Phablet to tak naprawdę wyrośnięty smartfon. Bardzo często, aby zapewnić wygodną obsługę, producenci wyposażają go w rysik. Pod względem funkcjonalnym jest on jednak bliźniaczy w stosunku do nowoczesnego smartfona. Owszem, większy wyświetlacz zapewnia większy komfort podczas grania, oglądania filmów, surfowania po stronach WWW, a nawet podczas pisania e-maili. Niestety, większa obudowa sprawia, że phablet nie jest tak poręczny jak smartfon - idealnie zmieści się do damskiej torebki, ale w kieszeni nie zawsze się już schowa.
Jeszcze większe są tablety, a wyświetlacz i gabaryty nie są jedynymi różnicami. Tablet nie służy do rozmów telefonicznych, dlatego w większości modeli nie znajdziemy modułów GSM. Na rynku dostępne są modele wyposażone w moduł 3G/LTE dający możliwość korzystania z internetu mobilnego. Tablety nie są wyposażone w coraz bardziej popularne funkcje fitness, nie wszystkie modele mają też wbudowany moduł GPS, a na większej obudowie mieści się zwykle więcej złączy.
Dla kogo tablet, dla kogo smartfon
Te na ogół niewielkie różnice determinują jednak zastosowanie konkretnych typów urządzeń.
Smartfon - służy do komunikacji, oprócz modułu GSM, służącego do telefonowania, mamy tutaj zestaw aplikacji pozwalających być w stałym kontakcie: klient poczty elektronicznej (Gmail), komunikator (Skype, Facetime, Hangout, Viber), klient portali społecznościowych (Tweeter, Facebook). Użytkownik dostaje więc do dyspozycji wiele kanałów komunikacji, tak aby zawsze był na bieżąco z wydarzeniami z życia osobistego. Smartfon pomaga się również odnaleźć w rzeczywistości - mapy, nawigacja, aplikacje pomagające wybrać restaurację czy zrobić zakupy. Do tego dochodzą funkcje rozrywkowe - gry, serwisy wideo oraz informacyjne - zwykle na bazie stron WWW. To całkiem pokaźny zestaw funkcji, wystarczający, aby mobilnie zarządzać, planować nasze życie.
Nowoczesny smartfon to obowiązkowe urządzenie dla każdej osoby, która korzysta z komunikacji elektronicznej. W zależności od warunków, w jakich będzie on używany, od naszych preferencji (na przykład wykonujemy dużo zdjęć lub gramy) konieczny będzie wybór odpowiedniej konfiguracji - o tym w dalszej części artykułu.
» Wybierz najlepszy smartfon roku i wygraj atrakcyjne nagrody
Phablet - różni się tylko wielkością, duży ekran pozwala znacznie wygodniej przeglądać strony WWW, oglądać filmy, również gry wyglądają lepiej na 6-calowym wyświetlaczu. Problemem jest jednak wielkość. Phablet trudno nosić w kieszeni, również osoby z małymi dłońmi mogą mieć problemy z obsługą urządzenia jedną ręką - z tym można sobie jednak poradzić. Phablet wydaje się więc idealny dla kobiet, które i tak smartfon noszą w torebce, oraz tych osób, którzy przekładają wygodę obsługi nad komfortem przechowywania urządzenia.
Tablet - tablet to zdecydowanie bardziej domowe urządzenie. Większość modeli pozbawiona jest modułu internetu mobilnego, toteż aby w pełni wykorzystać ich potencjał, musimy znajdować się w zasięgu sieci Wi-Fi. Tablet możemy kupić już za 200 złotych, ale w sprzedaży są także modele kosztujące ponad 4000 złotych. Tak duża rozpiętość cenowa również definiuje zastosowania. W uogólnieniu można jednak stwierdzić, że tabletowi udaje się znacznie lepiej zastąpić komputer niż smartfonowi. Na 10-calowym ekranie uruchomimy arkusz kalkulacyjny, wyświetlimy pełną wersję strony WWW, komfortowo obejrzymy film. Kto powinien kupić tablet? Po odpowiedniej konfiguracji będzie to dobre urządzenie dla dzieci, przyda się także osobom, które lubią przeglądać internet, wygodnie siedząc w fotelu. To najlepszy sprzęt do oglądania cyfrowych zdjęć, również dobrze sprawdzi się podczas spotkań - można na nim tworzyć notatki i prowadzić prezentacje.
Jeżeli wiemy już, które urządzenie będzie dla nas najbardziej odpowiednie, warto je wskazać i wziąć udział w konkursie - więcej o nim na końcu tego artykułu.
» Wybierz najlepszy tablet roku i wygraj atrakcyjne nagrody
Smartfon: który model wybrać?
Nie każdy smartfon spełni nasze oczekiwania. Producenci rozpieszczają kupujących, dając im olbrzymi wybór. Wystarczy zerknąć na kategorię Smartfony w Ceneo.pl, aby przekonać się, że jest w niej dostępnych ponad 1600 różnych modeli! Jak więc odnaleźć się w gąszczu konfiguracji, firm i typów? Wystarczy skorzystać z filtrów, które pozwolą zawęzić liczbę modeli spełniających nasze wymagania do kilkunastu. Możemy więc określić producenta, przekątną ekranu, pamięć, obsługę LTE, a nawet kolor obudowy. Opcje filtrowania pozwalają także sprawdzić najbardziej popularne modele. Jest jeszcze jedna, bardzo ważna zaleta korzystania z serwisu Ceneo.pl - otóż w wynikach wyszukiwania, obok skrojonych na miarę urządzeń, dostajemy również ofertę najtańszego sklepu oferującego dane urządzenie. Możemy więc nie tylko wybrać odpowiedni model, ale również kupić go najtaniej. Warto także sugerować się ocenami oraz komentarzami, jakie pozostawili w serwisie Ceneo.pl użytkownicy, znajdziemy je tuż pod nazwą modelu w wynikach wyszukiwania. Warto pamiętać, że ceny wskazane przez Ceneo.pl są zwykle niższe niż w przypadku serwisów aukcyjnych. Aby jednak wiedzieć, czego szukać, musimy najpierw dowiedzieć się, jakie parametry są ważne i na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę.
System operacyjny
Pierwszym kryterium podczas wyboru smartfona jest system operacyjny - to on w dużej mierze kieruje nas do odpowiedniej grupy urządzeń. W sprzedaży są obecnie urządzenia działające pod kontrolą systemów: Android, iOS oraz Windows Phone. iOS znajdziemy wyłącznie w iPhone'ach (najnowsze modele iPhone'ów: 6, 6 Plus i 6s). Jest to system prosty w obsłudze, dopracowany, wyglądający efektownie, a kupując nowy iPhone, mamy gwarancję aktualizacji do nowszych wersji. Niestety, na nowy iPhone musimy przeznaczyć 2600 złotych. Pod względem obsługi to jednak Windows jest najprostszy, ale także najmniej popularny, toteż baza programów stworzonych z myślą o mobilnym Windows jest najuboższa. Decydując się na telefon z systemem Windows, do wyboru mamy właściwie tylko urządzenia Lumia (właścicielem marki jest Microsoft). Najnowsze urządzenia działają pod kontrolą Windows 10 Mobile, natomiast starsze - Windows Phone. Kto powinien wybrać system Windows? Osoby szukające prostego w obsłudze telefonu, które przywiązane są do usług oferowanych przez Microsoft (OneDrive, Office itd).
Foto: Komputer ŚwiatFoto: Komputer ŚwiatFoto: Komputer ŚwiatMobilne systemy operacyjne wyglądają bardzo podobnie: Windows Phone, Android 5.0, iOS 9
Najbardziej popularnym i uniwersalnym systemem jest Android. Ponieważ jest to otwarty system operacyjny, producenci mogą wprowadzać modyfikacje, dlatego obsługa nie zawsze jest taka sama. Najczęściej nie sprawia ona jednak problemów, a olbrzymia liczba dostępnych aplikacji (podobnie jak w przypadku iOS) to jedna z zalet Androida. System ten pozwala także najlepiej dostosować wygląd, obsługę, możliwości do własnych preferencji. Sprawdzi się zarówno w wypadku zaawansowanego użytkownika, jak i laika.
Na rynku są jeszcze urządzenia wyposażone w system Firefox, BlackBerry OS - nie warto się jednak nimi interesować. Wybierając konkretny model smartfona z Androidem, zwrócimy natomiast uwagę na jego wersję. Ważne, aby była w miarę aktualna. Obecnie najnowsze telefony działają pod kontrolą Androida 6.0, śmiało można jednak decydować się na modele z wersją 5.
Wielkość ekranu
Kolejnym, bardzo ważnym elementem jest wielkość i typ ekranu. Dostępne w sprzedaży smartfony wyposażone są w wyświetlacze od 3 praktycznie do 6 cali. Różnica w wielkości jest więc ogromna. Tutaj powinniśmy się kierować względami użytkowymi. Dobrze mieć duży ekran, jednak nie może nam on utrudniać przenoszenia ani obsługi smartfona jedną ręką. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest smartfon 5-5,5 cala, a w przypadku osób z małymi dłońmi 4,3 - 5 cali. Bardzo ważna jest także rozdzielczość, od niej zależy ostrość wyświetlanego na ekranie obrazu. Aktualnie akceptowalnym minimum jest wyświetlacz złożony z 1280 x 720 punktów. Nowy smartfon powinien mieć raczej ekran o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Najnowsze flagowe modele mają dużo wyższe rozdzielczości - Samsung S6 - 2560 x 1440 pikseli. Jego wyświetlacz wygląda lepiej, zużywa jednak więcej energii i wymaga wydajniejszych podzespołów.
W przypadku ekranu równie ważna jest także technologia wykonania. To ona decyduje o jakości odwzorowania kolorów, o czytelności obrazu na zewnątrz oraz o kątach widzenia. Firma Samsung z powodzeniem promuje technologię Super AMOLED i trzeba przyznać, że ma ona wiele zalet. Zapewnia bardzo wysoki kontrast (czarny kolor jest idealnie czarny i nie świeci), atrakcyjne kolory oraz duże kąty widzenia. Wyświetlacze AMOLED są bardzo dobrze czytelne w słoneczny dzień. Większość producentów stosuje jednak znaną z ekranów telewizyjnych/monitorów technologię IPS. Ma ona mniej intensywne, ale bardziej naturalne niż AMOLED kolory, bardzo dobre, ale nie tak jak AMOLED kąty widzenia (ekran jest podświetlany na krawędziach). Unikać powinniśmy za to telefonów z matrycami TN. Nawet nieznaczna zmiana kąta patrzenia na ekran powoduje przekłamania kolorów, a w ekstremalnych przypadkach widzimy obraz w negatywie. Wyświetlacz TN nie jest także w stanie tak dobrze wyświetlić kolorów.
Bardzo ważna jest także powłoka ekranu. W tanich telefonach jest to zwykła pleksi, która pęka i łatwo się rysuje. Renomowani producenci (poza Sony) montują zwykle specjalne szkło Corning Gorilla Glass. Najnowsza wersja szklanej powłoki oznaczona jest jako 4, niemniej każde szkło ochronne firmy Corning sprawi, że nasz telefon będzie trwalszy.
W najnowszych smartfonach Samsunga montowane są zaokrąglone wyświetlacze. Takie rozwiązanie nie tylko wygląda atrakcyjnie, ale daje także nowe funkcje użytkownikowi. Na zaokrąglonej części ekranu możemy na przykład wyświetlić powiadomieniaProcesor i układ graficzny, czyli SoC
Sercem nowoczesnego smartfona jest układ scalony SoC, który w swojej konstrukcji integruje procesor główny, układ graficzny, niekiedy nawet moduł LTE, GPS, Wi-Fi, Bluetooth. SoC jest więc chipem odpowiedzialnym za konfigurację naszego smartfona i dobrze, bo rozwiązanie takie znacznie ułatwia dobór odpowiedniej specyfikacji.
Jeżeli chcemy kupić telefon szybki, z najwyższej półki, oferujący wydajność, która z nawiązką wystarczy do gier, codziennej obsługi urządzenia i programów, powinniśmy wybrać chipset firmy Qualcomm z serii Snapdragon 800 - aktualnie 805, 808, 810. Równie wydajnymi układami będą produkowane przez Samsunga chipsety Exynos. Najwydajniejsze będą modele Exynos 7 Octa. Tego typu chipsety mają tylko flagowce kosztujące powyżej 1500 złotych.
Nie zawsze jest sens płacić więcej za coś, czego i tak nie wykorzystamy. Ta rodem z pecetów prawda ma także zastosowanie w przypadku smartfonów. Zamiast flagowców można wybrać działające równie sprawnie i wyglądające także prestiżowo i nowocześnie urządzenia ze średniej półki. Tego typu smartfony powinny mieć układy z serii Qualcomm Snapdragon 600, mogą być także tańsze Snapdragon 400. Z oferty procesorów Samsung można wybierać natomiast urządzenia z układami Exynos 5. W segmencie średnim do gry wchodzi także MediaTek. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na układy z oznaczeniem zaczynającym się od MT67xx - są to najnowsze 4-, 6-, 8- lub 12-rdzeniowe układy. W przypadku niektórych (głównie starszych) procesorów MediaTek pojawiają się problemy ze skutecznością działania modułu GPS. Średniej klasy smartfon kupimy w cenie od 800 do 1500 złotych.
Pamięć
Bardzo ważnym parametrem każdego smartfona i tabletu jest pamięć. To ona wpływa na płynność działania urządzenia oraz na liczbę aplikacji lub gier, którą będziemy mogli w nim zainstalować.W przypadku pamięci RAM, to budżetowe urządzenia powinny mieć jej przynajmniej 1 GB - to absolutne minimum. W urządzeniach ze średniej półki powinniśmy mieć 2 GB, natomiast we flagowcach 3 lub 4 GB RAM.
W przypadku pamięci na dane, to sporo zależy od tego, czy smartfon ma gniazdo na kartę pamięci. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie dane można na nią przenieść i pomimo pustej karty system może odmówić nam instalacji kolejnych programów lub gier. Obecnie tani smartfon powinien być wyposażony w minimum 8 GB pamięci wewnętrznej, urządzenia ze średniej półki powinny mieć jej 16 lub 32 GB, natomiast flagowce 32, 64 bądź 128 GB pamięci.
Dodatkowe funkcje
W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać smartfony wyposażone w dość nietypowe lub rzadziej spotykane funkcje. Dobrym przykładem są dwa gniazda na karty SIM - dzięki nim możemy jednocześnie korzystać z dwóch numerów (służbowy i prywatny lub z tanim internetem i tanimi rozmowami). Część nowych modeli ma także modem LTE, który w zasadzie przydaje się tylko wtedy, gdy chcemy z telefonu zrobić ruter. Prędkość dostępu do internetu ponad 100 Mb/s mało komu jest niezbędna w smartfonie. Uwaga! Tutaj wielu producentów stosuje jednak pułapki. Ponieważ modem LTE wbudowany jest w chipset, dołożenie tej funkcji wiąże się ze zmianą tego układu. Toteż modele z LTE mają zwykle lepsze parametry (także więcej pamięci RAM lub lepszy wyświetlacz).
Dwa gniazda pamięci w Lumii 630 Dual SimAparat
Moduł kamery montowany w Samsungu Galaxy S6Nowoczesny smartfon teoretycznie bez problemu powinien zastąpić kompaktowy aparat cyfrowy. W praktyce doskonałą jakość zdjęć zapewniają na pewno flagowce - czyli telefony kosztujące powyżej 1500 złotych. W tańszych modelach bywa różnie i niestety nie zależy to tylko od rozdzielczości matrycy czy jasności obiektywu. Na jakość wpływa zarówno oprogramowanie, jak i producent matrycy światłoczułej, a nawet użyty w smartfonie chipset. Na szczęście większość aparatów wbudowanych w telefony ze średniej półki potrafi robić dobre zdjęcia, a do tego nagrywa również filmy w rozdzielczości 1080p. Jakiej rozdzielczości matrycę wybrać? Tylny aparat powinien mieć przynajmniej 8 Mpix, natomiast we flagowcach przynajmniej 16 Mpix.
Szukając dobrego jakościowo aparatu, warto przyjrzeć się Samsungowi, a szczególnie modelom Galaxy S6, Note Edge lub Note 4. Całkiem nieźle sprawują się także aparaty w smartfonach LG G3, G4 oraz z serii Sony Xperia Z. Przykładem tańszego smartfona z 21-megapikselową matrycą robiącego w dzień bardzo dobrej jakość zdjęcia jest na przykład najnowsza Motorola Play X, która kosztuje znacznie mniej niż flagowce. Do dobrej jakości zdjęć przyzwyczaiły nas także produkty Apple oraz Microsoft - w mobilnym Windows obsługa aparatu jest wyjątkowo dobrze dopracowana.
Producent
Którego producenta wybrać? W tym wypadku w wyborze pomoże nam kilka elementów. Na pierwszym miejscu oczywiście stawiamy wygląd i jakość wykonania. Telefon powinien być płaski, ze smukłymi, minimalnymi ramkami i fizycznymi przyciskami do obsługi systemu (niektóre modele mają je wyświetlone na dole ekranu, co pomniejsza liczbę pikseli dostępną dla systemu operacyjnego). Telefon powinien mieć szkło Gorilla Glass i wykonane z dobrej jakości materiałów, dobrze spasowane części obudowy. Oprócz elementów wizualnych warto zwrócić uwagę na przebieg procesów aktualizacji systemów względem starszych modeli. Będziemy wiedzieć, jak długo producent wspiera urządzenie. Wzorem jest tutaj Apple, które wypuszcza aktualizację dla starszych urządzeń. Również użytkownicy flagowych urządzeń Samsunga mogą mieć powód do zadowolenia - ponieważ mogą liczyć na aktualizację 3-4 wersji systemu. Mniej znani chińscy producenci na ogół nie aktualizują swoich telefonów, co sprawia, że szybko się starzeją.
» Wybierz najlepszy sprzęt roku i wygraj atrakcyjne nagrody
Na kolejnej stronie dowiesz się jaki tablet warto wybrać.
»Smartfony 2016: jakie będą nadchodzące flagowce?
Zobacz film, na którym dowiesz się ja wybrać idealny smartfon.
Jaki tablet wybrać
W przypadku tabletów popularność systemu Windows jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku smartfonów. Tablet działający pod kontrolą Windows 10 jest w stanie praktycznie zastąpić nam komputer, a po wprowadzeniu wraz z najnowszą wersją Windows trybu tabletu obsługa okienek stała się prosta i przyjemna. Systemu Windows używają notebooki konwertowalne, a więc z odczepianą klawiaturą, i w tym rozwiązaniu Windows ma sens.
Liderem nadal jest jednak Android, a to głównie za sprawą tanich, sprzedawanych masowo tabletów. Android doskonale jednak sprawdza się w tablecie, więc użycie go jest jak najbardziej uzasadnione. Ostatnią grupą tabletów są iPady z systemem iOS. Podobnie jak w przypadku iPhone'ów, są to eleganckie i wygodne w obsłudze urządzenia z dużym repozytorium programów.
Procesor i pamięć
Pomimo wielu podobieństw konstrukcyjnych rynek tabletów pod względem parametrów nieco się różni od smartfona. W ostatnim czasie najbardziej popularne stały się tablety z procesorami firmy Intel, które znajdziemy zarówno w urządzeniach kosztujących 400 złotych, jak i 1500 złotych. Procesory Intel, w odróżnieniu od układów Qualcomm, Exynos i MediaTek, wykorzystują architekturę x86-64, pod którą Android również może działać. Najnowsze i najbardziej wydajne układy oznaczone są jako Atom x7 Z8700 oraz x5 Z8500 i Z8300. W tabletach częściej jednak można spotkać układy poprzednich generacji z oznaczeniami modelu rozpoczynającymi się od Z3xxx. To w większości szybkie czterordzeniowe jednostki.
Pomimo to we flagowych produktach dalej montuje się procesory Qualcomm, a Samsung w dalszym ciągu korzysta ze swoich układów Exynos. Podobnie jak w przypadku smartfonów, także i tutaj dostępne są tańsze urządzenia z procesorami MediaTek. Klucz wyboru tych elementów jest dokładnie taki, jak w przypadku smartfonów. W budżetowych, tanich tabletach możemy znaleźć jeszcze procesory Rockchip i Allwinner, ale nie są to szybkie jednostki i lepiej zdecydować się na kupno tabletu z procesorem Intel, nawet ze starszej generacji.
Wybierając tablet, unikajmy modeli wyposażonych w 512 MB pamięci RAM, a wybierajmy te urządzenia, które mają przynajmniej 2 GB RAM. Zagwarantuje to płynne działanie systemu i aplikacji. W przypadku modelu z Androidem 16 GB powierzchni dyskowej (na dane) powinno wystarczyć, pod warunkiem że mamy złącze karty microSD. W tabletach z Windows powinniśmy mieć dwukrotnie więcej.
Ekran
Powszechnie dostępne w sprzedaży tablety wyposażone są w ekrany od 7 do 10 cali. Wielkości ekranu determinuje poniekąd zastosowanie, jednak nie tylko ono jest ważne. Podczas wyboru koniecznie musimy zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu. Powinniśmy szukać urządzeń, które mają rozdzielczość 1280 x 800 pikseli lub wyższą. Dobrym wyborem są w tym wypadku wyświetlacze złożone z 1920 x 1080 punktów. Oczywiście są również droższe modele (Samsung Galaxy Tab S2, iPad Air 2 lub iPad Mini Retina), na które musimy przygotować minimum 1500 złotych. Najtańsze urządzenia (od 200 złotych) wyposażone w ekran o rozdzielczości 1024 x 600 lub 1024 x 768 pikseli dobrze sprawdzą się jako tablet dla dziecka - bez problemu można uruchomić na nich gry lub obejrzeć film. W wypadku tanich tabletów lepiej wybierać urządzenia znanych producentów - Lenovo IdeaTab 2 A7, Samsung Galaxy Tab 3 7").
Dodatki (projektor, rysik, LTE/3G)
Niektóre tablety wyposażone są w dość nietypowe, ale ciekawe i czasem przydatne funkcje. Dobrym przykładem może być tutaj wbudowany projektor. Zamontowano go na przykład w podstawie 13,3-calowego tabletu Lenovo Yoga Tablet 2 Pro 1380F i umożliwia on wyświetlanie na ścianie obrazu z urządzenia. To dobry pomysł na mobilne kino lub biznesową prezentację.
Wiele osób doceni także rysik, czyli narzędzie pozwalające precyzyjniej niż za pomocą palca obsługiwać tablet. A ponieważ tablet wykrywa również poziom nacisku rysika, to urządzenie takie nadaje się także dla grafików.
Jeżeli tabletu chcemy używać nie tylko w domu, warto kupić model wyposażony w model 3G/LTE. Po umieszczeniu w gnieździe karty SIM będziemy mogli skorzystać z internetu mobilnego, a tym samym uniezależnić tablet od konieczności podłączenia do sieci Wi-Fi. Rozwiązanie takie sprawia, że z tabletu możemy korzystać wszędzie. W sprzedaży dostępne są często bliźniacze modele z wbudowanym modelem i bez - różnica w cenie wynosi od 100 do 300 złotych.
» Wybierz najlepszy sprzęt roku i wygraj atrakcyjne nagrody
Wybierz to, co najbardziej lubisz
Wybór odpowiedniego dla nas urządzenia może stać się także zabawą, w której możemy wygrać atrakcyjne nagrody. Jak? Wystarczy kliknąć na link, wskazać ulubione przedmioty w trzech kategoriach i odpowiedzieć na pytanie. W wyborach Ceneo.pl do wygrania skuter, telefony i tablety firmy Samsung, a także konsola Sony PlayStation4.
» 10 niezwykłych "proroctw" Billa Gatesa - przewidział Facebooka, smartfony oraz płatności online
Zobacz film, na którym dowiesz się ja wybrać idealny smartfon.