Im lepszy zasięg, tym pewniejsze połączenia głosowe oraz szybszy dostęp do internetu. Nawet jeśli producent smartfona wyposaży go w komponenty z najwyższej półki, ale zapomni o odpowiednim zaprojektowaniu anteny, telefon może stać się praktycznie bezużyteczny w miejscach, gdzie sygnał sieci komórkowych jest słaby.
Trzeba pamiętać, że najwięksi producenci mieli tutaj spektakularne wpadki – w przypadku smartfonów Apple mówiło się nawet o „uścisku śmierci”. Wystarczyło trzymać iPhone’a w ręce w charakterystyczny sposób, żeby zablokować sygnał radiowy i odciąć telefon od operatora.
Badacze z duńskiego uniwersytetu w Aalborgu postanowili sprawdzić, jak najpopularniejsze modele radzą sobie z trzymaniem zasięgu podczas skrupulatnych testów – sprawdzono siłę sygnału uzyskiwanego podczas rozmów i trzymania urządzenia w lewej lub prawej ręce oraz w trakcie transmisji danych (w tym przypadku smartfon znajdował się w pozycji poziomej).
Zestaw testowy wyglądał tak:
Fot. foto: G. Frølund Pedersen, Aalborg University: “Mobile Phone Antenna Performance 2016”Przebadano łącznie 26 smartfonów – wśród nich były zarówno najnowsze modele światowych marek, jak i telefony obecne na rynku od kilku lat:
Jak zauważyli naukowcy, nie tylko pojawiły się dość pokaźne różnice pomiędzy poszczególnymi modelami, ale nawet ten sam telefon trzymany w odmiennej dłoni może osiągać diametralnie różnie wyniki. Tłumaczą to źle zaprojektowaną anteną, która dobrze pracuje u właścicieli praworęcznych, ale może doprowadzić do frustracji właścicieli trzymających smartfona w lewej ręce.
Im wyżej na liście znajduje się dany model, tym lepsze wyniki w teście uzyskał. Najlepsze rezultaty zaznaczono na zielono, najgorsze na czerwono.
Wyniki dla testów z telefonem trzymanym w prawej ręce wyglądają następująco (im wyższa liczba, tym lepiej):
Fot. foto: G. Frølund Pedersen, Aalborg University: “Mobile Phone Antenna Performance 2016”Tabela z wynikami uzyskanymi po przełożeniu smartfonów do lewej dłoni prezentuje się tak (im wyższy wynik, tym lepiej):
Fot. foto: G. Frølund Pedersen, Aalborg University: “Mobile Phone Antenna Performance 2016”W tym zestawieniu zaś pokazano uzyskiwaną siłę sygnału podczas transmitowania danych (im niższa liczba, tym lepiej):
Fot. foto: G. Frølund Pedersen, Aalborg University: “Mobile Phone Antenna Performance 2016”W tym przypadku otrzymywane rezultaty są bardziej wyrównane, co nie oznacza jednak, że testowane smartfony stworzono jako sobie równe. Badacze tłumaczą, że przy słabym sygnale sieci komórkowej obniżenie parametru TIS (mówiącego o czułości anteny na odbierany sygnał) o 7 dB sprawia, że szybkość transferu spada 5x – na przykład z 1 Mbps na 0,2 Mbps.
Nie ma co prawda smartfona, który wygrałby we wszystkich testowanych kategoriach, jest jednak jeden model, który utrzymuje się w ścisłej czołówce. To zaprezentowana na początku 2015 roku Lumia 640 – model dość popularny w naszym kraju. Jeśli przyjrzeć się tabeli z wynikami uzyskanymi podczas umiejscowienia telefony w lewej ręce, widać że nie jest to silna strona iPhone'ów - smartfony Apple zajęły zgodnie 4 ostatnie miejsca w zestawieniu.
A jak wypadł Wasz telefon?
Smartfony - telefon dla każdego