Krzysztof Fugiel
Wtorek, 24 Kwietnia 2018 roku. Dzisiaj są imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
Flash Player

­­­­­­­­

­7 Cudownych Ocaleń pułkownika Woj­ska Polskiego w stanie spoczy­nku Antoniego Fugla.

Więcej na ­

youtube_logo

 

 

 

Materiały o walce

Antoniego Fugla w AK

przekazałem do:

Muzeum_AK_w_Krakowie 

Oil_is_ruling_the_World__250_px 

RATUJ EXALO CENTRUM KRAKÓW

­­

­­­­­Linkedin_250_px

­ ­

===========================

Flag Counter­­

­Mahatma_Ganghi

 

 

 

 

 

Herb_Pobog
­

 

 

 

 

 

­

 

Utwórz swoją wizytówkę  

Fugiel_animation

­­­ anima_pilsudski_fugiel_trans

Witam  na FORUM  KRZYSZTOFA A. FUGLA. W FORUM są następujące tematy które poruszam:

Współczesny Przemysł Naftowy
Health, Safety, Envinroment
Historia Nafty
O Świecie
Nie tylko Szkiełko i Oko
O Krakowie­
Foto

Zamieszczane tu materiały są prywatnymi tekstami i opiniami Autora FORUM z którymi można się nie zgadzać, jednakże Autor uważa je za swoje i niezmienne, aż do czasu poznania nowych faktów.

W przypadku innych artykułów, bądź notatek, Autor FORUM nie bierze odpowiedzialności za ich treść, jednakże zawsze są  zamieszczane dane osobowe Autora tekstu bądź dane źródłowe tekstu.

Wszelkie uwagi i propozycje tematyczne dotyczące FORU­M proszę przesyłać do mnie E-mailem ( patrz niżej ), lub wpisać swój komentarz ­na podstronie Księga.Szukaj

Loading

Kontakt

chrisfugiel [at] hotmail.com

Imię i Nazwisko

E-mail

Treść

BELOW CHOOSE THE LANGUAGE TO TRANSLATE THE FORUM PAGES TO ANY OF 22 OTHER LANGUAGES !

© meteogroup.pl

Cena_Akcji­

­PGNIG notowania

logo_PGNIG

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2018-04-23
USD 3,4156 +0,81%
EUR 4,1802 +0,19%
CHF 3,4950 +0,35%
GBP 4,7790 +0,27%
Wspierane przez Money.pl

­
­­ Protected by Copyscape Plagiarism Check

Imatag_logo_120_pix­

­­KRZYSZTOF A. FUGIEL FORUM

Wypromuj również swoją stronę­

­

SPE.Poland_web

SITPNiG_logo_V_small­­­WNiG_120px

IPCC_logo_120px

Rat

 

  Polska_Walczaca_szara_GIF_animated_OK

 

 

prezydent_pl_120_px 

LechKaczynski_org 

Lech_Kaczynski_pl 

Telewizja_Republika

 

 

PodziemnaTV 

Niezalezna_pl­


Niepoprawni_pl

PCh24_pl

­

Akademia_Geopolityki

Poland_Current_Events_120_px

Robert_Brzoza_120_pix

Mennica Skarbowa - Pewne inwestycje w metale szlachetne­


­

­
Nov 22, 2017

Rozbita kolejna grupa przestępcza handlująca paliwem

wnp

AUTOR: WNP.PL (PA) |     20-11-2017 15:26 | AKTUALIZACJA: 20-11-2017 16:08

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Olsztyna oraz policji z Radomia zatrzymali 12 członków zorganizowanej grupy przestępczej, która nielegalnie rozprowadziła w Polsce miliony litrów paliwa.

Działalność grupy naraziła Skarb Państwa na straty ok. 25 mln zł. Podczas działań zabezpieczono mienie podejrzanych, m.in. biżuterię, zegarki i luksusowe samochody o wartości ponad 1,5 mln zł, a nawet torbę ze złotem i platyną, wycenionymi na blisko 500 tys. zł.

Ponad 200 funkcjonariuszy jednocześnie pojawiło się w ok. 20 miejscach w kraju.

Prawie 200 funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego, grupy realizacyjnej Ministerstwa Finansów oraz policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, pojawiło się jednocześnie w ponad 20 miejscach na terenie województw mazowieckiego, śląskiego i dolnośląskiego. Były to domy prywatne, siedziby firm, biura rachunkowe. Efektem działań jest 12 zatrzymanych osób, pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonującej oszustw w sferze obrotu paliwami. Nielegalną grupę wykryli funkcjonariusze KAS z Olsztyna oraz policji z Radomia, śledztwo prowadzone było pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Siedlcach.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Sądu Rejonowego w Siedlcach. Siedmiu z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Może im grozić do 10 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczane są dalsze zatrzymania.

Działalność kontrolna służb skarbowych na rynku paliwowym została znacząco zintensyfikowana od momentu wejścia w życie tzw. pakietu paliwowego w sierpniu 2016 roku. W efekcie wprowadzonych regulacji oraz aktywizacji służb kontrolnych, zjawisko szarej strefy na rynku paliw zostało w znacznym stopniu ograniczone, czego dowodem jest wzrost oficjalnej sprzedaży paliw w ciągu ostatniego roku o kilkanaście procent, szczególnie wyraźna na rynku oleju napędowego.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2017

Nov 6, 2017

Ropa najdroższa od ponad dwóch lat!

AUTOR: WNP.PL (DM) | 04-11-2017 16:30 Za baryłkę ropy Brent w Londynie trzeba obecnie zapłacić ponad 62 dolary. Po raz ostatni surowiec tyle kosztował 3 lipca 2015 roku. Dwa czynniki miały wpływ na ostatni wzrost cen ropy. Pierwszym jest zbliżające się spotkanie krajów OPEC. Według analityków, utrzymane zostaną obostrzenia co wydobycia surowca. Drugim czynnikiem są dane dotyczące stagnacji w amerykańskim wydobyciu ropy. Co ważne mniejsze od oczekiwań jest zapotrzebowanie na prace wiertnicze. Według analityków obecne ceny ropy mogą się utrzymać, a nawet jeszcze wzrosnąć. Kluczowe dla nich będą decyzje jakie zapadną podczas spotkania OPEC. Kraje kartelu są bowiem kluczowym dostawcą surowca, na światowe rynki. Co więcej w kwestii cen ropy i poziomu wydobycia OPEC współpracuje także z Rosją. Oznacza to, że w najbliższym czasie nie należy się także spodziewać obniżki cen na stacjach paliwowych. Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2017
Oct 26, 2017

Blok w EC Żerań ważny dla bilansu gazowego kraju


Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski) | 25-10-2017 15:15 | aktualizacja: 25-10-2017 15:19

W środę wmurowano akt erekcyjny pod budowę bloku gazowego na warszawskim Żeraniu. Dzięki tej inwestycji PGNiG nie tylko zwiększy produkcję energii elektrycznej i zmniejszy emisję zanieczyszczeń, ale przede wszystkim zagwarantuje sobie zużycie co roku ponad pół miliarda metrów sześc. gazu. Dla naszego potentata to kluczowa kwestia.

Inwestycja w EC Żerań pozwoli PGNiG sprzedawać w kraju importowany gaz.

Spółka przygotowuje się w ten sposób na otwarcie Baltic Pipe i rozbudowę gazoportu.

Strategia PGNiG zakłada rozbudowę własnych zdolności konsumpcji gazu.

W ciągu kilku lat Polska chce zmienić kierunek i źródło dostaw gazu. Rząd i PGNiG chcą zrezygnować z surowca rosyjskiego. Zastąpić ma go gaz z Norwegii oraz LNG. Część analityków zastanawia się, czy nie grozi nam nadmiar ?błękitnego paliwa?. Pewny swoich racji jest PGNiG.

- Nie grozi nam nadmiar gazu. Spółka przygotowuje się do zwiększonej podaży surowca na krajowy rynek. Dobrą informacją jest to, że dość szybko on rośnie - mówi portalowi WNP.PL Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG.

Więcej o strategii handlowej spółki czytaj: Europa Środkowa finansuje Gazpromowi niższe ceny dla Zachodu. Jesteśmy zdecydowani zmienić kierunek

Policzmy, jakie znaczenie dla zbilansowania krajowego odbioru gazu ma budowany na Żeraniu blok. Docelowo, planowanym gazociągiem Baltic Pipe PGNiG chce sprowadzać 10 mld m3 gazu (ze względu na europejskie przepisy będzie to nieco mniej). Do tego dochodzi import LNG. Po zaplanowanej na 2021 rozbudowie gazoportu w Świnoujściu będzie mógł on odbierać nawet 7,5 mld m3 skroplonego surowca. To jednak nie koniec. Należy do tego doliczyć prawdopodobieństwo importu gazu interkonektorami, około miliarda m3 surowca. Kolejnym źródłem są własne zasoby gazu. Krajowe wydobycie surowca oscyluje wokół 4 mld m3.

Wiele więc wskazuje, że na polskim rynku po 2022 roku (koniec kontraktu jamalskiego) będzie szukało klientów ponad 22 mld m3 gazu. A przecież obecne zapotrzebowanie to około 16 mld m3.

PGNiG intensywnie szuka nowych klientów, lecz nie jest o nich łatwo. Zwłaszcza w przemyśle widoczna jest polityka optymalizacji i zmniejszania zapotrzebowania na wszystkie rodzaje paliwa, nie tylko gaz.

Nic wiec dziwnego, że we własnym interesie PGNiG jest zapewnienie sobie nowych odbiorców gazu. Takimi mogą być bloki gazowe. Inwestycja na Żeraniu to ponad 500 mln m3 rocznego zapotrzebowania na gaz.

A przecież to nie koniec. Z punktu widzenia PGNiG równie istotna jest inwestycja w Stalowej Woli.

Blok ten o planowanej mocy 497 MW także zużywałby rocznie ponad pół miliardów m3 gazu. W końcu wiele wskazuje, że podobnej wielkości blok gazowy może powstać w elektrowni Dolna Odra. Razem, gdyby te trzy bloki zostały wybudowane, odbierałyby rocznie około 1,6 mld m3 gazu, czyli dokładnie 10 proc. surowca, jakie obecnie potrzebuje cały kraj.

W ogóle z punktu widzenia PGNiG budowa bloków gazowych ma jeszcze jedną zaletę. Chodzi o rodzaj klienta. Nie jest tajemnicą, że duzi odbiorcy są z punktu widzenia ekonomii najbardziej pożądani przez PGNiG. W odróżnieniu od klientów indywidualnych zużywają bardzo duże ilości gazu, co więcej, nie potrzeba do jego dostarczenia rozbudowanej infrastruktury. Koszty konserwacji systemu przesyłowego są także znacząco niższe.

Dla PGNiG inwestycja w bloki gazowe to jeden z elementów rozwoju spółki. Jak mówi jej prezes Piotr Woźniak, firma musi rozszerzać spektrum swojej działalności. Bloki gazowe (należy pamiętać, że EC Żerań wchodzi w skład energetycznego ramienia PGNiG, spółki PGNiG Termika) zapewniają gazowej spółce dłuższy ciąg marżowy. Należy bowiem pamiętać, że PGNiG wydobywa gaz, sprzedaje go, a w przypadku bloków gazowych także zużywa.

PGNiG to największa spółka gazowa w Polsce. Firma jest głównym dostawcą surowca na rynek, który kontroluje w około 95 proc. Prowadzi wydobycie gazu i ropy naftowej w Polsce oraz poza granicami kraju, m.in. w Pakistanie i Norwegii.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. ? Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2017

Oct 26, 2017

LNG ze Świnoujścia zwycięża z rosyjskim. PGNiG kuje żelazo, póki gorące

KOMENTUJE: Maciej Woźniak

Wozniak_Maciej_250_px

Maciej Woźniak

W drugą połowę 2018 roku PGNiG chce wejść z co najmniej jednym średnioterminownym kontraktem ? zapowiedział wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak. Dodał, że jego spółka jest zaskoczona szybkością rozwoju rynku tzw. małego LNG, a cysterny z polskiego terminalu trafiały już m.in. na Węgry czy do Bułgarii.

? Z informacji od naszych partnerów, wiemy, że gaz dostarczany z rosyjskiego Kaliningradu nie był satysfakcjonujący, co wprowadzało za duży poziom ryzyka w tym biznesie. Gaz z terminalu LNG Świnoujścia ma ustabilizowaną, wysoką jakość, a dostawy są pewne ? podkreślił Woźniak podczas uroczystości podpisania umowy na dostawy LNG do miejscowości Skórcz na Pomorzu.

? Z gazu na razie będzie korzystała firma Iglotex, a po rozbudowie stacji regazyfikacyjnej będzie stawiana mikrociepłownia kogeneracyjna, a więc ten gaz w postaci ciepła trafi do mieszkańców Skórcza ? powiedział wiceprezes Woźniak.

PGNiG dostarczy LNG do ?Polski powiatowej?

Jak powiedział, dzięki przejściu na gaz emisja CO2 mają z 13 tys. do 3 tys. ton. ? Nasze cysterny rozładowują się także szybciej niż gaz od naszych konkurentów, co wynika z wysokiej jakości dostarczanego przez nas paliwa. Możemy zaoferować stabilność i jakość dostarczanego surowca ? powiedział wiceprezes PGNiG.

Jak wyjaśnił, PGNiG Obrót Detaliczny szuka pojedynczych, dużych klientów, którzy są w stanie odbierać gaz ze stacji regazyfikacyjnej na ich potrzeby produkcyjne. ? Z drugiej strony, nasza spółka dystrybucyjna PSG podpisuje listy intencyjne z gminami na budowę lokalnych sieci gazowych w oparciu o stacje regazyfikacyjne. Możliwe są, jak w przypadku gminy Skórcz, także warianty łączone ? dodał. ? Tego typu umów jak w przypadku Iglotexu będziemy mieli w ciągu kilku miesięcy cztery lub pięć ? powiedział. Dodał, że najwięcej umów może być w regionach, gdzie dostawy są najtrudniejsze, m.in. na Podlasiu.

PGNiG chce rozwijać małe LNG

Wiceprezes pytany o tzw. małe LNG powiedział, że flota cystern PGNiG będzie pozwalać na dostawy surowca w ramach kontraktów, które spółka planuje podpisać w najbliższych miesiącach.

? Jesteśmy zaskoczeni skalą sprzedaży gazu ze Świnoujścia. W ciągu pierwszego półrocza tego roku sprzedaliśmy więcej cystern z gazem niż terminale LNG w Belgii i w Holandii. ? Byliśmy w stanie dostarczać LNG na Litwę, do Estonii, Czech, Węgier czy Bułgarii. Wschodnia cześć Niemiec jest także mocno zainteresowana, bo polski obiekt jest bliżej niż te w Holandii i Belgii ? powiedział.

Oct 11, 2017

Dzięki Nord Streamowi 2 w Niemczech powstanie kilkanaście tys. miejsc pracy


AUTOR: WNP.PL (DARIUSZ MALINOWSKI) |     10-10-2017 13:33

Gazociąg pod dnie Bałtyku budzi ogromne kontrowersje, bo może odciąć miliony mieszkańców Unii Europejskiej od dostępu do gazu z innych niż rosyjskie źródeł. Dodatkowo zwiększa możliwość wpływu Rosji na sąsiednie kraje. Jednak Rosjanie i ich sprzymierzeńcy argumentują, że inwestycja oznacza także tysiące nowych miejsc pracy i pozytywny impuls dla budżetu.

Największym beneficjentem Nord Streamu 2 będą Niemcy.

Holandia dzięki wąskiej specjalizacji na budowie rury zyska setki mln euro.

Kraje naszego regionu nie mogą liczyć na kontrakty związane z Nord Streamem 2.

Holandia zarobi, bo specjalizuje się w morskim budownictwie gazociągów.

Firma analityczna Arthur D. Little przeprowadziła analizę wpływu budowy gazociągu na gospodarki krajów UE. Kto najwięcej zyska na budowie kontrowersyjnej rury?

Największym beneficjentem połączenia są Niemcy. Nie jest to jednak zaskoczeniem, bo przecież gazociąg ma połączyć bezpośrednio Rosję właśnie z naszymi zachodnimi sąsiadami. Według analityków budowa gazociągu oznaczać będzie stworzenie ponad 13 tys. miejsc pracy w Niemczech. W większości będą to osoby związane z zabezpieczeniem inwestycji, jej konserwacją czy zarządzaniem. Do tego dojdą różni poddostawcy. Z oszacowanych przez Arthur D. Little na 4,4 mld euro nakładów inwestycyjnych związanych z inwestycją (bez właściwej budowy gazociągu) Niemcy przechwycą aż ponad 1,12 mld euro, czyli około 26 proc. całej kwoty (we wszystkich krajach ponad 90 tys). To niewiele mniej od samej Rosji, która na inwestycje towarzyszące Nord Streamowi 2 przeznaczy 1,33 mld euro.

Drugim największym beneficjentem inwestycji będzie Holandia. Zyska ona aż 719 mln euro. Jednak jak na kraj, przez terytorium którego nie będzie przechodzić rura, szczególne zaciekawienie budzi fakt wykreowania w tym państwie aż 8630 miejsc pracy. Związane to jest przede wszystkim ze znaczeniem Holandii jako kraju, który ma specjalizację w kładzeniu na dnie mórz rurociągów.

Trzecią siłą wśród krajów Unii Europejskiej jest Finlandia. Nord Stream 2 oznacza bowiem 2630 miejsc pracy i około 200 mln euro inwestycji. Solidnie na rurze zarobią także Szwedzi, Austriacy, Brytyjczycy, Włosi i Duńczycy.

W sumie w całej Unii Nord Stream 2 według analityków z Arthur D. Little ma wykreować około 31,26 tys. miejsc pracy. Oznacza także inwestycje w wysokości prawie 2,6 mld euro.

Co ciekawe, w zestawieniu nie ma ani jednego kraju spoza państw tzw. starej Unii. Wszystkie zostały włożone do jednego koszyka pod nazwą "pozostałe kraje UE" z nakładami inwestycyjnymi na poziomie 39 mln euro i około 500 miejscami pracy.

Skąd takie dysproporcje? Większość krajów dawnej strefy wpływów ZSRR gorąco przeciwko inwestycji protestowało. Część nie chce brać w budowie udziału. Efektem tego jest znikome zaangażowanie w budowę gazociągu. Dodatkowo praktyka Rosji jest taka, że kraje, które sprzeciwiają się energetycznym planom Moskwy, nie mogą liczyć z jej strony na żadne profity.

Nord Stream 2 to gazociąg mający przebiegać po dnie Bałtyku i bezpośrednio łączyć Rosję z Niemcami. Rocznie ma transportować do 55 mld m3 gazu. Koszt inwestycji szacowany jest na 9,5-10 mld euro. Ma być ona gotowa jeszcze w obecnej dekadzie.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2017