Krzysztof Fugiel
Środa, 19 Grudnia 2018 roku. Dzisiaj są imieniny: Beniaminy, Dariusza, Gabrieli
Flash Player

­­­­­­­­

­7 Cudownych Ocaleń pułkownika Woj­ska Polskiego w stanie spoczy­nku Antoniego Fugla.

Więcej na ­

youtube_logo

 

 

 

Materiały o walce

Antoniego Fugla w AK

przekazałem do:

Muzeum_AK_w_Krakowie 

Oil_is_ruling_the_World__250_px 

RATUJ EXALO CENTRUM KRAKÓW

­­

­­­­­Linkedin_250_px

­ ­

===========================

Flag Counter­­

­Mahatma_Ganghi

 

 

 

 

 

Herb_Pobog
­

 

 

 

 

 

­

 

Utwórz swoją wizytówkę  

Fugiel_animation

­­­ anima_pilsudski_fugiel_trans

Witam  na FORUM  KRZYSZTOFA A. FUGLA. W FORUM są następujące tematy które poruszam:

Współczesny Przemysł Naftowy
Health, Safety, Envinroment
Historia Nafty
O Świecie
Nie tylko Szkiełko i Oko
O Krakowie­
Foto

Zamieszczane tu materiały są prywatnymi tekstami i opiniami Autora FORUM z którymi można się nie zgadzać, jednakże Autor uważa je za swoje i niezmienne, aż do czasu poznania nowych faktów.

W przypadku innych artykułów, bądź notatek, Autor FORUM nie bierze odpowiedzialności za ich treść, jednakże zawsze są  zamieszczane dane osobowe Autora tekstu bądź dane źródłowe tekstu.

Wszelkie uwagi i propozycje tematyczne dotyczące FORU­M proszę przesyłać do mnie E-mailem ( patrz niżej ), lub wpisać swój komentarz ­na podstronie Księga.Szukaj

Loading

Kontakt

chrisfugiel [at] hotmail.com

Imię i Nazwisko

E-mail

Treść

BELOW CHOOSE THE LANGUAGE TO TRANSLATE THE FORUM PAGES TO ANY OF 22 OTHER LANGUAGES !

© meteogroup.pl

Cena_Akcji­

­PGNIG notowania

logo_PGNIG

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2018-12-18
USD 3,7668 -0,54%
EUR 4,2853 -0,12%
CHF 3,7989 -0,09%
GBP 4,7654 -0,13%
Wspierane przez Money.pl

Protected by Copyscape Plagiarism Check

Imatag_logo_120_pix­

­­KRZYSZTOF A. FUGIEL FORUM

Wypromuj również swoją stronę­

­

SPE.Poland_web

SITPNiG_logo_V_small­­­WNiG_120px

IPCC_logo_120px

Rat

 

  Polska_Walczaca_szara_GIF_animated_OK

 

 

 

prezydent_pl_120_px 

LechKaczynski_org 

Lech_Kaczynski_pl 

Telewizja_Republika

 

 

PodziemnaTV 

Niezalezna_pl­


Niepoprawni_pl


PCh24_pl

­

Akademia_Geopolityki

Poland_Current_Events_120_px

Robert_Brzoza_120_pix

Mennica Skarbowa - Pewne inwestycje w metale szlachetne­


­

­ ­
Mar 19, 2018

50 lat po marcu 1968 - Wspomnienia Studenta AGH

Mar 8, 2018

ZŁOTO ROŚNIE NA FALI OBAW O WOJNĘ HANDLOWĄ

goldenmark_530_pix

5 MARCA 2018 BY MICHAŁ TEKLIŃSKI

Cena metalu wyniosła na koniec minionego tygodnia 1321 dolarów za uncję. Nastroje na rynku, po raz kolejny, poprawił Donald Trump. Jego plan wprowadzenia ceł na stal i aluminium obudził obawy o nową wojnę handlową. W dużo gorszych nastrojach zakończyli tydzień posiadacze platynowców, których ceny odzwierciedliły obawy o recesję.

Trump_Donald_hor

Prezydent USA ogłosił w miniony czwartek, że zamierza wprowadzić cła na import stali (25 proc.) i aluminium (10 proc.). Inwestorzy odebrali to jako zapowiedź wojny handlowej i ryzyko dla globalnego wzrostu. W efekcie najważniejsze giełdy i amerykańska waluta zanotowały w tym dniu korektę, windując notowania aktywów uważane za najbardziej bezpieczne. Złoto w ciągu następnych godzin odbiło od 2-miesięcznego minimum i poszło w górę o około 20 dolarów na uncji.

cena_zlota

Cena złota

Zapowiedź Trumpa pojawiła się dopiero w czwartek, przez co kurs złota ?nie zdążył? odrobić straty z pierwszej jego części. Notowania zaliczyły ostatecznie półprocentowy spadek. Lepiej spisało się srebro, które podczas ostatniej sesji wyszło na remis i wyniosło 16,5 dolara za uncję. W o wiele gorszych nastrojach zakończyli tydzień posiadacze platyny i palladu, które straciły odpowiednio 3 i 5 procent. Ich zachowanie odzwierciedliło obawy o powrót recesji. Większość popytu na oba metale pochodzi bowiem z przemysłu motoryzacyjnego.

Rynki czekają na działania odwetowe. W najgorszej sytuacji znalazła się Kanada, która generuje połowę importu aluminium do USA. To ona wytoczy działa najpewniej jako pierwsza. Chrystia Freeland, szefowa kanadyjskiej dyplomacji, zdążyła już obiecać ostrą reakcję ze strony jej kraju. Podobnie jak Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej, który w minionym tygodniu zapowiedział, że Europa nie zamierza ?siedzieć bezczynnie?. Jeśli do dyskusji włączą się Chiny, jej ton może się tylko zaostrzyć.

Wsparciem dla złota w kolejnych dniach może być też dobry układ na kursie. Cena w ubiegłym tygodniu utrzymała się powyżej 1300 dolarów za uncję. To nie tylko psychologiczny poziom wsparcia, ale również pułap, na którym znajduje się aktualnie 100-dniowa średnia krocząca. Jeśli kurs będzie kontynuował wzrosty, następny przystanek leży bardzo blisko, bo na poziomie 1325 dolarów. Prawdziwym sprawdzianem będzie jednak dopiero pułap 1375 dolarów, którego kupujący nie mogą pokonać od 2013 roku.

fot. Gage Skidmore, flickr.com, CC BY-SA 2.0

https://goldenmark.com/pl/mysaver/zloto-rosnie-na-fali-obaw/


Mar 8, 2018

Ropa naftowa zmieniła trend cenowy, choć Donald Trump straszy

wnp

Autor: PAP/PSZ | 07-03-2018 08:32

Ceny ropy w Stanach Zjednoczonych maleją o ponad 1 procent, co oznacza pierwszą spadkową sesję od 4 dni. Wśród inwestorów narastają obawy o zwiększające się zapasy ropy w USA i o ryzyko globalnej wojny handlowej, którą mogą wywołać działania prezydenta Donalda Trumpa.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 61,83 USD, po zniżce o 77 centów, czyli 1,2 proc.

Stanowisko Donalda Trumpa ws. ceł i wojen handlowych wciąż wywołuje obawy.

Trump_Donald

Fot. Evan El-Amin / Shutterstock.com

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 0,8 proc. do 65,26 USD za baryłkę.

We wtorek (6 marca) Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim niezależnym raporcie, że zapasy ropy wzrosły w USA w ubiegłym tygodniu o 5,7 mln baryłek.

W środę (7 marca) oficjalny raport o zapasach paliw w USA przedstawi, jak co tydzień, Departament Energii USA (DoE) - po 16.30.

"Raport API o wzroście amerykańskich zapasów ropy jest jednym z głównych powodów spadku cen ropy" - wyjaśnia Satoru Yoshida, analityk rynku surowców w Rakuten Securities Inc. w Tokio.

Na rynkach paliw są też obawy związane z możliwą globalną wojną handlową.

Prezydent USA Donald Trump zapowiadał 1 marca, że wprowadzi w tym tygodniu cła na import stali i aluminium, co ma pomóc amerykańskim firmom, które - według prezydenta - ucierpiały przez niesprawiedliwe umowy handlowe. Import stali ma być objęty podatkiem w wysokości 25 proc., a aluminium 10 proc.

We wtorek (6 marca) Trump powtórzył swoje "zobowiązanie" do nałożenia cła na stal i aluminium i dodał, że "wojny handlowe nie są takie złe. Kilka godzin później doradca ekonomiczny Białego Domu Gary Cohn, który ostro lobbował przeciwko wprowadzeniu takich taryf, złożył rezygnację.

"Ponieważ prezydent Trump trzyma się swojej polityki +America First+, aby chronić amerykański przemysł, to produkcja ropy naftowej w USA może dalej mocno rosnąć i podważyć cięcia dostaw surowca, które realizuje OPEC i m.in. Rosja" - ocenia Yoshida.

We wtorek (6 marca) ropa na NYMEX zdrożała o 3 centy do 62,60 USD za baryłkę, ale dzień wcześniej surowiec zyskał aż 1,32 USD, czyli 2,2 proc. - najmocniej od 14 lutego.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018.

Mar 8, 2018

OPEC może urosnąć o trzy kraje

wnp

AUTOR: WNP.PL (DM) |     07-03-2018 14:27 | AKTUALIZACJA: 07-03-2018 15:07

Kongo, Czad i Malezja złożyły wnioski o przystąpienie do Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej ? poinformował minister górnictwa i ropy naftowej Gwinei Równikowej Gabriel Mbega Obiang.

Gwinea Równikowa jest najmłodszym członkiem organizacji. To afrykańskie państwo przystąpiło do niej w ubiegłym roku. Jeżeli wnioski Konga, Czadu i Malezji zostałyby zaakceptowane, wówczas OPEC liczyłby 17 członków.

W ostatnich latach OPEC z sukcesami stabilizował poziom wydobycia i cen ropy naftowej

Co ciekawe, OPEC może liczyć nawet 18 krajów, bo wniosek o członkostwo w organizacji złożyła również Indonezja (w przeszłości była już członkiem OPEC).

Organizacja Państw Eksporterów Ropy Naftowej powstała w 1960 roku. Krajami założycielskimi były Arabia Saudyjska, Irak, Iran, Kuwejt i Wenezuela. OPEC został powołany m.in. po to, by wpływać na światowy rynek ropy naftowej poprzez regulacje dotyczące poziomu wydobycia.

Kilkakrotnie OPEC z sukcesem podwyższał ceny surowca.

Jak OPEC wpływa na ceny, czytaj: Ropa najdroższa od ponad dwóch lat!

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Mar 8, 2018

Egzotyczny gaz dla Europy i Polski to konieczność, by chronić się przed Rosją

wnp

AUTOR: WNP.PL (DARIUSZ MALINOWSKI) |     05-03-2018 06:01 | AKTUALIZACJA: 05-03-2018 06:00

Ostatnio Gazprom znów brzydko bawi się z Ukrainą, czy to ostateczne ostrzeżenie również dla nas? Obok Azji to Europa jest jednym z najbardziej chłonnych rynków gazu. Jej gospodarkę trudno sobie wyobrazić bez błękitnego paliwa. Jak w tej sytuacji zapewnić sobie bezpieczeństwo dostaw? Jak uniezależnić się od koniunktury politycznej? Kilka lat temu prezydent Władimir Putin wprost oświadczył, że surowce energetyczne, a więc również gaz ziemny, mogą zostać użyte jako broń. Jedyny sposób, by się zabezpieczyć, to dywersyfikacja źródeł surowca.

Kilka lat temu prezydent Władimir Putin wprost oświadczył, że surowce energetyczne, a więc również gaz ziemny, mogą zostać użyte jako broń

Putin

Fot. Wikimedia Commons/www.kremlin.ru

Kupowanie rosyjskiego gazu wiąże się dla Polski z poważnym ryzykiem.

Gazowe połączenie z Norwegią oznaczałoby, że PGNiG mógłby sprowadzić surowiec pochodzący z własnych złóż.

LNG to obecnie najszybciej rozwijający się segment handlu gazem.

Europejskie zasoby gazu ziemnego są stosunkowo niewielkie. Co więcej, najważniejsze w Unii Europejskiej złoże lądowe (2800 mld m3), holenderskie Groningen, eksploatowane jest już niemal od sześciu dekad. Powoli zatem trzeba przyzwyczajać się do tego, że będzie dawało coraz mniej surowca. Rosła więc będzie potrzeba zwiększania importu. Zresztą gazu trzeba będzie sprowadzać coraz więcej także dlatego, że Unia rezygnuje z energetyki węglowej.

2018_dostawcy_gazu_530_pix

Rosja - gaz polityczny

Rosja wydaje się być najbardziej naturalnym dostawcą gazu na europejski rynek. Przede wszystkim ma jego ogromne zasoby; obok irańskich największe na świecie. Dysponuje rozbudowaną infrastrukturą przesyłową. Istnieją też w końcu wieloletnie powiązania handlowe. Już teraz Rosja zaspokaja około trzeciej części europejskich potrzeb.

Problem w tym, że Rosja traktuje swój gaz instrumentalnie. Kilka lat temu prezydent Władimir Putin wprost oświadczył, że surowce energetyczne, a więc również gaz ziemny, mogą zostać użyte jako broń. I nie były to czcze pogróżki. Boleśnie przekonały się o tym Ukraina i Białoruś, którym Rosja nagle odcinała dostawy gazu.

- Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw jest dla nas kluczową sprawą - mówi Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Więcej gazu z własnych złóż PGNiG: Gaz łupkowy nie wypalił, ale technologia pomaga przy konwencjonalnych złożach

Oczywiście nie wiadomo, czy Rosja kiedykolwiek zdecydowałaby się wstrzymać bez powodu dostawy gazu któremuś z państw członkowskich Unii, ale lepiej dmuchać na zimne. Zwłaszcza że w grę wchodzi tu też mniej drastyczne, ale równie nieakceptowalne, zwyczajne zawyżanie cen surowca. Jak działa ten mechanizm akurat my wiemy doskonale, płacąc za gaz Gazpromowi kilkadziesiąt procent więcej niż odbiorcy zza Odry. Rosjanie bezwzględnie wykorzystywali nasze uzależnienie od ich gazu.

Dlatego dokonaliśmy gazowej rewolucji. Możliwe, że już za cztery lata będziemy mogli całkowicie zrezygnować z rosyjskiego surowca. Krajowy popyt pokryjemy gazem z Norwegii, importem LNG i własnym wydobyciem.

Oczywiście Rosja łatwo nie zrezygnuje z utrzymania swojej pozycji. Dlatego chce budować Nord Stream 2. Jej plan nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Ale jego realizacja pozwoli Rosji zachować strategiczny wpływ na dostawy gazu do krajów europejskich.

Groźny gazociąg z Rosji do Niemiec: Mateusz Morawiecki: Nord Stream 2 przybliża nas do wojny

Norweskie nadzieje

Obok Rosjan to właśnie Norwegowie są głównym dostawcą gazu do krajów europejskich. Ich udział w rynku przekracza 20 proc. Ale oni nigdy nie wykorzystali swej przewagi. W odróżnieniu od Rosjan, nigdy bez powodu nie zakręcili kurka.

Dla nas Norwegia staje się powoli krajem "numer jeden" w planowanej strukturze dostawców. By rzeczywiście nim się stała, przede wszystkim trzeba zbudować z gazowe połączenia z Półwyspem Skandynawskim. Gazociąg Baltic Pipe ma poprzez Danię dotrzeć do złóż pod norweskim szelfem. Będzie gotów za kilka lat. Jeszcze w tym roku mają zostać podjęte kluczowe decyzje.

Według prezesa PGNiG Piotra Woźniaka norweski surowiec doskonale wpisuje się w strategię różnicowania źródeł zaopatrzenia kraju w gaz. Jak podkreśla, budowa "bałtyckiej rury" oznaczałaby także możliwość dostarczania do kraju surowca wyprodukowanego na norweskim szelfie przez samo PGNiG. Nasza spółka ma tam bowiem liczne koncesje i stara się o kolejne.

O pracach PGNiG w Norwegii czytaj: PGNiG: ruszają prace na złożu w Norwegii

Obok Norwegii znaczącymi dostawcami gazu na europejski rynek są kraje północnoafrykańskie. W naszym jednak przypadku, choć teoretycznie sprowadzanie gazu z Algierii czy Libii byłoby możliwe, to jednak ze względów logistycznych nieopłacalne.

LNG zmienia sytuację

Jednak w największym stopniu na kształt europejskiego rynku gazu wpływa rosnący potencjał dostawców LNG.

Zaletą skroplonego gazu ziemnego jest to, że można go transportować na ogromne dystanse. Nie potrzeba do tego gazociągów. Wystarczą odpowiednio wyposażone porty.

Polska już taki ma. Co więcej, nasz gazoport zostanie rozbudowany. Dziś przyjmuje 5 mld m3 gazu rocznie; Będzie mógł odbierać 7,5.

Jak mówi wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak, odpowiedzialny w spółce za handel: gazoport pozwala PGNiG sprowadzić surowiec praktycznie od każdego producenta. Do gazoportu już zawijały statki z gazem katarskim, norweskim i amerykańskim.

Interesujący jest zwłaszcza ten ostatni kierunek, ale nasz potentat nie kryje, że jeżeli na rynku pojawi się w atrakcyjnej cenie gaz z jeszcze bardziej egzotycznych kierunków, to po prostu go kupi.

Więcej na ten temat podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, 14-16 maja 2018, Katowice