Krzysztof Fugiel
Niedziela, 26 Maja 2019 roku. Dzisiaj są imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
Flash Player

­­­­­­­­

­7 Cudownych Ocaleń pułkownika Woj­ska Polskiego w stanie spoczy­nku Antoniego Fugla.

Więcej na ­

youtube_logo

 

 

 

Materiały o walce

Antoniego Fugla w AK

przekazałem do:

Muzeum_AK_w_Krakowie 

Oil_is_ruling_the_World__250_px 

RATUJ EXALO CENTRUM KRAKÓW

­­

­­­­­Linkedin_250_px

­ ­

===========================

Flag Counter­­

­Mahatma_Ganghi

 

 

 

 

 

Herb_Pobog
­

 

 

 

 

 

­

 

Utwórz swoją wizytówkę  

Fugiel_animation

­­­ anima_pilsudski_fugiel_trans

Witam  na FORUM  KRZYSZTOFA A. FUGLA. W FORUM są następujące tematy które poruszam:

Współczesny Przemysł Naftowy
Health, Safety, Envinroment
Historia Nafty
O Świecie
Nie tylko Szkiełko i Oko
O Krakowie­
Foto

Zamieszczane tu materiały są prywatnymi tekstami i opiniami Autora FORUM z którymi można się nie zgadzać, jednakże Autor uważa je za swoje i niezmienne, aż do czasu poznania nowych faktów.

W przypadku innych artykułów, bądź notatek, Autor FORUM nie bierze odpowiedzialności za ich treść, jednakże zawsze są  zamieszczane dane osobowe Autora tekstu bądź dane źródłowe tekstu.

Wszelkie uwagi i propozycje tematyczne dotyczące FORU­M proszę przesyłać do mnie E-mailem ( patrz niżej ), lub wpisać swój komentarz ­na podstronie Księga.Szukaj

Loading

Kontakt

chrisfugiel [at] hotmail.com

Imię i Nazwisko

E-mail

Treść

BELOW CHOOSE THE LANGUAGE TO TRANSLATE THE FORUM PAGES TO ANY OF 22 OTHER LANGUAGES !

© meteogroup.pl

Cena_Akcji­

­PGNIG notowania

logo_PGNIG

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2019-05-24
USD 3,8436 -0,67%
EUR 4,2989 -0,27%
CHF 3,8327 -0,04%
GBP 4,8768 -0,17%
Wspierane przez Money.pl

Protected by Copyscape Plagiarism Check

Imatag_logo_120_pix­

­­KRZYSZTOF A. FUGIEL FORUM

Wypromuj również swoją stronę­

­

SPE.Poland_web

SITPNiG_logo_V_small­­­WNiG_120px

IPCC_logo_120px

Rat

 

  Polska_Walczaca_szara_GIF_animated_OK

 

 

 

prezydent_pl_120_px 

LechKaczynski_org 

Lech_Kaczynski_pl 

Telewizja_Republika

 

 

PodziemnaTV 

Niezalezna_pl­


Niepoprawni_pl


PCh24_pl

­

Akademia_Geopolityki

Poland_Current_Events_120_px

Robert_Brzoza_120_pix

Mennica Skarbowa - Pewne inwestycje w metale szlachetne­


­

­ ­
Jul 31, 2018

BP: zyski z łupków dzięki nowoczesnym technologiom

01_wnp

AUTOR: WNP.PL (PA) |     30-07-2018 09:00 | AKTUALIZACJA: 30-07-2018 09:08

Po przejęciu amerykańskich operacji łupkowych od firmy BHP Billiton za 10,5 mld dolarów, BP planuje zwielokrotnić zyski z działalności łupkowej w USA. Pomóc w tym ma wykorzystywanie nowoczesnych technologii do planowania napraw.

Ponad tysiąc zautomatyzowanych szybów łupkowych należących do BP przekazuje dane do firmowego superkomputera. Jeśli wykazują one potrzebę prac naprawczych, specjalny system wzywa zewnętrznego podwykonawcę. Dzięki temu utrzymywane są optymalna produkcja przy minimalnych kosztach. Pomogło to BP ograniczyć koszty produkcji łupkowej o 34 proc. w ciągu pięciu lat i osiągnąć w 2017 roku pierwsze zyski z tego segmentu.

Drilling_rig

Dzięki nowoczesnym technologiom BP chce zwielokrotnić zyski z operacji łupkowych

Fot. Shutterstock.com

Teraz ta sama technologia ma zostać zastosowana do aktywów przejętych właśnie od firmy BHP Billiton - informuje Reuters.

Czytaj więcej w tekście Gaz łupkowy: rekordowa transakcja za 10,5 mld dol.

- Spędziliśmy ostatnie cztery lata dostosowując nasz biznes do nowych warunków i przygotowując się na taką okazję - powiedział David Lawler, szef obszaru łupkowego w brytyjskim koncernie, po ogłoszeniu przejęcia. - Obecnie mamy najniższe koszty produkcji od lat. Wykorzystanie tego modelu dla nowych aktywów znacząco podniesie produkcję i jej efektywność.

Prace naprawcze wykonywane są przez wstępnie autoryzowanych podwykonawców, którzy konkurują o konkretne zlecenia. Są oni oceniani po wykonaniu prac i ci z najlepszymi ocenami mają największe szanse na ponowne zatrudnienie. Dzięki temu BP nie musi zwalniać i zatrudniać pracowników w zależności od warunków rynkowych.

Umowa z BHP Billiton przekształca BP w jednego z największych na świecie producentów ropy i gazu łupkowego. Łączna produkcja łupkowa zwiększy się z ok. 315 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boed) do ponad 500 tys. boed, z czego ok. 200 tys. boed stanowić będzie ropa łupkowa. Rezerwy łupkowe koncernu wzrosną o 57 proc., do 12,7 mln boe.

To pierwsza tak znacząca akwizycja dla BP od 20 lat i szansa na pozostawienie za sobą szacowanych na 65 mld dolarów strat związanych z katastrofą platformy Deepwater Horizon z 2010 roku.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Jul 31, 2018

Wojna o polskie niebo. LOT rzuca rękawicę Lufthansie i Emirates

01_wnp

AUTOR: WNP.PL (DARIUSZ MALINOWSKI) |     25-04-2018 06:01 | AKTUALIZACJA: 24-04-2018 20:40

Lufthansa zwiększa częstotliwość lotów z niektórych polskich lotnisk, połączenie do Krakowa otworzył arabski przewoźnik Flydubai. Choć w tej bitwie nie padły strzały, to na polskim niebie mamy zażartą jak chyba jeszcze nigdy walkę o klienta. W końcu jesteśmy jednym z najszybciej rozwijających się rynków lotniczych w Europie.

Polski rynek przewozów pasażerskich rozwija się w bardzo dobrym tempie.

Coraz szersza oferta LOT-u spowodowała, że najwięksi konkurenci ruszyli do kontrataku. Szykują się tarcia na linii LOT-Lufthansa-Emirates.

Samolot_LOT_u

Nasz rynek lotniczy rozwija się znacznie szybciej niż średnia europejska

Fot. mat. pras.

Dla pasażerów zaostrzająca się konkurencja może skutkować lepszą ofertą.

W ubiegłym roku polskie lotniska obsłużyły aż 40,026 mln pasażerów. To o ponad 6 mln więcej niż w 2016 roku. Ten rok zapowiada się jeszcze lepiej, bo Polacy chcą latać i coraz bardziej ich na to stać. Nic więc dziwnego, że nasz rynek jest tak atrakcyjny dla zagranicznych przewoźników. W wielu europejskich krajach wzrost liczby pasażerów jest na niskim poziomie, czasem mamy do czynienia ze stagnacją, ale w Polsce perspektywy są bardzo dobre.

Świetni na tle Europy

- Głównym motorem tak dynamicznego wzrostu jest nadrabianie zaległości w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Obecnie latamy rzadziej niż statystyczny Europejczyk, ale jak pokazują dane za rok 2017, polski rynek bardzo szybko rośnie, odnotowując coraz lepsze wyniki. Zwiększa się wskaźnik mobilności (np. w 2017 roku wyniósł 1,04 w stosunku do 0,8 rok wcześniej) ? mówi nam Agnieszka Babiak z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Co stoi za tak szybkim wzrostem?

- Przyczyn tak dynamicznego rozwoju lotnictwa w Polsce upatrywać można m.in. w rosnącej konkurencji na rynku przewozów, aktywności narodowego przewoźnika PLL LOT oraz wzrostu zamożności Polaków. Jednak rosnący popyt na podróże widać nie tylko po stronie przewoźnika narodowego, ale też coraz częściej połączenia otwierają przewoźnicy zagraniczni, którzy widzą w polskim rynku duży potencjał, jak m. in. wspomniany Flydubai ? dodaje nasza rozmówczyni.

Zresztą to, jak szybko się rozwijamy, najlepiej ilustrują dane ACI Europe. Ta zrzeszające ponad 500 europejskich portów lotniczych organizacja zarejestrowała w 2017 roku wzrost ruchu międzynarodowego o 9,7 proc. W tym samym czasie polskie porty odnotowały wzrost w wysokości 17 proc., co świadczy zarówno o zwiększonej chęci latania wśród Polaków, jak i atrakcyjności naszego kraju dla przyjezdnych. Nic więc dziwnego, że przewoźnicy lotniczy chcą się w Polsce rozwijać.

Warto dodać, że mimo świetnego ubiegłorocznego wyniku wciąż jesteśmy w ogonie Unii pod względem częstotliwości latania. Polacy statystycznie latają bowiem rzadziej niż raz w roku. Dla porównania mieszkaniec Francji lata corocznie przeciętnie ponad dwa razy, Brytyjczyk prawie 3,5 raza, a Irlandczyk prawie sześć.

Wielcy nas obserwują i reagują

Zmiany na naszym rynku pilnie obserwują polscy i zagraniczni przewoźnicy.

- Dane przewozowe pokazują, że polski rynek lotniczy rośnie dynamicznie i powyżej prognoz. Według różnych estymacji przewozy lotnicze nad Wisłą będą rosły w tempie około 11 proc. rocznie, podczas gdy średnie tempo dla całego świata ma wynosić niecałe 5 proc. Przewidujemy, że ten trend będzie się utrzymywał, bo Polska się rozwija, PKB rośnie, coraz więcej ludzi może sobie pozwolić na podróżowanie samolotami i z roku na rok rosną statystyki podróży zagranicznych Polaków. Potwierdza to fakt, że Lufthansa Group odnotowuje stale rosnącą liczbę pasażerów przewożonych z i do Polski ? mówi portalowi wnp.pl Frank Wagner, Country Manager Lufthansa Group.

Jak zaznacza - faktem jest, że Skandynawowie podróżują statystycznie dwa razy w roku, a Polacy mniej niż raz, jednak różnica powoli się zaciera. - Rynek lotniczy w Polsce nie jest jeszcze tak nasycony jak w państwach zachodnioeuropejskich. Wciąż jest jednak potencjał do wzrostu, co odzwierciedlają dwucyfrowe wzrosty liczby pasażerów odprawionych na lotniskach regionalnych ? dodaje Wagner.

Zresztą Lufthansa dostrzega to i nieustannie poszerza siatkę połączeń z polskich lotnisk ? w tym sezonie linie z grupy zaoferują 399 połączeń do swoich portów przesiadkowych z 9 lotnisk, o 12,1 proc. więcej niż w letnim rozkładzie 2017. W tym roku Lufthansa otworzyła nowe trasy z Łodzi i Katowic, zwiększyła także częstotliwość połączeń z Gdańska, Krakowa i Rzeszowa.

Ciekawym przypadkiem na naszym niebie jest arabski przewoźnik Flydubai. Niedawno linia ta rozpoczęła codzienne loty na trasie Dubaj-Kraków

- Pasażerowie wylatujący z Krakowa będą mogli skorzystać z połączeń do ponad 200 miejsc z przesiadką w Dubaju. Zyskają również okazję, by odkryć ten popularny kierunek turystyczny ? tłumaczy Jeyhun Efendi, wiceprezes ds. operacji handlowych przewoźnika na obszar Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bliskiego Wschodu, Europy i Wspólnoty Niepodległych Państw.

Kto przewiezie dalej, obawy przed LOT-em

Duże zainteresowanie zagranicznych przewoźników nie jest przypadkowe. W polskim rynku dostrzegają oni potężne profity. Co więcej, nie chodzi wyłącznie o transportowanie Polaków między naszymi miastami a europejskimi aglomeracjami. W tle są bowiem loty transkontynentalne. Nie jest przypadkowe to, że ofensywa zagranicznych przewoźników zbiega się w czasie z bujnym wzrostem naszego LOT-u.

Po latach ostrych oszczędności i balansowania na krawędzi dalszego samodzielnego funkcjonowania, ubiegły rok był dla naszego przewoźnika bardzo udany.

- Dziś LOT jest nieźle funkcjonująca linią lotniczą, zarabiającą pieniądze. Za 2017 rok uzyskaliśmy 288 mln zł na poziomie EBITDA, czyli na działalności podstawowej spółki. Wynik ten jest istotnie wyższy niż planowany w budżecie za 2017 rok ? skomentował kilka dni temu wyniki firmy jej prezes Rafał Milczarski.

Wraz z poprawą wyników nasz narodowy przewoźnik przystąpił do prawdziwej ofensywy. Już w ubiegłym roku LOT ogłosił uruchomienie 27 nowych połączeń, w tym do tak odległych miast jak Los Angeles, Astana czy Singapur. W ubiegłym roku LOT przewiózł ponad 6,8 mln pasażerów, co oznacza wzrost o niemal 1,5 mln w porównaniu z rokiem 2016.

A przecież w tym roku otwarte będą kolejne kierunki. To sprawia, że LOT walczy o klienta. Jeśli do tego dodamy nowe maszyny w parku naszego przewoźnika - kolejne dreamlinery i wąskokadłubowe B737 - LOT zaczyna coraz mocniej i skuteczniej rozpychać się na rynku.

Lot rośnie jak na drożdzach, czytaj: W rekordowym tempie rozwija się flota LOT-u

Wszystko to sprawia, że być może możemy mieć do czynienia z sytuacją, gdy linie lotnicze w większym stopniu niż dotychczas będą walczyły o pasażera cenami biletów czy jakością usług.

Według naszych rozmówców z branży największe tarcia mogą występować na linii LOT-Lufthansa i Emirates.

Zarówno arabski, jak i niemiecki przewoźnik wykorzystywali dotychczas w walce o polskiego klienta silną pozycję na rynku przewozów transkontynentalnych. W końcu oferta lotów dalekodystansowych z Frankfurtu, Monachium, czy Dubaju jest dużo większa niż z Okęcia. W skrócie chodziło o dowiezienie pasażerów do ich portów przesiadkowych. Jednak uruchamiając nowe połączenia LOT przynajmniej część podróżnych może przejąć. Oczywiście nie wszystkich, ale dla potencjalnych pasażerów rosnąca konkurencja może być tylko korzystna.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Jul 15, 2018

Donald Trump: budowa Nord Stream 2 to tragedia, straszliwa rzecz

01_wnp

AUTOR: PAP/PSZ |     13-07-2018 16:35

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump oświadczył 13 lipca, że plany niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 to "tragedia", która utrudnia wysiłki na rzecz światowego pokoju. Jak ocenił, inwestycja ta "nie służy ani Niemcom, ani NATO".

Na wspólnej konferencji prasowej z brytyjską premier Theresą May prezydent USA podkreślił, że bardzo lubi niemiecką kanclerz Angelę Merkel, ale że otwarcie powiedział jej, iż ten gazociąg "to straszliwa rzecz". Wyraził zdziwienie, jak można "pompować miliardy i miliardy dolarów, głównie z Niemiec, do rosyjskich kieszeni, kiedy próbujemy mieć pokój na świecie".

Donald Trump jest zdecydowanym przeciwnikiem budowy gazociągu Nord Stream 2.

Trump_Donald

Fot. Evan El-Amin / Shutterstock.com

"Jak można pracować na rzecz pokoju i siły, skoro ktoś ma tego typu władzę nad tobą?" - pytał, mówiąc o swoich obawach dotyczących ewentualnego ryzyka powstania zależności energetycznej Niemiec od Rosji w - jak podał - nawet 60-70 proc.

W trakcie odpowiedzi amerykańskiego prezydenta niemiecka dziennikarka próbowała skorygować jego wypowiedź, zaznaczając, że Niemcy polegają zaledwie w dziewięciu procentach na rosyjskiej energii, ale została zignorowana przez Donalda Trumpa.

Z kolei May zapewniła, że rząd w Londynie "rozmawiał na ten temat z Niemcami i innymi państwami Unii Europejskiej" i zagwarantowała, że "tak długo, jak Wielka Brytania będzie miała miejsce przy stole (w UE), będziemy nadal jasno przedstawiać swoją opinię".

Źródło:  https://gazownictwo.wnp.pl/donald-trump-budowa-nord-stream-2-to-tragedia-straszliwa-rzecz,326966_1_0_0.html

May 12, 2018

8 znaków, że jesteś w zasadzie zdrowy

8 znaków, że jesteś w zasadzie zdrowy

We współczesnym świecie zdrowie zwykle kojarzy się z wyglądem. Patrzymy na dobrze przygotowanych ?krzywego? kobiet i mężczyzn, mówiąc sobie - tak mają coś dokładnie zdrowie jest w porządku, że nie ma zbyt dużo cholesterolu, to nie dostanie żadnej choroby układu krążenia, są one mało prawdopodobne, aby rozwijać raka i generalnie będzie żyć długo i szczęśliwie.

Jednak nie wszystko jest takie proste. Dość, kiedy pozornie zdrowych ludzi, bez nadwagi i regularnie chodzić w ?kołysanie?, nagle zachorował na stosunkowo wczesnym wieku jest bardzo nieprzyjemna choroba, a ludzie, którzy palą tłuszczu, piją i prowadzą siedzący tryb życia, po prostu żyć całkiem szczęśliwie.

Dlatego nie wszystko powinno być oceniane przez wygląd - jako obcy i jego własny. Istnieją bardziej wiarygodne oznaki rozpoznawania, jak zdrowy jest człowiek. 8 takich znaków podaje czasopismo "Insider".

Jesz, gdy jesteś głodny, i nie jesz, kiedy jesteś pełny

To proste i pozornie naturalne zachowanie jest głównym znakiem zdrowej osoby. I nie wszyscy są w stanie to zaobserwować. Wielu uważa, że "głód jest przydatny" lub po prostu zapominają o jedzeniu na czas, lub zbyt zajęci, aby zjeść posiłek na czas. Następnie rzucają się na jedzenie, wchłaniając ogromne porcje. Inni, wręcz przeciwnie, zawsze coś przeżuwają - w pracy, przed telewizorem, itp. To samo w sobie nie oznacza, że źle się czujesz. Jednakże, jeśli wiesz, jak słuchać swojego ciała, jedzą, gdy są głodne i zatrzymać nasycony aż do następnego ataku głodu - pewny znak, że jesteś zdrowy.

Masz zróżnicowaną dietę z pełną gamą składników odżywczych

Wielu, z przyzwyczajenia, w świetle życia lub ze względów dietetycznych, zawęzić dieta pewien zestaw produktów, często jedno-wing - .. tylko mleko, tylko owoce, warzywa, itd. Może to być przydatne i niezbędne w niektórych przypadkach i na jakiś czas. Ale zróżnicowana dieta, w tym wszystkie składniki odżywcze i witaminy, wskazuje, że masz zdrowe ciało.

Jesz wystarczająco

W dzisiejszych czasach wszyscy uważają, że pożądane jest wchłonięcie jak najmniej kalorii. Jednak dawki energii niezbędne dla organizmu są indywidualne, zależą od wieku, aktywności fizycznej i seksualnej. Aby obliczyć kalorie niezbędne dla danej osoby, istnieją specjalne kalkulatory. Kalorie nie są wrogiem ciała, a ich brak jest obarczony słabością, sennością, złym samopoczuciem itp.

Jesteś w stanie łatwo pokonać dwa biegi schodów

Aby być zdrowym, nie trzeba biegać maratonami. Dość 150 minut tygodniowo umiarkowanej aktywności fizycznej, np. Szybkie chodzenie. A oto prosty znak - jeśli jesteś w stanie pokonać dwa schodów bez zatrzymywania się, a potem czują się dobrze, to znak, (choć nie jest to najbardziej bezbłędne), że organizm jest zdrowy i gotowy do poważniejszego wysiłku.

Doświadczasz pełnego zakresu emocji

Zdrowie emocjonalne jest nie mniej ważne niż fizyczne. A jeśli osoba doświadcza całego szeregu emocji, w tym gniewu, smutku, lęku, przygnębienia. I, oczywiście, pozytywne. Jeśli emocje zmieniają się w zależności od sytuacji - jest to pewna oznaka zdrowia psychicznego, w przeciwieństwie do sytuacji, w której osoba na stałe posiada jedno z uczuć i nie pozwala na manifestowanie się innym.

Budzisz się bez alarmu

Wiadomo, że brak snu jest obarczony poważnymi konsekwencjami, zarówno dla ciała, jak i mózgu. Sen musi wynosić co najmniej 8 godzin dziennie. Jednak nawet tutaj istnieje proste intuicyjne kryterium - jeśli się obudzisz, a jednocześnie poczujesz się wypoczęty i "odświeżony", jest to znak, że masz zdrowe ciało. Jednak ten punkt jest utopią dla wielu ludzi pracy w naszym wieku "pracoholizmu".

Nie zasypiasz od razu

W stanie normalnym osoba zasypia 10-20 minut po pójściu do łóżka. Jeśli zasypianie następuje natychmiast, mówi o "braku snu" - tym, który jest pełen poważnych problemów (patrz poprzedni akapit). To samo dotyczy regularnego zasypiania w transporcie publicznym i samochodu (jeśli podróżujesz na siedzeniu pasażera).

Masz wystarczająco dużo energii na to, co chcesz robić

Chociaż nie jest to bardzo szczegółowa definicja, jest to jeden z najlepszych wskaźników zdrowia organizmu. Chodzi o energię zarówno fizyczną, jak i emocjonalną, wystarczy zrobić wszystko, co zwykle robisz, co chcesz robić i czego wymaga życie i życie.

Tak więc, jeśli wszystkie te znaki są spełnione - twoje ciało jest zdrowe i nie ma znaczenia, jak na to patrzysz. Jeśli którejś z nich brakuje - nawet jeśli uważasz się za dużego faceta, powinieneś pomyśleć, dlaczego tak się dzieje.

Thanks to Riva Bravaya

http://9tv.co.il/news/2018/04/21/256683.html

Apr 2, 2018

13 lat po śmierci Jana Pawła II - Wspomnienia o śmierci Jana Pawła II - tekst z 2005 roku. - Memories of the death of John Paul II - text from 2005.

JPII_depart Gdy wylatywałem z Krakowa w dniu 1 kwietnia 2005 go roku, stan Jana Pawła II był bardzo poważny. ­ Czułem, że Papież już niedługo umrze. ­ Wyjeżdżając z Krakowa zabrałem z sobą mały MP3 Player wraz z rad­iem. Na lotnisku w Balicach cały zas słuchałem radia. Podczas lotu do Frankfurtu pytałem się stewardes czy wiedzą coś o stanie JP II, nie wiedziały. We Frankfurcie słuchałem audycji niemiecko języcznych, tam niewiele mówili o Papieżu. W hotelu, dzięki mojej wczesniejszej interwencji (będąc kilka miesięcy wcześniej), mogłem ogladać TV Polonia. Wszyscy w Polsce modlili się i czekali. Na drugi dzień rano pojechałem na lotnisko we Frankfurcie i zrobiłem odprawę paszportową. Samolot Lufthansy wylatywał około godziny 11:30. Lot do Chennai ( d. Madras ) trwał 9 1/2 godziny. Wylądowaliśmy około godziny 23:30 czasu lokalnego. Lokalne radiostacje Tamilskie nie zajmowały sie umierającym Papieżem. Wyslałem SMS-a do mojego Przyjaciela w Polsce Jacka Kraja, za chwilę dostałem długą odpowiedź SMS-em o stanie JP II. Podzielilem się tą wiadomością z żoną Johna Dweyera, która jako katoliczka była bardzo zainteresowana stanem JP II. Po kilkunastu minutach odebralem swój bagaż i wyszedłem z gmachu lotniska. Czekał na mnie mój kierowca Dass z samochodem. Powiedziałem mu o umierającym Papieżu, wiele o nim wiedział - jako dziecko - był uczniem parafialnej katolickiej szkoły. Ruszyliśmy do hotelu "Arunachala". Rozmawialiśmy i słuchaliśmy radia. Nagle ni stąd ni zowąd, poczułem niepokój i popatrzyłem na wyświetlacz ciekłokrystaliczny radia i zobaczyłem liczbę 0107. Zapytałem Dassa (mojego kierowcę), czy to jest częstotliwość stacji której słuchamy. Dass odpowiedział, że to jest dokładny, miejscowy czas. Jest godzina 01:07. Po dojeździe do hotelu włączylem CNN i dowiedziałem się, że dnia 2 kwietnia o godzinie 21:37 czasu Rzymskiego zmarł Jan Paweł II. To był dokładnie ten CZAS !!!. W Indiach czas różni się o 3-1/2 godziny, czyli był 3 kwietnia - godzina 01:07 !!!Zdałem sobie sprawę, że Jan Paweł II przesłał mi znak w momencie Swojej śmierci. Zobacz: Zdjęcia z Pielgrzymki Jana Pawła II do Krakowa - 1984 rok  Zdjęcia z Pielgrzymki wiernych z Parafii Św. Szczepana w Krakowie - 1984 rok When I got out of Krakow on April 1, 2005, the condition of John Paul II was very serious.I felt that the Pope would soon be dead.Leaving Krakow I took with me a small MP3 Player with the radio. At the airport in Balice, I listened to the radio. During the flight to Frankfurt, I asked the stewardess if they knew anything about the state of JP II, they did not know. In Frankfurt, I listened to German-language programs, they did not talk much about the Pope. In the hotel, thanks to my earlier intervention (being a few months earlier), I could watch TV Polonia. Everyone in Poland prayed and waited. On the second day in the morning I went to Frankfurt airport and I made a passport check. The Lufthansa plane was flying around 11:30. The flight to Chennai (formerly Madras) lasted 9 1/2 hours. We landed at around 23:30 local time. Local Tamil radio stations did not deal with the dying Pope. I sent an SMS to my Friend in Poland, Jacek Kraj, and in a moment I received a long answer with an SMS about the state of JP II. I shared this news with wife of John Dweyer, who as a Catholic was very interested in the state of JP II. After a dozen or so minutes, I picked up my luggage and left the airport building. My driver Dass was waiting for me with the car. I told him about the dying Pope, he knew a lot about him - as a child - he was a student of a parish Catholic school. We started to the hotel "Arunachala". We talked and listened to the radio. Suddenly out of the blue, I felt uneasy and looked at the LCD display of the radio and saw the number 0107. I asked Dass (my driver) whether this is the frequency of the station we are listening to. Dass replied that this is the exact local time. It's 01:07. After arriving at the hotel, I turned on CNN and I learned that on April 2 at 21:37 Roman time, John Paul II died. It was exactly this TIME !!!. In India, the time differs by 3-1 / 2 hours, i.e. it was April 3 - 01:07 !!! I realized that John Paul II sent me a sign at the time of His death. ­