Krzysztof Fugiel
Sobota, 25 Listopada 2017 roku. Dzisiaj są imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa
Flash Player

­­­­­­­­

­7 Cudownych Ocaleń pułkownika Woj­ska Polskiego w stanie spoczy­nku Antoniego Fugla.

Więcej na ­

youtube_logo

 

 

 

Materiały o walce

Antoniego Fugla w AK

przekazałem do:

Muzeum_AK_w_Krakowie 

Oil_is_ruling_the_World__250_px 

RATUJ EXALO CENTRUM KRAKÓW

­­

­­­­­Linkedin_250_px

­ ­

===========================

Flag Counter­­

­Mahatma_Ganghi

 

 

 

 

 

Herb_Pobog
­

 

 

 

 

 

­

 

Utwórz swoją wizytówkę  

Fugiel_animation

­­­ anima_pilsudski_fugiel_trans

Witam  na FORUM  KRZYSZTOFA A. FUGLA. W FORUM są następujące tematy które poruszam:

Współczesny Przemysł Naftowy
Health, Safety, Envinroment
Historia Nafty
O Świecie
Nie tylko Szkiełko i Oko
O Krakowie­
Foto

Zamieszczane tu materiały są prywatnymi tekstami i opiniami Autora FORUM z którymi można się nie zgadzać, jednakże Autor uważa je za swoje i niezmienne, aż do czasu poznania nowych faktów.

W przypadku innych artykułów, bądź notatek, Autor FORUM nie bierze odpowiedzialności za ich treść, jednakże zawsze są  zamieszczane dane osobowe Autora tekstu bądź dane źródłowe tekstu.

Wszelkie uwagi i propozycje tematyczne dotyczące FORU­M proszę przesyłać do mnie E-mailem ( patrz niżej ), lub wpisać swój komentarz ­na podstronie Księga.Szukaj

Loading

Kontakt

chrisfugiel [at] hotmail.com

Imię i Nazwisko

E-mail

Treść

BELOW CHOOSE THE LANGUAGE TO TRANSLATE THE FORUM PAGES TO ANY OF 22 OTHER LANGUAGES !

© meteogroup.pl

Cena_Akcji­

­PGNIG notowania

logo_PGNIG

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2017-11-24
USD 3,5486 -0,20%
EUR 4,2116 +0,02%
CHF 3,6160 -0,23%
GBP 4,7295 -0,03%
Wspierane przez Money.pl

­

­­ Protected by Copyscape Plagiarism Check­

­­KRZYSZTOF A. FUGIEL FORUM

Wypromuj również swoją stronę­

SPE.Poland_web

SITPNiG_logo_V_small­­­WNiG_120px

IPCC_logo_120px

Rat

 

  Polska_Walczaca_szara_GIF_animated_OK

 

 

prezydent_pl_120_px 

LechKaczynski_org 

Lech_Kaczynski_pl 

Telewizja_Republika

 

 

PodziemnaTV 

Niezalezna_pl­


Niepoprawni_pl

PCh24_pl

­

Akademia_Geopolityki

Poland_Current_Events_120_px

Mennica Skarbowa - Pewne inwestycje w metale szlachetne­


­

­
Jan 12, 2017

Firmy naftowe znów zaczynają zatrudniać

wnp

AUTOR: WNP.PL (PIOTR APANOWICZ) |     12-01-2017 09:50

Po ograniczeniu zatrudnienia w ciągu ostatnich trzech lat o blisko pół miliona pracowników, w 2017 roku światowy przemysł naftowy zacznie ponownie zatrudniać specjalistów - przewiduje firma Graves & Co.

Z wyliczeń firmy wynika, że do końca 2016 roku pracę w sektorze naftowym straciło łącznie ponad 440 tys. osób, z czego aż trzy czwarte przypada na sektor usług serwisowych dla branży naftowej, dostawców urządzeń wiertniczych i producentów sprzętu wydobywczego. Za nieco ponad jedną piątą zwolnień odpowiedzialne są firmy poszukiwawczo-wydobywcze, a jedynie 3 proc. zwolnień przypadło na przemysł rafineryjny. Według szacunków Graves & Co, około jedna trzecia wszystkich zwolnień miała miejsce na rynku amerykańskim.

Jednak w ostatnim czasie firmy naftowe zaczynają ponownie zatrudniać pracowników, wraz z rosnącą liczbą pracujących w Ameryce Północnej urządzeń wiertniczych. Jak prognozuje bank Barclays, po bezprecedensowych cięciach inwestycji w ciągu ostatnich dwóch lat, w 2017 roku przedsiębiorstwa z branży zwiększą nakłady inwestycyjne o ok. 7 proc.

Po tym jak w lipcu 2016 roku liczba osób zatrudnionych w przemyśle naftowo-gazowym w Stanach Zjednoczonych osiągnęła najniższy poziom od pięciu lat, w ostatnich miesiącach nastąpiła nieznaczna zwyżka zatrudnienia.

Jeśli notowania ropy naftowej utrzymają się na poziomie powyżej 50 dolarów za baryłkę, zdaniem ekspertów należy się spodziewać kontynuacji trendu wzrostowego w dziedzinie zatrudnienia.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2016

Jan 5, 2017

Wielcy rywale PGNiG w Iranie

wnp

AUTOR: WNP.PL (DM) |     05-01-2017 12:47

Nasz gazowy potentat znalazł się na krótkiej liście 29 firm, które mają widoki na irańskie gaz i ropę. PGNiG o ewentualne koncesje stoczyć będzie musiał bój z wielkimi rywalami.

Iran obok Rosji ma największe na świecie zasoby gazu (niektóre analizy mówią że największe), które szacowane są na ponad 30 bilionów m3 surowca. Iran znajduje się również w czołowej dziesiątce państw, pod względem zasobów ropy naftowej.

Nic więc dziwnego, że w branży węglowodorowej możliwość robienia interesów w Iranie budzi wielkie zainteresowanie. W wyścigu po irańskie gaz i ropę naftową biorą udział praktycznie wszyscy wielcy m.in. Shell, Total. Wielkimi nieobecnymi są tylko Amerykanie. Wynika to jednak ze względów politycznych. Widoczny jest także brak BP, ale spółka ma obecnie inne wyzwania.

Z kim więc będzie rywalizował nasz PGNiG? Praktycznie wszyscy rywale naszej spółki są więksi, lub dużo więksi. Na krótkiej liście spółek dopuszczonych do rywalizacji o koncesje znalazło się 29 podmiotów. Warto dodać, że aplikowało aż 60!

Wśród zainteresowanych irańskimi węglowodorami są chińskie CNOOC, CNPC, Sinopec. Aż tak duża obecność chińskich firm nie jest zaskoczeniem. Pekin dość mocno bowiem współpracuje z Teheranem na wielu płaszczyznach w tym np. militarnej. Chiny intensywnie obecnie walczą o zabezpieczenie potrzeb surowcowych kraju. Stąd np. ekspansja w Afryce, stąd także zainteresowanie Iranem.

Na liście są także reprezentowani przez Gazprom Łukoil Rosjanie. Jest to ciekawe, bo przecież Moskwa kontroluje wielkie zasoby gazu i ropy naftowej. Rosyjskie firmy starają się być obecne jednak także na innych rynkach.

Akces do irańskich przetargów zgłosiły także mniej znane w Europie azjatyckie firmy jak: Korea Gaz Corporation, japoński Inpex, indyjski ONGC Videsh Limited, indonezyjska Pertamina i znany z wyścigów Formuły 1 malezyjski Petronas.

Iran zaintersował także europejskie firmy. Oprócz gigantów, uczestniczyć w przetargach chcą także duński Maersk, austriacki OMV, hiszpańska Cepsa i niemiecki Wintershall.

Jak już pisaliśmy brakuje Amerykanów. Jednak nie oznacza, że będą oni całkowicie nieobecni. W przetargach chce startować Schlumberger ? największy dostawca na świecie usług dla branży gazowo-naftowej. Ten międzynarodowy (choć głównie uważany za amerykański) koncern będzie reprezentowany przez francuską nogę.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2017

Jan 5, 2017

Tesla uruchomiła Gigafactory

wnp

AUTOR: WNP.PL (PIM) |     05-01-2017 06:49

Tesla_Motors_Logo

Tesla zrobiła kolejny krok w stronę uruchomienia produkcji niedrogich samochodów elektrycznych - rozpoczęła produkcję w fabryce, gdzie mają powstawać akumulatory dla Modelu 3.

Tesla_model_3

Ten niewielki i niedrogi samochód ma trafić do produkcji w połowie tego roku.

Fabryka zwana Gigafactory to wspólna własność Tesli i Panasonica. Obie firmy wspólnie zaprojektowały cylindryczny litowo - jonowy akumulator "2170 cell". Przeznaczony zarówno do akumulatorów samochodowych, jak i wykorzystywanych np. do gromadzenia energii ze źródeł odnawialnych ma zapewniać "najlepsze właściwiości przy najniższych kosztach produkcji".


Na razie ruszyła produkcja akumulatorów przeznaczonych do systemów energetycznych Tesli: Powerwall 2 i Powerpack 2. Produkcja akumulatorów dla Modelu 3 ma się rozpocząć w drugim kwartale. Do roku 2018 ma osiągnąć zdolność produkowania akumulatorów o łącznej pojemności 35 GWh. Gigafactory wciąż jeszcze jest w budowie, ukończono ją w mniej niż 30 proc., ale w wykończonych sektorach rozpoczęto produkcję. Tesla wyjaśnia, że pozwoli to m.in. na stałą poprawę zakładu i technik produkcji w drodze do obniżania kosztów magazynowania energii.

Stałe zwiększanie produkcji akumujlatorów na świecie i ciągła ich modernizacja spowodowały, że w ubiegłyxm roku ceny spadły o 22 proc. Według szacunków Bloomberg New Energy Finance w tym roku mają spaść o kolejne 15 ? 20 proc. Z drugiej strony wzrost cen surowców i walka o rentowność w warunkach rosnącej konkurencji może wkrótce wyhamować spadkowy trend cen.

Tesla_gigafactory_530_px

Na razie nowy zakład Tesli zajmuje 176,5 tys. mkw. Kilka pięter powoduje jednak, że daje to 455,2 tys. mkw powierzchzni użytkowej. Tesla zapowiada, że po ukończeniu Gigafactory będzie największym budynkiem świata. Po osiągnięciu pełni zdolności produkcyjnych w fabryce będzie pracować 6,5 tys. ludzi, a pośrednio stworzy ona 20 ? 30 tys. miejsc pracy. Obecnie pracuje w zakładzie ponad 2,9 tys. ludzi.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2016

Jan 2, 2017

Happy New Year 2017

2017_NEW_YEAR_WISHES_frames_530_px

Dec 29, 2016

Za nami szalony rok na rynku ropy

wnp

AUTOR: WNP.PL (PIOTR APANOWICZ) |     29-12-2016 11:41

Na przestrzeni 2016 roku notowania ropy naftowej niemal się podwoiły w porównaniu do minimum osiągniętego w styczniu, przy czym zdecydowana większość tego wzrostu przypada na zaledwie ostatnich kilka tygodni.

Ropa Brent rozpoczynała rok 2016 na poziomie około 36 dolarów za baryłkę, jednak już w pierwszych tygodniach stycznia notowania tego surowca spadły poniżej 30 dolarów, w pewnym momencie kosztując 28,86 dolarów za baryłkę. Później miało się okazać, że była to minimalna wartość ?czarnego złota? w całym mijającym roku.

W kolejnych miesiącach ropa systematycznie drożała, by pod koniec czerwca po raz pierwszy w tym roku zbliżyć się do poziomu 50 dolarów za baryłkę. Większość ekspertów przewidywała wówczas, że ropa powinna utrzymać się na poziomie pomiędzy 40 i 50 dolarów za baryłkę do końca obecnego roku.

Niewykluczone, że te prognozy by się sprawdziły, gdyby nie brzemienna w skutki decyzja krajów OPEC, które we wrześniu obecnego roku podjęły decyzję o odejściu od realizowanej przez ostatnie dwa lata polityki obrony udziałów w rynku i ogłosiły pierwsze porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia ropy naftowej od ośmiu lat. Ostatecznie potwierdzone ono zostało na szczycie w Wiedniu 30 listopada br.

Zgodnie z tym porozumieniem produkcja OPEC w pierwszej połowie 2017 roku ma spaść o 1,2 mln baryłek dziennie w porównaniu do wyników z października br., do ok. 32,5 mln baryłek dziennie. Dodatkowo do porozumienia przyłączyli się producenci spoza kartelu, w tym Rosja, którzy zobowiązali się obniżyć wydobycie o kolejne blisko 600 tys. baryłek dziennie.

Na efekty porozumienia, mimo niesłabnących wątpliwości co do tego, czy faktycznie uda się je zrealizować, nie trzeba było długo czekać. Notowania ropy Brent wystrzeliły z około 45 dolarów za baryłkę pod koniec listopada do przeszło 57 dolarów w dniu 29 grudnia br. To oznacza, że tylko w ciągu ostatniego miesiąca ropa zdrożała o ponad jedną czwartą, a w całym 2016 roku wartość tego surowca uległa niemal dokładnie podwojeniu.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2016