Loading...

Darmowe aplikacje - skąd pobierać, na co uważać

Darmowe aplikacje - skąd pobierać, na co uważać

Darmowe aplikacje czyli coś, co wszyscy uwielbiamy

Darmowe aplikacje, to chyba jedna z najcześciej wpisywanych fraz w Google. Pozwalają nam one znacznie rozszerzyć możliwości i funkcjonalność urządzeń, z których korzystamy, zarówno jeśli chodzi o komputery, jak i urządzenia mobilne. Postanowiliśmy więc zebrać te najważniejsze miejsca, aplikacje czy serwisy, w których znajdziecie darmowe aplikacje.

To cię zainteresuje Najlepsze anime dostępne na Netflixie. Japońskie animacje, które warto poznać!Jak oglądać filmy Marvela? Kolejność ma kluczowe znaczenie

Skąd pobierać darmowe aplikacje na Androida

Podstawowym miejscem do pobierania darmowych aplikacji na smartfony z Androidem jest sklep Google Play. To preinstalowana aplikacja na wszystkich smartfonach z tym systemem, dostępna dodatkowo na stronie www w przeglądarce.

Wyjątek stanowią tu użytkownicy smartfonów z Androidem producenta Huawei, ci swoje darmowe aplikacje i gry mogą pobierać z programu i ze strony Huawei AppGallery.

W obu sklepach znajdziemy tysiące darmowych aplikacji i gier, podzielonych na kategorie tematyczne. Jeśli chodzi o Huawei AppGallery wybór darmowych aplikacji jest nieco mniejszy niż w Google Play, ale powoli powiększają się coraz bardziej zasoby tego sklepu, również o chyba najbardziej wyczekiwane aplikacje polskich banków.

Czytaj dalej poniżej

Drugim takim serwisem jest F-Droid z darmowymi i otwartoźródłowymi aplikacjami do pobrania i zainstalowania na Androidzie.

Skąd pobierać darmowe aplikacje na iOS

Darmowe aplikacje - skąd pobierać, na co uważać

Odpowiednikiem Google Play dla urządzeń Apple z system iOS na pokładzie jest App Store. Również preinstalowany jako aplikacja na smartfonach iPhone, tabletach iPad czy desktopach MacBook oraz dostępna przez stronę www.

App Store to w zasadzie jedyne miejsce, z którego można pobierać darmowe aplikacje na urządzenia z iOS. W przeciwieństwie do Androida, gdzie wystarczy w ustawieniach zaznaczyć opcję instalowania aplikacji spoza oficjalnego sklepu, na iPhone konieczny jest do tego Jailbreak.

Skąd pobierać darmowe aplikacje na MS Windows

W przypadku komputerów z Windowsem sprawa jest bardziej złożona. Microsoft przez wiele lat z poprzednimi wersjami systemu nie udostępniał swojego sklepu z aplikacjami z poziomu własnego systemu, czym przyzwyczaił swoich użytkowników do pobierania darmowych aplikacji czy gier bezpośrednio ze stron internetowych.

Wraz z Windows 10 błąd ten został naprawiony, ale nadal zasoby tego sklepu nie spełniają oczekiwań użytkowników tego systemu. Znajdziecie w nim najbardziej popularne darmowe aplikacje, ale na przykład po wpisaniu konkurencyjnych rozwiązań jak Google Chrome czy Libre Office możecie natrafić na jedynie płatne aplikacje, udające te właściwe. Więc w przypadku Windowsa najlepiej pobierać aplikacje ze stron ich producentów.

Skąd pobierać darmowe aplikacje na Linuxa

Zdecydowanie lepiej wygląda to na komputerach z zainstalowanym Linuksem. Przynajmniej jeśli chodzi o najbardziej przyjazną dla mniej zaawansowanych użytkowników komputerów dystrybucję Ubuntu. Centrum oprogramowania dostarczone natywnie z tym systemem dostępne jest w formie graficznej, z wyszukiwarką i podzielone na kategorie tematyczne.

Nie trzeba tu znać się na ręcznej instalacji oprogramowania i zależnościach pomiędzy danymi pakietami. Wystarczy wybrać interesujący nas darmową aplikację w sklepie, a ta zainstaluje się w tle, podobnie jak aplikacje instalowane na Windowsach.

Nie tylko atuty. Darmowe aplikacje niosą też pewne zagrożenia!

Jak wiemy na przykładzie wielu ataków na użytkowników, zwłaszcza urządzeń z Androidem i Windowsem, darmowe aplikacje niosą ze sobą również zagrożenia. Co gorsza, nie mamy tu 100% pewności, że na przykład aplikacja pobrana z oficjalnego sklepu Google Play będzie bezpieczna dla naszego smartfona.

Musimy tu polegać na zdrowym rozsądku i ocenia danej pozycji, którą znajdziemy w sklepie mobilnym. Dla przykładu, jeśli pobieramy aplikację bankową na smartfona, posiłkujmy się linkiem udostępnionym na oficjalnej stronie naszego banku. Podobnie z innymi znanymi aplikacjami. W sklepach mobilnych zdarzają się często aplikacje udające te oficjalne, zwłaszcza te najbardziej popularne, które to mogą nam narobić sporo szkód, łącznie z utratą pieniędzy z naszych kont bankowych.

Tych metod pobierania darmowych aplikacji unikaj!

To wpis o darmowych aplikacjach, Jednak jeśli wiemy, że aplikacja, którą chcemy pobrać jest płatna, a znajdziemy w sklepie darmową wersję, możemy z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, ze podszywa się pod oficjalną pozycję, więc bezpieczniej będzie pominąć ją i nie instalować na swoim urządzeniu.

Podobnie, nie pobieramy i nie instalujmy aplikacji, które ktoś przesłał nam na skrzynkę pocztową czy komunikator czy takich, które znaleźliśmy na nieznanych nikomu stronach czy serwisach. Dużym zagrożeniem są też znane serwisy z nielegalnie udostępnianymi przez ich użytkowników płatnymi aplikacjami, chęć pobrania z nich darmowych wersji może skończyć się dla nas również opłakanymi skutkami.

Stock Image from Depositphotos.

Powiązane artykuły