przykładowa oferta z iPhonem 7 32 GB:
Przykładowa oferta z iPhonem 8 64 GB:
Wyświetlacz
Apple iPhone 7 ma wyświetlacz o przekątnej 4,7 cala i rozdzielczość na poziomie 750 na 1334 pikseli. Zagęszczenie ich na cal wynosi 326. Ekran wykonany jest w technologii IPS. iPhone 8 ma niemal identyczny panel Retina HD.
Oba wyświetlacze mają kontrast na poziomie 1400:1, oba wykonane są w technologii IPS. Jedyna różnica polega na tym, że „ósemka” wyposażona jest w True Tone, czyli technologię dostosowującą poziom jasności i temperaturę kolorów do światła otoczenia. Oba wyświetlacze oferują bardzo przyzwoitą ostrość i kontrasty. Warto pamiętać, że konkurencja oferuje już różne wariacje LED-ów. Warto jednak pamiętać, że Apple wyciąga z IPS-ów wszystko, co się da, a jego wyświetlacze są naprawdę bardzo wysokiej jakości.
W przypadku dwóch omawianych urządzeń, jakość obrazu jest niemal identyczna, jednak w przypadku iPhone’a 8 różnicę robi technologia True Tone. Dlatego to właśnie ten model zwycięża w tej kategorii.
Zwycięzca: iPhone 8.
Podzespoły i szybkość działania
Apple iPhone 7 został wyposażony w procesor A10 i 2 GB pamięci RAM. Pamięci na pliki i aplikacje jest tutaj 32, 64 lub 128 GB pamięci wewnętrznej GB. Rok młodszy model z kolei posiada nowszą generację procesora, czyli jednostkę A11 i również 2 GB pamięci RAM. Jeśli zaś idzie o pamięć wbudowaną to dostępne są te same opcje, co u starszego konkurenta.
Oba urządzenia są już leciwe i warto pamiętać, że nie będą działać tak szybko, jak nowsze konstrukcje. Co jednak istotne – sprzęty od Apple nie starzeją się tak szybko, więc nawet starsze modele będą działały sprawnie. Nie da się jednak ukryć, że iPhone 8 z uwagi na to, że nowszy, dłużej utrzyma świeżość w działaniu, dlatego to właśnie on wygrywa w tej kategorii.
Zwycięzca: iPhone 8.
Aparat fotograficzny
Oba telefony dysponują podobną optyką, bo wyposażone są 12-pikselowy obiektyw z przysłoną o wartości f/1.8. Oba posiadają optyczną stabilizację obrazu i 5-krotny zoom, podobnie dwa modele są wyposażone w HDR mogący podkręcić trochę wasze zdjęcia.
Różnią się natomiast jakością nagrywanego wideo. Starsza słuchawka w może nagrywać w 4K w 30 kl./s i w HD 1080p w 30 kl./s lub 60 kl./s. Z kolei droższy model ma takie same możliwości, z tą różnicą, iż jest w stanie nagrać film w 60 kl./s nawet w jakości 4K. Przednie aparaty są identyczne.
Chociaż oba telefony nie mają się czego wstydzić, to jednak nowszy model wygrywa. Jeśli jednak nie chcecie kręcić filmów, a jedynie robić zdjęcia, to wynik ten możecie uznać jako remis.
Zwycięzca: iPhone 8.
Akumulator
Choć Apple nie za bardzo chwali się specyfikacją techniczną, ukrywając w zakamarkach swojej strony choćby pojemność akumulatora, to trzeba przyznać, że akurat w przypadku jego urządzeń jest w tym trochę racji. Jego telefony mają baterie znacznie mniej pojemne niż urządzenia z Androidem, a jednak zdarza im się pracować na jednym ładowaniu znacznie dłużej. Dlaczego? Cóż, wszystko jest kwestią optymalizacji. Co jednak ciekawe, patrząc na samą pojemność, to ogniwo „ósemki” ma 1821 mAh pojemności, a „siódemka”… 1960 mAh!
Patrząc tylko na specyfikację, można odnieść wrażenie, że nowszy sprzęt powinien działać krócej na jednym ładowaniu. W praktyce okazuje się jednak, że oba urządzenia pracują tak samo długo. Dlatego w tej kategorii wynik powinien być remisowy.
Zwycięzca: remis.
Łączność, system i inne elementy
Jeśli idzie o wodoodporność, to oba telefony spełniają normę IP67, co oznacza, że można zanurzyć je na 1 metr w głąb na nie dłużej niż 30 minut. Oba telefony mają identyczne moduły do obsługi LTE i sieci GSM. Jeśli idzie o łączność, to nowszy telefon posiada Bluetooth 5.0, a starszy Bluetooth 4.2. Telefony mają też czytnik linii papilarnych umieszczony w przycisku „Początek”, obsługują też Apple Pay. Model iPhone 8 może pochwalić się wspieraniem formatów Dolby Vision i HDR10, czego nie potrafi jego starszy brat.
Jeśli chodzi o standardy łączności i zabezpieczenia, to oba telefony są do siebie bardzo podobne. Te niewielkie różnice związane z odtwarzaniem różnych standardów i trochę nowszej wersji technologii Bluetooth nie powinny być decydujące. Postanowiłem przyznać jednak w tej kategorii zwycięstwo nowszemu sprzętowi, bo najprawdopodobniej otrzyma on nowszą wersję iOS-a.
Zwycięzca: iPhone 8.
Cena
A jak kształtują się ceny urządzeń po latach? „Siódemkę” w najmniejszej wersji pamięci da się kupić już za niecałe 1400 złotych, bardziej pojemne mogą kosztować około 300-500 złotych więcej. Ceny nowszego modelu zaczynają się od 2000 złotych.
Czy są to kwoty, za które warto je kupić? Moim zdaniem za około 1500 złotych można kupić telefon, który wyprzedza słuchawki od Apple’a o kilka długości. Oczywiście osób przyzwyczajonych i pracujących na całym ekosystemie firmy z Cupertino nie przekonam, bo mają swoje niepodważalne argumenty.
Ważne tu jednak jest, że w tym punkcie zestawienia wygrywa starszy, bo tańszy model, który może być jednak coraz słabiej dostępny.
Zwycięzca: iPhone 7.
Podsumowanie
Cóż, wynik zdawał się być przesądzony od samego początku, ale iPhone 7 walczył dzielnie. Jednak na przekór temu wynikowi powiem, że różnice i zwycięstwa „ósemki” nie są decydujące. Takie kategorie jak aparat, łączność i podzespoły w gruncie rzeczy sprowadzają się do tego, że telefon trochę mniej się zestarzał, ale oba modele są już dość leciwe, a konkurencja już dawno zdążyła je wyprzedzić, a nawet zrobić jedno dodatkowe okrążenie.
W najważniejszej kategorii, tej cenowej, starszy model jest bezkonkurencyjny. Wszystko więc zależy od tego, na jak długo potrzebujesz telefonu i czy chcesz wydać niemało pieniędzy na iPhone’a 8.
Zwycięzca: iPhone 7 vs iPhone 8 – 3:6.
Tagi: Apple, iPhone, iPhone 7, iPhone 8, Porównanie telefonówBezpłatny serwis doradców komórkowychDobierzemy Ci najlepszą ofertę!+48Już {{count}} {{count_form}}dzisiaj rozmowęProszę aby doradca Komórkomat przedstawił mi porównanie ofert GSM kontaktując się na podany przeze mnie numer telefonu.Klikając „ZAMÓW ROZMOWĘ” oświadczasz, że zapoznałeś/zapoznałaś się z Regulaminem Serwisu i akceptujesz jego postanowienia.Informacja o administratorze Twoich danych osobowych, celach i zasadach ich przetwarzania oraz należnych Ci prawach (plik PDF).Wszystko gotowe!Nasz doradca skontaktuje się z Tobą wkrótce.Kacper Baran
Redaktor działu GSMPasjonat technologii mobilnych i wszelkiego rodzaju gadżetów. W Komórkomacie odpowiedzialny za dział Poradniki i Recenzje.
Zobacz inne wpisy tego autora