Android jako system operacyjny od wielu lat wspiera natywne wykonywanie zrzutu ekranu. Większość urządzeń, które mają kilka lat lub mniej posiada możliwość wykonania screenshot'a za pomocą przytrzymania przycisku zasilania oraz zmniejszania głośności.
Ekran powinien zamigać, a powiadomienie na ekranie poinformuje użytkownika, że zrzut ekranu został wykonany i znajduje się w systemowej galerii.
Zobacz również:
W przypadku, gdy metoda z przyciskiem zasilania i zmniejszania głośności nie działa można wykorzystać również inne klawisze. W starszych urządzeniach, które posiadają fizyczne przyciski nawigacyjne polecamy wykorzystać przycisk Home oraz zmniejszania głośności lub zasilania.
Niestety w pogoni za innowacyjnością i nowoczesnością część producentów zupełnie zapomina o użyteczności i praktyczności.
Trzeba wiedzieć, że na rynku pojawiają się już pierwsze urządzenia, które nie posiadają fizycznych przycisków do regulacji głośności, co może stanowić problem przy próbie wykonania zrzutu ekranu.
Kolejnym problemem jest fakt, że niektóre nowe smartfony, jak Samsung Galaxy Note 10 lub iPhone X i nowsze nie posiadają funkcji łatwego wyłączenia urządzenia. Przytrzymanie przycisku zasilania w tych modelach spowoduje uruchomienie dedykowanego asystenta głosowego odpowiednio Bixby oraz Siri. Dopiero przytrzymanie przycisku zasilania oraz zmniejszenia głośności spowoduje uruchomienie menu z poziomu którego można wyłączyć telefon.
Z tego właśnie powodu przedstawiamy kilka alternatywnych metod na wykonanie zrzutu ekranu w systemie Android.
Poproś Asystenta Google, aby wykonał zrzut ekranu za Ciebie
Smartfony z roku na rok stają się coraz wydajniejsze a ich oprogramowanie inteligentniejsze. Dożyliśmy czasów, kiedy najdroższe urządzania posiadają nawet specjalne procesory neuronowe wykorzystywane do obliczeń związanych z AI. Robienie zrzutu ekranu to z pozoru prosta czynność, ale nie wszyscy wiedzą, że można ją wykonać za pomocą odpowiedniego polecenia dla Asystenta Google.
W przypadku, gdy Asystent Google jest skonfigurowany na urządzeniu, na którym chcemy wykonać zrzut ekranu wystarczy wybudzić go poleceniem "Okey Google" lub innym skrótem, jeżeli został on ustawiony przez użytkownika.
Konfiguracje Asystenta Google można przeprowadzić za pomocą aplikacji Google Home. Stosowne ustawienia znajdują się w sekcji Asystent.
Jeżeli funkcja Voice Match jest włączona wystarczy wypowiedzieć polecenie "Okay Google wykonaj zrzut ekranu", a Asystent samoczynnie zrobi zrzut ekranu.
Wykorzystaj gesty
Niektóre nakładki producenckie umożliwiają wykonanie zrzutu ekranu za pomocą gestu machnięcia dłonią, ale najczęściej opcję tą trzeba wcześniej aktywować.
Odpowiedni przełącznik znajduje się w Ustawieniach > Zaawansowane funkcje > Przeciągnij dłonią, aby przechwycić. Alternatywnie można spróbować wyszukać hasło "zrzut ekranu" w wyszukiwarce w obrębie ustawień (jeżeli jest ona dostępna).
Dla przykładu Samsung pozwala na wykonanie zrzutu ekranu za pomocą przeciągnięcia dłonią po ekranie. Xiaomi rozwiązało to inaczej i zrzut ekranu w MIUI wykonuje się dzięki przesunięciu po ekranie od góry do dołu trzema palcami jednocześnie.
Wykorzystaj odpowiedni skrót w interfejsie użytkownika
Czasami producenci dodają możliwość wykonania zrzutu ekranu przy wykorzystaniu odpowiedniego przycisku umieszczonego w interfejsie użytkownika. Najczęściej umieszczony jest on w menu opcji zasilania dostępnym po chwilowym przytrzymaniu przycisku zasilania lub na rozwijanym pasku powiadomień.
W niektórych urządzeniach pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android w wersji 9.0 Pie lub nowszej można wykonać zrzut ekranu po naciśnięciu i przytrzymaniu przycisku zasilania. Opcja ta jest jednak dostępna jedynie na sprzęcie pracującym pod kontrolą niemalże niezmodyfikowanego systemu Android. Nie jest ona dostępna na przykład na urządzeniach Samsunga pracujących pod kontrolą nakładki One UI.
Jak nagrywać ekran w systemie Android?
Coraz częściej spotyka się urządzenia z Androidem, które posiadają opcję nagrywania ekranu zaimplementowaną przez producenta w autorskiej nakładce systemowej. Przed pobraniem dedykowanej aplikacji warto zajrzeć do paska powiadomień oraz ustawień systemowych, aby sprawdzić czy na danym urządzeniu opcja ta została udostępniona przez producenta.
Jeżeli producent nie przewidział nagrywania ekranu nic straconego. Wystarczy przejść do Sklepu Play i pobrać jedną z wielu aplikacji, która posiada taką funkcjonalność. Polecamy AZ Screen Recorder. Jest to darmowy program, który posiada łatwy w obsłudze interfejs, ale trzeba pamiętać, że podobnych aplikacji są dziesiątki.
Po zainstalowaniu stosownej aplikacji wystarczy nacisnąć przycisk nagrywania, a po zakończeniu nagrywania wybrać opcję Stop Recording. Uzyskane nagranie wideo można edytować przy wykorzystaniu wbudowanego edytora wideo w telefonie, aby odpowiednio przyciąć punkt startowy oraz końcowy.
Inną popularną aplikacją do nagrywania wideo jest XRecorder.