Aktualizacja Androida to jeden z tych tematów, o których posiadacze urządzeń z systemem Google często woleliby nie rozmawiać. Wielość dostępnych na rynku modeli, z których większość ma zainstalowane różniące się mniej albo bardziej wersje systemu powoduje, że wielu użytkowników tego sprzętu nie może liczyć na szybką aktualizację Androida do najnowszej wersji. Wciąż jest też duża grupa mniej zaawansowanych użytkowników, którzy nawet nie wiedzą, że mogą zaktualizować system w swoim smartfonie bądź tablecie, przez co pozbawieni są dostępu do wielu funkcjonalności, które pojawiły się w nowszych wersjach Androida. Dlatego, jeśli tylko jest to możliwe, warto korzystać z najnowszych dostępnych odmian systemu. Z naszego poradnika dowiecie się, jak możecie to zrobić - jak zaktualizować Androida do najnowszej dostępnej oficjalnie wersji, a także jak zainstalować CyanogenMod, czyli niezależną od Google dystrybucję systemu.
Aktualizacja podstawowa - automatyczna
Podstawowym sposobem na przeprowadzenie aktualizacji Androida w naszym urządzeniu mobilnym jest skorzystanie z systemowej funkcji aktualizacji, dostępnej z poziomu menu ustawienia > informacje o urządzeniu >aktualizacje systemowe. Pamiętajmy jednak, że różni producenci wykorzystują różne tłumaczenia Androida, więc również powyższe pozycje menu mogą nosić nieco inne nazwy.
Po wyborze opcji aktualizacje systemowe dowiemy się, kiedy ostatni raz sprawdzana była dostepność aktualizacji. Możemy także włączyć automatyczne sprawdzanie dostepności aktualizacji oraz pobieranie nowych paczek oprogramowania wyłącznie przez sieć WiFi, bez korzystania z danych komórkowych.
Najważniejszym jednak jest sprawdzenie dostępności aktualizacji. Klikamy sprawdź teraz i czekamy kilka sekund, aż nasze urządzenie sprawdzi, czy jest dla niego dostępna nowsza wersja systemu.
Informacją, którą zobaczycie najczęściej jest ta o braku aktualizacji.
Od czasu do czasu może jednak okazać się, że aktualizacja dla Waszego urządzenia jest dostępna. Nie zawsze będzie to jednak najnowsza udostępniona przez Google wersja systemu - na Androida 5.0 Lollipop większość użytkowników musi jeszcze sporo poczekać, a i tak nie ma pewności, że to oczekiwanie zostanie nagrodzone upragnioną najnowszą odmianą zielonego robocika - a jedynie dodatki (zazwyczaj optymalizacyjne) przygotowane przez producenta sprzętu. Nawet jeśli tak właśnie się stanie, to niezależnie od tego, że nasze oczekiwania zostały nieco zawiedzione, pobieramy aktualizację i tak. Po pierwsze zawsze warto korzystać z najnowszej wersji systemu operacyjnego, a po drugie - skoro chwilę wcześniej włączyliśmy automatyczne aktualizowanie smartfona i jesteśmy połączeni z siecią WiFi, to nawet gdybyśmy nie życzyli sobie pobierać aktualizacji, to i tak zostałaby ona zainstalowana. Czekamy więc, aż nowa wersja oprogramowania zostanie pobrana, po czym otrzymujemy informację, co dokładnie zostanie zaktualizowane.
W kolejnym kroku klikamy instaluj, a po kolejnym ostrzeżeniu, zapowiadającym restart urządzenia - naciskamy ok.
Teraz pozostaje nam tylko podziwiać przez kilkanaście do kilkudziesięciu sekund zielonego robocika z otwartym brzuszkiem, co oznacza instalowanie aktualizacji. Następnie urządzenie zostanie uruchomione - tu drobna uwaga: pierwsze uruchomienie po instalacji nowej wersji systemu zazwyczaj trwa dłużej niż standardowo, zachowajcie więc spokój, nawet jeśli czas trwania tego procesu wyda Wam się niepokojąco długi - i przeprowadzone zostaną optymalizacje aplikacji, co potrwa kolejne kilkadziesiąt sekund. Po ich zakończeniu proces instalacji nowej wersji Androida będzie można uznać za uwieńczony sukcesem.
Proste? Owszem. Warto jednak zwrócić uwagę przede wszystkim mniej doświadczonym użytkownikom na kilka istotnych kwestii.
Co jednak zrobić w przypadku, kiedy nasze urządzenie nie może liczyć na oficjalną aktualizację do najnowszej (lub po prostu nowszej, niż obecnie zainstalowana) wersji Androida? Warto w takim przypadku pomyśleć o instalacji jednej z nieoficjalnych dystrybucji systemu. Co dokładnie mamy na myśli i jak zaktualizować Androida bez oczekiwania na to, że producent naszego smartfona udostępni nam tę możliwość oficjalnie? O tym przeczytanie na kolejnej stronie.