Okno dodawania drukarek
Drukarki wykryte w systemie
Lista drukarek dodanych i połączonych z kontem google
Na smartfonie instalujemy aplikację/usługę Google Cloud Print z Google Play (może być ona już zainstalowana). Po jej instalacji możemy w ustawieniach smartfona odnaleźć opcje Drukowanie, a w nich Cloud Print. Po aktywowaniu tej funkcji smartfon wyszuka drukarki (w naszym przypadku drukarkę podłączoną do komputera).
Ustawienia drukowania w systemie Android
Teraz w aplikacji, z której chcemy coś wydrukować (na przykład w Zdjęcia) gdy wybierzemy treść do druku wyświetlamy menu z opcjami i wybieramy Drukuj (nazwa funkcji może być też nieco inna). Teraz możemy wskazać drukarkę, określić rozmiar papieru, liczbę kopii i klikając na niebieską ikonę drukarki rozpocząć drukowanie.
Gdy drukarkę możemy podłączyć do sieci Wi-Fi
Podłączenie drukarki wprost do sieci stwarza dodatkowe szanse. Przede wszystkim nie jest nam już potrzebny komputer po zakończeniu procesu konfiguracji. W przypadku drukarek kompatybilnych wprost z chmurowymi usługami (zwykle to drukarka z ekranem LCD na którym możemy wprowadzić dane sieci Wi-Fi), nawet konfiguracja nie wymaga komputera. Oto jak drukować z telefonu przez Wi-Fi.
Metoda 1 - gdy nie mamy routera Wi-Fi
Gdy nasza drukarka dysponuje funkcją Wi-Fi, ale nie mamy dostępu do bezprzewodowego routera, z którym się komunikuje, lub po prostu go brak, możemy zestawić połączenie Wi-Fi Direct bezpośrednio z drukarką (istnieje ryzyko, że dany model z Wi-Fi nie wspiera funkcji AP, ale to mało prawdopodobne). Dokładne instrukcje jak tego dokonać znajdziemy w instrukcji drukarki - może to wymagać wydrukowania strony z ustawieniami drukarki jako AP. W tym przypadku drukowanie wymaga dedykowanej aplikacji (czytaj niżej), która jest w stanie wykryć podłączony sprzęt.
Ikona sygnalizująca połączenie Wi-Fi Direct w drukarce Epson L3151. Drukarki z wyświetlaczem LCD mogą wyświetlać komunikaty na ekraniku.
Tak drukarka identyfikuje się na liście połączeń Wi-Fi w smartfonie
Metoda 2 - gdy mamy router Wi-Fi
Gdy mamy router Wi-Fi nie musimy poświęcać naszego połączenia z internetem na cele drukowania. Smartfon łączymy z routerem, podobnie jak drukarkę (instrukcję znajdziemy ponownie w instrukcji). Teraz wybierając opcję drukowania w smartfonie wskazujemy drukarkę, która podłączona jest przez Wi-Fi. Takie połączenie pozwala skorzystać z aplikacji dołączanych przez producentów, ale też połączenia poprzez Google Cloud Print.
UWAGA: Unikajmy wielokrotnego dodawania drukarek do listy urządzeń widocznych przez smartfon/w sieci. Może to wywołać konflikty i problemy z komunikacją drukarka/smartfon.
Drukowanie zdalne poprzez chmurę - kiedy zadziała
Google Cloud Print (wariant bez połączenia z komputerem lokalnym w czasie drukowania) wspierany jest przez większość drukarek, które mają łącze sieciowe. Google na stronie drukarki chmurowesugeruje jakie to modele, ale ta lista nie jest kompletna i wcale nie wyklucza kompatybilności naszego urządzenia. By korzystać z usługi drukarka musi być połączona z internetem i musi mieć swój adres IP (może to być adres lokalny). Podobnie jak wcześniej potrzebny jest nam komputer w tej samej lokalnej sieci. W przeglądarce wpisujemy adres IP drukarki.
Strona dla przykładowej drukarki Epson o adresie lokalnym 192.168.0.206.
Otworzy się strona na której klikamy na Google Cloud Print Services, a potem na Rejestruj. Przechodzimy do strony logowania, w której musimy zalogować się naszymi danymi konta Google. Klikamy na Zakończ rejestrację drukarki by dokończyć konfigurację.
Teraz drukarka widoczna będzie nie tylko lokalnie, ale z dowolnego urządzenia z dostępem do sieci gdy będziemy zalogowani na konto Google. Drukowanie odbywa się podobnie jak opisano powyżej.
Usługi zdalnego drukowania oferuje nie tylko Google, a także producenci drukarek. Na przykład Epson po instalacji oprogramowania dla drukarki z Wi-Fi zaproponuje nam podłączenie do usługi Epson Connect. Po zainstalowaniu narzędzia drukarka otrzyma adres e-mail (trzeba jednak pamiętać, że domyślnie drukowana jest zawartość e-mail z nagłówkiem. Tę opcję można wyłączyć w ustawieniach Epson Connect usuwając zaznaczenie z opcji Drukuj informacje o nadawcy.
Drukowanie z pomocą aplikacji producenta
Producenci drukarek (w naszym przykładzie wykorzystamy sprzęt marki Epson) udostępniają dedykowane aplikacje do druku, które pozwalają bezpośrednio na smartfonie ustawić wszystkie parametry drukarki. Przypomina to konfigurację w sterowniku drukarki na komputerze.
Wykorzystamy aplikację Epson iPrint dostępną w Google Play (lub AppStore). Najpierw musimy wskazać drukarkę docelową. Mamy trzy możliwości - albo będzie to urządzenie już podłączone do naszego Wi-Fi, albo wpiszemy ręcznie jej adres IP, albo skorzystamy z opcji Remote. W tym ostatnim przypadku wydruk realizowany jest poprzez przesłanie na e-mail drukarki (drukarka musi wspierać taką funkcjonalność) dokumentu. Drukowanie przez e-mail to technika stosowana w miejscach publicznych, gdy nie mamy bezpośredniego dostepu poprzez Wi-Fi do danej drukarki.
Gdy drukarka jest wybrana, wskazujemy typ dokumentu do druku. Dla zdjęć będzie to Photos. Nastepnie wskazujemy folder ze zdjęciami i wybieramy Select. Wybieramy zdjęcia do druku, a potem Next. I to w zasadzie wszystko jeśli satysfakcjonują nas domyślne ustawienia. Zmienimy je wybierając ikonę zębatki. Otworzy ona podmenu z ustawieniami druku. Dotykamy Done. Drukowanie rozpoczniemy przyciskiem Print.
Inni producenci drukarek również oferują aplikacje o podobnej funkcjonalności. Są to:
Aplikacja Printer Share druk
Usługa Google Cloud Print nie ułatwia wydruku pewnych przydatnych informacji jak lista połączeń czy SMSy. Te wydrukujemy za pomocą narzędzia Printer Share druk (wersja darmowa ma pewne ograniczenia, ale nie będą one nam przeszkadzać). Drukarkę należy podłączyć w jeden z możliwych sposobów - bezpośrednio przewodowo przez USB (to nie zawsze zadziała), poprzez lokalne Wi-Fi (optymalne rozwiązanie), czy chmurę Google.
Lista połączeń zostanie wydrukowana jako ciąg stron
By wydrukować SMSy, po uruchomieniu aplikacji wskazujemy drukarkę (Wybierz), na której chcemy drukować. Następnie wskazujemy na przykład Wiadomości, zaznaczamy którą konwersację chcemy drukować i wybieramy Drukuj. Pod Opcje kryją się ustawienia drukowania, w tym zmiana rozmiaru papieru (Rozmiar papieru).
Problemy z jakością wydruku
Możliwość drukowania to połowa sukcesu. Drugą jest uzyskanie satysfakcjonującego obrazu na papierze. I tutaj mogą, choć nie muszą, pojawić się problemy. Ich przyczyną może być niedostateczna kompatybilność standardowego narzędzia do wydruku w smartfonie - warto sięgnąć po aplikację dedykowaną, która powinna dać dużo lepszej jakości obraz (niestety nie jest to regułą). Czasem wystarczy zmienić aplikację z której drukujemy.
Inny problem to nieprawidłowe ustawienia samej drukarki. Mimo wymuszenia odpowiedniego rozmiaru pliku i kolorów, drukarka może obejść te ustawienia stosując te, które ma wprowadzone poprzez swój sterownik. W tym przypadku należy upewnić się jak wyglądają domyślne ustawienia dla druku w naszej drukarce. W Windows należy to zrobić poprzez ustawienia systemowe Drukarki i Skanery, a nie poprzez aplikację z której zazwyczaj drukujemy.