Krzysztof Fugiel
Sobota, 25 Listopada 2017 roku. Dzisiaj są imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa
Flash Player

­­­­­­­­

­7 Cudownych Ocaleń pułkownika Woj­ska Polskiego w stanie spoczy­nku Antoniego Fugla.

Więcej na ­

youtube_logo

 

 

 

Materiały o walce

Antoniego Fugla w AK

przekazałem do:

Muzeum_AK_w_Krakowie 

Oil_is_ruling_the_World__250_px 

RATUJ EXALO CENTRUM KRAKÓW

­­

­­­­­Linkedin_250_px

­ ­

===========================

Flag Counter­­

­Mahatma_Ganghi

 

 

 

 

 

Herb_Pobog
­

 

 

 

 

 

­

 

Utwórz swoją wizytówkę  

Fugiel_animation

­­­ anima_pilsudski_fugiel_trans

Witam  na FORUM  KRZYSZTOFA A. FUGLA. W FORUM są następujące tematy które poruszam:

Współczesny Przemysł Naftowy
Health, Safety, Envinroment
Historia Nafty
O Świecie
Nie tylko Szkiełko i Oko
O Krakowie­
Foto

Zamieszczane tu materiały są prywatnymi tekstami i opiniami Autora FORUM z którymi można się nie zgadzać, jednakże Autor uważa je za swoje i niezmienne, aż do czasu poznania nowych faktów.

W przypadku innych artykułów, bądź notatek, Autor FORUM nie bierze odpowiedzialności za ich treść, jednakże zawsze są  zamieszczane dane osobowe Autora tekstu bądź dane źródłowe tekstu.

Wszelkie uwagi i propozycje tematyczne dotyczące FORU­M proszę przesyłać do mnie E-mailem ( patrz niżej ), lub wpisać swój komentarz ­na podstronie Księga.Szukaj

Loading

Kontakt

chrisfugiel [at] hotmail.com

Imię i Nazwisko

E-mail

Treść

BELOW CHOOSE THE LANGUAGE TO TRANSLATE THE FORUM PAGES TO ANY OF 22 OTHER LANGUAGES !

© meteogroup.pl

Cena_Akcji­

­PGNIG notowania

logo_PGNIG

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2017-11-24
USD 3,5486 -0,20%
EUR 4,2116 +0,02%
CHF 3,6160 -0,23%
GBP 4,7295 -0,03%
Wspierane przez Money.pl

­

­­ Protected by Copyscape Plagiarism Check­

­­KRZYSZTOF A. FUGIEL FORUM

Wypromuj również swoją stronę­

SPE.Poland_web

SITPNiG_logo_V_small­­­WNiG_120px

IPCC_logo_120px

Rat

 

  Polska_Walczaca_szara_GIF_animated_OK

 

 

prezydent_pl_120_px 

LechKaczynski_org 

Lech_Kaczynski_pl 

Telewizja_Republika

 

 

PodziemnaTV 

Niezalezna_pl­


Niepoprawni_pl

PCh24_pl

­

Akademia_Geopolityki

Poland_Current_Events_120_px

Mennica Skarbowa - Pewne inwestycje w metale szlachetne­


­

­
Nov 30, 2016

Aktualizacja: 30.11.2016, 12:53 - Silny wstrząs w kopalni Rudna w Polkowicach. Nie żyje czterech górników - Wstrząs w kopalni Rudna: Dwóch górników nie żyje. Sześciu wciąż poszukiwanych

WP_Wroclaw

Aktualizacja: 30.11.2016, 12:53

Silny wstrząs w kopalni Rudna w Polkowicach. Nie żyje czterech górników

- Już czterech górników nie żyje po silnym wstrząsie w kopalni miedzi Rudna w Polkowicach (Dolny Śląsk)

- Trzecia i czwarta ofiara to mężczyźni, do których dotarły służby ratownicze

- Wciąż trwa akcja ratunkowa 4 pozostałych zaginionych osób

- Rzecznik rządu poinformował, że na miejsce pojedzie premier Beata Szydło

- Poszkodowanym górnikom hołd oddał także Sejm

- KGHM ogłosił 4-dniową żałobę, odwołana została też część imprez barbórkowych

PAP / Maciej Kulczyński

Jeszcze w nocy informowano o śmierci dwóch górników. Rano ratownikom udało się zlokalizować dwóch następnych. Wiadomo, że jeden z nich był przygnieciony zawalonymi ścianami. Niestety po dotarciu do nich okazało się, że obaj mężczyźni nie przeżyli wypadku. Jeden z nich, 24-latek, pracował tam zaledwie miesiąc. Dyrektor kopalni Rudna Paweł Markowski mówił przed południem, że nadal nie wiadomo, gdzie są czterej kolejni górnicy.

Wcześniej rzeczniczka prasowa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach mówiła w TVP Info, że ratownicy zlokalizowali dwóch uwięzionych górników, ale nie było wiadomo, w jakim są stanie. Jolanta Talarczyk podała też, że wstrząsy spowodowały bardzo silne zniszczenia w kopalni.WUG ma powołać specjalną komisję, która będzie wyjaśniać przyczyny tragedii.

Z kolei rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że w związku z katastrofą w kopalni Rudna premier Beata Szydło uda się na Dolny Śląsk, gdzie spotka się z górnikami.

KGHM: 4-dniowa żałoba narodowa

Na porannej konferencji prasowej prezes zarządu spółki KGHM, do której należy "Rudna", Radosław Domagalski-Łabędzki potwierdził informacje, które przekazywane przedtem przedstawiciele firmy. Zgodnie z nimi, wstrząs nastąpił ok. godz. 21:09 na oddziale G-23, ok. 1,1 tys. metrów po powierzchnią ziemi. Domagalski-Łabędzki podał, że w momencie wystąpienia wstrząsu, w rejonie narażonym na jego skutki, przebywało 30 osób. Dziewięć osób trafiło do szpitala, pięć nadal w nim pozostaje. Potwierdzone zostały dwa przypadki ofiar śmiertelnych - to górnicy w wieku 33 i 47 lat. - Rodziny zostały poinformowane - powiedział.

- W dalszym ciągu prowadzimy akcję ratunkową zmierzającą do ustalenia miejsca przebywania pozostałych pod ziemią górników. W akcję zaangażowanych jest 13 oddziałów ratunkowych, z czego 9 nieustająco prowadzi działania - poinformował. - Jesteśmy zszokowani po tej tragedii, która nastąpiła w rejonie średnio narażonym na takie zdarzenia - dodał.

Prezes zarządu KGHM poinformował, że w związku ze zdarzeniem ogłoszona zostanie 4-dniowa żałoba. - Część imprez związanych z nadchodzącą Barbórką (4 grudnia - przyp. red.) zostanie odwołanych - podał.

Jak ujawnił, "skala zniszczeń po wstrząsie była nieporównywalna do wcześniejszych tego typu zdarzeń". - Cały czas mamy nadzieję, że odnajdziemy zaginionych żywych, więc musimy postępować ostrożnie, wszystkie czynności akcji ratunkowej są prowadzone zgodnie z procedurami - zapewnił.

Prezes, pytany o nieoficjalne wówczas informacje, że pracujący pod ziemią ratownicy mają kontakt wzrokowy z jednym z poszkodowanych, nie chciał potwierdzić tych informacji. - Dopóki nie potwierdzimy definitywnie stanu poszkodowanego, nie udzielamy odpowiedzi co do szczegółów. Zapewniam, że ratownicy dokonują wszystkich możliwych czynności, by jak najszybciej ustalić stan wszystkich poszkodowanych - powiedział.

Zaraz po wstrząsie

Zaraz po zdarzeniu informowano o śmierci jednego górnika. Niestety wkrótce ratownicy znaleźli pod ziemią ciało kolejnego. Ze strefy zagrożenia ewakuowano na powierzchnię ośmiu górników, którzy zostali przewiezieni do szpitali.

Na konferencji prasowej poinformowano, że pomocy medycznej udzielono łącznie 20 osobom, a w strefie wstrząsu przebywało 30 górników. Część z nich udało się ewakuować. Dwóch z nich zmarło.

Epicentrum wstrząsu znajdowało się na głębokości ok.1500 metrów. Był bardzo silny i towarzyszyło mu tąpnięcie skał. - Zniszczenia pod ziemią są bardzo duże - mówił rzecznik KGHM. Wstrząs był odczuwalny nie tylko w Polkowicach, ale także w całym Zagłębiu Miedziowym.

ZG Rudna to największa kopalnia rudy miedzi w Europie i jedna z największych głębinowych kopalni tej rudy na świecie. Zlokalizowana jest na Dolnym Śląsku, na północ od miasta Polkowice.

Magdalena Wojnarowska, Adam Hrynkiewicz

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019397,title,Silny-wstrzas-w-kopalni-Rudna-w-Polkowicach-Nie-zyje-czterech-gornikow,wid,18612903,wiadomosc.htmlpap__logo­

PAP dzisiaj 02:59

Dwóch górników nie żyje, a sześciu jest wciąż poszukiwanych w należącej do KGHM kopalni Rudna w Polkowicach (Dolnośląskie), gdzie wczoraj wieczorem doszło do silnego wstrząsu.

Jak poinformował na konferencji prasowej w nocy z wtorku na środę wiceprezes KGHM Polska Miedź Piotr Walczak, w wyniku wstrząsu tektonicznego o dużej sile śmierć poniosło dwóch górników, a sześciu nadal jest poszukiwanych.

- Ratownicy nie mają z nimi kontaktu. Na dole pracuje dziewięć zastępów ratowniczych - powiedział Walczak.

Wcześniej informowano o śmierci jednego górnika. Ratownicy znaleźli pod ziemią ciało kolejnego. Ze strefy zagrożenia ewakuowano na powierzchnię ośmiu górników, którzy zostali przewiezieni do szpitali.

Na konferencji prasowej poinformowano, że pomocy medycznej udzielono łącznie 20 osobom, a w strefie wstrząsu przebywało 30 górników.

Rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego Jolanta Talarczyk poinformowała PAP, że do wstrząsu w kopalni Rudna w Polkowicach doszło po godzinie 21. Wstrząs miał magnitudę około 3,4 stopnia. Epicentrum wstrząsu znajdowało się na głębokości 1500 metrów.

Walczak podkreślił, że wstrząs był bardzo silny i towarzyszyło mu tąpnięcie skał. - Zniszczenia pod ziemią są bardzo duże - powiedział.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/wstrzas-w-kopalni-rudna-dwoch-gornikow-nie-zyje-szesciu-wciaz-poszukiwanych/0t5e0j

Nov 29, 2016

Shell planuje sprzedaż pól naftowych w Iraku

wnp

AUTOR: WNP.PL (PIOTR APANOWICZ) |     29-11-2016 12:02

Brytyjsko-holenderski supergigant naftowy rozważa sprzedaż posiadanych udziałów w polach roponośnych w Iraku, w ramach globalnego programu dezinwestycji o wartości 30 mld dolarów.

Jak wynika z doniesień mediów, Shell chciałby natomiast pozostawić w swoim portfolio irackie aktywa gazowe.

Program dezinwestycji jest związany z fuzją z firmą BG Group o wartości 54 mld dolarów, w wyniku której Shell zmuszony jest szukać oszczędności. Nieoficjalnie mówi się, że koncern chce się skoncentrować na obszarach biznesowych o najwyższym zwrocie, takich jak LNG czy produkcja głębokowodna w Brazylii i Zatoce Meksykańskiej.

Shell jest obecny w Iraku od ponad stu lat, ale jak podkreśla agencja Reuters w ostatnich latach jego zyski z irackiej produkcji ropy były dość ograniczone.

Shell posiada 45 proc. udziałów w gigantycznym złożu Majnoon niedaleko Basry w południowej części kraju, którego jest operatorem na bazie kontraktu wygasającego w 2030 roku. Złoże rozpoczęło produkcję w 2014 roku. Pozostałe udziały należą do malezyjskiej firmy Petronas (30 proc.) oraz irackiego rządu (25 proc.). W 2015 roku złoże produkowało przeciętnie 206 tys. baryłek ropy dziennie.

Oprócz tego koncern ma 20 proc. udziałów w złożu West Qurna 1, którego operatorem jest ExxonMobil.

W minionym roku produkcja w Iraku stanowiła ok. 4,4 proc. łącznej produkcji ropy i gazu firmy Shell.

Plany firmy Shell dowodzą tego, że zagraniczne koncerny naftowe nie są zadowolone z kontraktów operatorskich, jakie podpisywały z irackim rządem kilka lat temu, a które przewidują te same opłaty bez względu na cenę surowca. W efekcie od momentu załamania notowań ropy z połowy 2014 roku zyski operatorów z irackiego wydobycia znacząco się skurczyły, podczas gdy wpływy do irackiego budżetu pozostają niezmienione.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2016

Nov 29, 2016

Historyczna chwila w amerykańskim gazie

wnp

AUTOR: WNP.PL (DARIUSZ MALINOWSKI) |     28-11-2016 15:57

Po raz pierwszy od niemal 60 lat USA były netto eksporterem gazu ziemnego. Dotychczas więcej surowca importowały. Zmiana sytuacji miała miejsce w obecnym miesiącu.

Średnio w listopadzie USA eksportowały 210 milionów metrów sześciennych gazu na dobę (stan na koniec minionego tygodnia) podczas, gdy importowały 198 milionów metrów sześciennych dziennie poinformowały amerykańskie media.

Co prawda podobna sytuacja miała także miejsce przez kilka dni września, jednak netto w całym miesiącu USA były importerem. Obecnie wydaje się, że to stały trend, USA będą więcej gazu eksportowały, niż importowały.

Skąd ta zmiana?

To efekt boomu łupkowego w USA. Rozpoczęcie wydobycia gazu metodą szczelinowania hydraulicznego spowodowało, że Stany Zjednoczone w szybkim tempie stały się wielkim producentem gazu. Nadwyżka surowca mogła być zaś eksportowana. Zmiany przepisów prawnych ułatwiły to, efektem czego było rozpoczęcie eksportu gazu np. LNG do wielu krajów na świecie.

Dariusz Malinowski

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2016

Nov 27, 2016

Pakistan: porwano sześciu pakistańskich pracowników Geofizyki Kraków - Militants kidnap six Pakistani workers of Polish oil company

pap__logo

Autor: PAP | 27-11-2016 10:24 | aktualizacja: 27-11-2016 11:29

Sześciu pakistańskich pracowników polskiej firmy Geofizyka Kraków zostało uprowadzonych na północnym zachodzie Pakistanu - poinformowały agencję Reutera źródła wojskowe.

Do porwania doszło w sobotę po południu. Mężczyźni zostali wyciągnięci z samochodów na drodze niedaleko miasta Drazinda, około 80 km na północny zachód od miasta Dera Ismail Khan - poinformowało dwóch przedstawicieli pakistańskiego wojska, zastrzegając anonimowość.

Pakistan_map

MSZ poinformował, że wśród porwanych w Pakistanie pracowników Geofizyki Kraków nie ma obywateli RP.

"Informujemy, że wśród porwanych w Pakistanie pracowników Geofizyki Kraków nie ma obywateli RP. @PLinPakistan monitoruje sprawę na bieżąco" - napisała Wajda na twitterze.

Przed kilkoma laty polski inżynier z tej samej firmy został stracony przez pakistańskich bojowników.

Geofizyka Kraków to firma świadcząca usługi na rzecz poszukiwań złóż węglowodorów (gazu ziemnego i ropy naftowej). Na stronie internetowej firmy figuruje oświadczenie, że dnia 1 sierpnia 2016 podjęto decyzję o rozwiązaniu Spółki Geofizyka Kraków SA. i spółka została postawiona w stan likwidacji.

Na razie nikt nie przyznał się do porwania. W przeszłości bojownicy z ekstremistycznej grupy pakistańskich talibów porywali ludzi dla okupu lub w zamian za uwolnienie z więzień swych towarzyszy.

We wrześniu 2008 roku Stanczak_PiotrPiotr Stańczyk, polski inżynier pracujący dla Geofizyki Kraków, został porwany przez pakistańskich talibów niedaleko miasta Atak w północnym Pakistanie, a kilka miesięcy później ekstremiści dokonali jego dekapitacji.

Stanczak_Piotr_before_execution

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2016
KOMENTARZ AUTORA FORUM

2008  Śmierć Piotra Stańczaka

Ówczesny ambasador Polski w Islamabadzie - nie odwołał "planowanego urlopu" i wyjechał do Polski zamiast brać udział w negocjacjach.

Negocjacje miał prowadzić Jacek Najder aktualny ambasador RP w Afganistanie, wcześniej Najder pracował w Ambasadzie RP w Islamabadzie. Gdy dotarł do Pakistanu było już po wszystkim.

JEDEN WIELKI SYF!!

PGNIG - którego "spółką córką" była Geofizyka Kraków też nie popisała się.

Chyba ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, albo premier Donald Tusk powiedział "Rząd Polski nie negocjuje z terrorystami".

I to był koniec.

Widziałem film z obcinania głowy Ś.P. Piotra Stańczaka - film dostępny był służbom specjalnym RP.

Rodzina Piotra Stańczaka nie zgodziła się na przemówienia przedstawicieli rządu jak i zarządu PGNIG na jego pogrzebie w Krośnie.
Reurters

Militants kidnap six Pakistani workers of Polish oil company

By REUTERS

PUBLISHED: 08:16 GMT, 27 November 2016 | UPDATED: 08:16 GMT, 27 November 2016

By Saud Mehsud

DERA ISMAIL KHAN, Pakistan, Nov 27 (Reuters) - Six Pakistani workers from a Polish oil and gas surveying company have been kidnapped in northwestern Pakistan, military sources told Reuters, years after a Polish engineer from the same company was beheaded by Pakistani militants.

The six Geofizyka Krakow workers were snatched on Saturday afternoon from their vehicles on a road near the village of Drazinda, some 80km (50 miles) from the northwestern city of Dera Ismail Khan, two military officials with security forces in the area said on condition of anonymity as they are not authorised to speak to the media.

One of the sources provided Reuters with the names and national identity card numbers of the workers.

Geofizyka Krakow, which is a subsidiary of Poland's state-run gas firm PGNiG, could not be immediately reached for comment. On its website, the company said it had entered liquidation in August 2016.

No militant group has claimed responsibility for the kidnappings. In the past, militants from the hardline Islamist Pakistani Taliban group have kidnapped people in the region for ransom or to bargain for the release of prisoners.

The area where the workers were kidnapped is close to South Waziristan, part of the lawless Federally Administered Tribal Areas (FATA) bordering Afghanistan.

Geofizyka Krakow has a long history of conducting seismic services in Pakistan.

In 2008, a Polish engineer working for the firm was kidnapped by the Pakistani Taliban near the northwestern city of Attock, and beheaded several months later.

Overall security in Pakistan has improved over the last few years but many of the northwestern areas bordering Afghanistan remain volatile and dangerous, especially for foreigners and those working with foreign companies.

The frontier regions, deeply conservative and hard to access due to rough terrain, have long been the sanctuary of fighters from al Qaeda, the Taliban and other militant groups.

Most of the myriad militant groups that stage attacks inside Pakistan seek to overthrow the government to establish an Islamic theocracy and impose a stricter interpretation of the religion than is practised in much of the country.

(Additional reporting and writing by Drazen Jorgic; Editing by Jacqueline Wong)

http://www.dailymail.co.uk/wires/reuters/article-3975406/Militants-kidnap-six-Pakistani-workers-Polish-oil-company.html?ITO=1490&ns_mchannel=rss&ns_campaign=1490

Nov 23, 2016

Polacy powiercą na Ukrainie?

wnp

AUTOR: WNP.PL (DARIUSZ MALINOWSKI) |     23-11-2016 09:33

Z szefami PGNiG spotkał się Oleg Prochorenko, szef ukraińskiej spółki gazowej Ukrgaswydobywanie. Tematem spotkania była pomoc PGNiG w utrzymaniu poziomu wydobycia gazu u naszego wschodniego sąsiada.

Ukraińcy zainteresowani są zarówno pracami wiertniczymi należącego do PGNiG Exalo Drilling jak i uczestnictwem w pracach poszukiwawczych np. toruńskiej Geofizyki.

Dlaczego Kijów zainteresowany jest współpracą?

Należy pamiętać, że strategia naszego wschodniego sąsiada zakłada jak największe uniezależnienie się od zagranicznych, czyli w praktyce rosyjskich dostaw gazu. Aby to było możliwe potrzebne są prace poszukiwawcze. Same firmy ukraińskie mają problem ze sprzętem, brakuje także konkurencji, co nie sprzyja cenom prac poszukiwawczo-wydobywczych. Stąd zachęcanie innych podmiotów.

Co ciekawe, Kijów liczy wciąż na nowe odkrycia złóż węglowodorów. W dobie ZSRR tereny Ukrainy, ze względu na przeznaczenie pod uprawę ziemi, były stosunkowo słabo zbadane geologicznie.

W okresie styczeń-wrzesień Ukraina wyprodukowała 14,948 mld m3 gazu. Tym samym wydobycie, licząc rok do roku, było wyższe o nieco ponad 1 proc.

Ubiegłoroczne wydobycie w pierwszych trzech kwartałach wyniosło 14,804 mld m3. Kijów chce zwiększyć krajową produkcję tak, aby jak najmniej być uzależnionym od zewnętrznych dostaw gazu. Obecne wydobycie pokrywa nieco ponad 55 proc. zapotrzebowania.

Dariusz Malinowski

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2016