Krzysztof Fugiel
Niedziela, 26 Maja 2019 roku. Dzisiaj są imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
Flash Player

© meteogroup.pl

Cena_Akcji­

­PGNIG notowania

logo_PGNIG

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2019-05-24
USD 3,8436 -0,67%
EUR 4,2989 -0,27%
CHF 3,8327 -0,04%
GBP 4,8768 -0,17%
Wspierane przez Money.pl

Protected by Copyscape Plagiarism Check

Imatag_logo_120_pix­

­­KRZYSZTOF A. FUGIEL FORUM

Wypromuj również swoją stronę­

­

SPE.Poland_web

SITPNiG_logo_V_small­­­WNiG_120px

IPCC_logo_120px

Rat

 

  Polska_Walczaca_szara_GIF_animated_OK

 

 

 

prezydent_pl_120_px 

LechKaczynski_org 

Lech_Kaczynski_pl 

Telewizja_Republika

 

 

PodziemnaTV 

Niezalezna_pl­


Niepoprawni_pl


PCh24_pl

­

Akademia_Geopolityki

Poland_Current_Events_120_px

Robert_Brzoza_120_pix

Mennica Skarbowa - Pewne inwestycje w metale szlachetne­


­

­ ­

Guđmundsson Katarzyna

  • Mail: junius@simnet.is
  • WWW: http://www.natmus.is/english
  • Zainteresowania: Turystyka, Sport, Fotografia
  • Zawód: Kustosz Muzem w Rejkiawiku
  • Przejdź do mojej galerii

user

Szanowny Panie Krzysiu,

Dawno obiecywałam zdjęcia z Islandii i chce je wreszcie wysłać. Tyle tylko, że to juz nie będą zdjęcia z "Najbogatszego kraju świata". Islandia, tak jak podają, polskie i nie tylko, środki przekazu, pogrąża się w kryzysie. Banki przejęło juz państwo, ale podobno bez pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego sie nie obejdzie. Mamy nadzieje, ze nasze skromne oszczędności będą przez państwo gwarantowane.

Problem może mieć Inka, moja starsza córka, która właśnie miesiąc przed kryzysem kupiła mieszkanie, oczywiście na kredyt w walutach obcych, jak to było powszechnie w zwyczaju. Zobaczymy, na razie nikt nic nie wie, a rząd niestety chyba tez nie. Moj mąż właśnie o tych sprawach pisze w dziale biznesowym gazety, wiec miał strasznie zajęte dwa tygodnie. Ale to nic w porównaniu z jego bratem, który jest w takiej islandzkiej Izbie Kontroli Finansowej i przejmowali te banki.

Nie spal dosłownie przez cały ten czas. Ludzie, którzy mieli akcje i obligacje w bankach, potracili wszystko, czasem oszczędności całego życia. Polacy masowo wyjeżdżają. Nawet dziś jest w gazecie ogłoszenie po polsku o bezpośrednich lotach do Krakowa.

My mamy prace, (ja na państwowej posadzie w muzeum), ale mnóstwo ludzi juz ja traci, a i firmy będą bankrutować. Spodziewana inflacja i nawet braki towarów w sklepach, ale na razie niczego jeszcze nie brakuje. Nieprzyjemna sprawa wynikła na arenie międzynarodowej, bo Anglicy i Holendrzy domagają się sie od rządu islandzkiego gwarancji dla pieniędzy obywateli tych krajów ulokowanych w islandzkich bankach, które kusiły bardzo wysokim oprocentowaniem. Podobno wiele brytyjskich gmin i organizacji włożyło w te banki miliardy funtów. A cały problem Islandii wynikł stad, ze islandzcy bankierzy dusili sie w kraju i rozszerzyli swoja działalność na wiele krajów Europy i świata nawet, tak, ze w sumie pieniądze, jakimi obracały te trzy banki przerosły 9 (!) razy dochód narodowy kraju. Islandczycy mieli banki, sieci sklepów odzieżowych i spożywczych, linie lotnicze i mnóstwo innych firm na całym świecie. A teraz przyjdzie za to zapłacić, bo wszystko runęło jak domek z kart.

Jeszcze miesiąc temu mieszkaliśmy w kraju o najlepszych na świecie warunkach życia, jak wyszło w jakichś sondażach. Staramy się sie jednak patrzeć optymistycznie na przyszłość. Mamy tu czysta wodę i powietrze, gorącą wodę z gejzerów, bardzo tania energie elektryczna z hydroelektrowni, ( więc "za darmo".) Dużo ryb i owiec i całkiem sprawne rolnictwo. I porost islandzki, bardzo zdrowy!!!

Jakoś damy sobie radę!

Dziękujemy za zainteresowanie. Wiem, że pan dzwonił do cioci i pytał, czy juz trzeba wysyłać paczki z żywnością.

Jeszcze nie trzeba!!!!

Przesyłamy moc pozdrowień

Katarzyna Guđmundsson


Powrót