- SPIDER'S WEB
- Technologie
- Tech
- Oprogramowanie
Dostępne są płatne usługi, które oferują opcję nagrywania połączeń, takie jak np. TapeACall Pro: Call Recorder. Aby z nich skorzystać, należy zainstalować aplikację i opłacić abonament. Działa to na zasadzie tworzenia połączenia konferencyjnego. Warto się upewnić, że operator to wspiera, bo jak przestrzegają twórcy, nie we wszystkich sieciach jest to możliwe. Na szczęście usługę można przetestować dzięki aplikacji w wersji Lite.
Sam do nagrywania połączeń wykorzystuję... MacBooka i iPada.
Nie jest to wygodne, ale co poradzić. Podczas wywiadów kładę telefon na biurku i włączam tryb głośnomówiący, a na tablecie i na komputerze uruchamiam aplikacje rejestrujące dźwięk. Zdecydowałem się na Audio Recorder - Voice Notes na macOS, a na iPadzie na pierwszy lepszy Voice Recorder, bo iOS 12 wprowadza wreszcie na tabletach systemowy Dyktafon.
Podejście producenta iPhone’ów specjalnie mnie też nie dziwi i znane jest od lat. Apple jest firmą amerykańską, a w wielu stanach nagrywanie rozmówcy jest nielegalne. Jeśli ktoś koniecznie chce nagrywać realizowane i odbierane przez siebie połączenia za darmo i to bez zewnętrznego dyktafonu, powinien zdecydować się na telefon innej firmy. A i tutaj zaczynają się schody.
Android - jak nagrywać rozmowy?
Jeszcze kilka lat temu Android oferował API, które pozwalało aplikacjom firm trzecich rejestrować rozmowy telefoniczne. Google porzucił to rozwiązanie w systemie w wersji Marshmallow, aczkolwiek twórcy programów firm trzecich znaleźli sposoby, by to obejść.
Deweloperzy odpowiedzialni za system Android 9.0 Pie postanowili jednak ukrócić te praktyki. Najnowsza wersja systemu Google’a całkowicie blokuje możliwość nagrywania rozmów nieoficjalnymi metodami. Nie jest to jednak złośliwość. Google, jak Apple, nie chce być oskarżone o pomoc w łamaniu prawa.
W przypadku nowej wersji systemu zapewne pojawi się możliwość nagrywania połączeń - ale pod warunkiem złamania zabezpieczeń urządzenia. Podobnie jak jailbreak w iPhone’ach, może to powodować problemy z działaniem np. aplikacji bankowych, więc nie jest to dobre rozwiązanie.
Osoby, które mają potrzebę nagrywania rozmów, powinny zaopatrzyć się w telefon z systemem Android w wersji maksymalnie Oreo.
Google, tak jak Apple, stawia sprawę jasno: nagrywanie rozmów z użyciem ich urządzeń nie jest możliwe. Użytkownicy, którym na tym zależy, będą musieli skorzystać ze starszej wersji systemu Android i aplikacji, która radzi sobie bez API pozwalającego nagrywać rozmowy.
Przykładami aplikacji, które pozwalają nagrywać rozmowy telefoniczne na smartfonach z systemem Android, są FonTel i ACR. Obecnie są dostępne w Google Play i jak na razie nie zanosi się na to, że zostaną usunięte. Ze względu na to, że nie ma API, nie działają jednak poprawnie na każdym telefonie.
Nie jest jednak wykluczone, że w przyszłości pojawi się nowe API w systemie mobilnym Google’a, które pozwoli nagrywać rozmowy użytkownikom w krajach, gdzie nie jest to prawnie zabronione. Jak na razie to jednak pieśń przyszłości.
Tagi: jak nagrywać rozmowyjak nagrywać rozmowy androidjak nagrywać rozmowy iosjak nagrywać rozmowy iphonejak nagrywać rozmowy smartfonnagrywanie rozmów