Krzysztof Fugiel
Poniedziałek, 18 Lutego 2019 roku. Dzisiaj są imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
Flash Player

­­­­­­­­

­7 Cudownych Ocaleń pułkownika Woj­ska Polskiego w stanie spoczy­nku Antoniego Fugla.

Więcej na ­

youtube_logo

 

 

 

Materiały o walce

Antoniego Fugla w AK

przekazałem do:

Muzeum_AK_w_Krakowie 

Oil_is_ruling_the_World__250_px 

RATUJ EXALO CENTRUM KRAKÓW

­­

­­­­­Linkedin_250_px

­ ­

===========================

Flag Counter­­

­Mahatma_Ganghi

 

 

 

 

 

Herb_Pobog
­

 

 

 

 

 

­

 

Utwórz swoją wizytówkę  

Fugiel_animation

­­­ anima_pilsudski_fugiel_trans

Witam  na FORUM  KRZYSZTOFA A. FUGLA. W FORUM są następujące tematy które poruszam:

Współczesny Przemysł Naftowy
Health, Safety, Envinroment
Historia Nafty
O Świecie
Nie tylko Szkiełko i Oko
O Krakowie­
Foto

Zamieszczane tu materiały są prywatnymi tekstami i opiniami Autora FORUM z którymi można się nie zgadzać, jednakże Autor uważa je za swoje i niezmienne, aż do czasu poznania nowych faktów.

W przypadku innych artykułów, bądź notatek, Autor FORUM nie bierze odpowiedzialności za ich treść, jednakże zawsze są  zamieszczane dane osobowe Autora tekstu bądź dane źródłowe tekstu.

Wszelkie uwagi i propozycje tematyczne dotyczące FORU­M proszę przesyłać do mnie E-mailem ( patrz niżej ), lub wpisać swój komentarz ­na podstronie Księga.Szukaj

Loading

Kontakt

chrisfugiel [at] hotmail.com

Imię i Nazwisko

E-mail

Treść

BELOW CHOOSE THE LANGUAGE TO TRANSLATE THE FORUM PAGES TO ANY OF 22 OTHER LANGUAGES !

© meteogroup.pl

Cena_Akcji­

­PGNIG notowania

logo_PGNIG

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2019-02-15
USD 3,8326 -0,49%
EUR 4,3243 -0,35%
CHF 3,8081 -0,26%
GBP 4,9104 -0,66%
Wspierane przez Money.pl

Protected by Copyscape Plagiarism Check

Imatag_logo_120_pix­

­­KRZYSZTOF A. FUGIEL FORUM

Wypromuj również swoją stronę­

­

SPE.Poland_web

SITPNiG_logo_V_small­­­WNiG_120px

IPCC_logo_120px

Rat

 

  Polska_Walczaca_szara_GIF_animated_OK

 

 

 

prezydent_pl_120_px 

LechKaczynski_org 

Lech_Kaczynski_pl 

Telewizja_Republika

 

 

PodziemnaTV 

Niezalezna_pl­


Niepoprawni_pl


PCh24_pl

­

Akademia_Geopolityki

Poland_Current_Events_120_px

Robert_Brzoza_120_pix

Mennica Skarbowa - Pewne inwestycje w metale szlachetne­


­

­ ­
Jan 24, 2018

Wkrótce rozstrzygnie się, czy PGNiG pójdzie na wojnę sądową z byłymi szefami spółki

wnp

AUTOR: WNP.PL (DARIUSZ MALINOWSKI) |     23-01-2018 19:13 | AKTUALIZACJA: 23-01-2018 19:10

To może być sądny dzień dla byłych szefów Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Za niespełna miesiąc - 21 lutego - odbędzie się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy spółki. W porządku obrad znalazł się projekt uchwały, której przyjęcie będzie oznaczało, że spółka od byłych szefów firmy będzie się domagała prawie 70 mln złotych.

Roszczenia PGNiG od czterech były prezesów mogą sięgnąć nawet 70 mln zł.

Według gazowego koncernu byli szefowie firmy nie zadbali o jej interes.

Być może spółka będzie chciała pozwać jeszcze kolejne osoby z kierownictwa firmy.

Sprawa budzi spore zainteresowanie, bo też w grę wchodzą wielkie kwoty odszkodowania. W sumie spółka może wnosić nawet o prawie 70 mln złotych.

Sprawa dotyczy roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy sprawowaniu zarządu od byłych szefów spółki. Chodzi o Radosława Dudzińskiego, Sławomira Hinca, Mirosława Szkałubę oraz Grażynę Piotrowską-Oliwę. Pojawił się zarzut, że osoby te doprowadziły do z nieprawidłowego rozliczania umów handlowych z odbiorcami gazu.

Według PGNiG szkody wyrządzone spółce wynikają z nienaliczania korekt związanych ze współczynnikiem ciepła spalania gazu. Zgodnie z każdorazową taryfą sprzedawcy, przy dostawie paliw gazowych o cieple spalania innym niż określone w taryfie, cena paliwa gazowego podlegała korekcie współczynnikiem korygującym. Sprowadza się to do tego, że jeśli z dostarczonego do spalenia gazu można zyskać więcej ciepła, niż zakładała umowa, to odbiorca powinien zapłacić więcej. O o to - według spółki - byli jej szefowie nie zadbali.

Sama Oliwa o całej sprawie stwierdziła, że swoje obowiązki w czasach, kiedy zasiadała w zarządzie PGNiG, wypełniała z najwyższą starannością i nie ma sobie nic do zarzucenia.

Czytaj także: Co z odszkodowaniem dla spółki od byłych prezesów PGNiG?

Sprawa budzi spore zainteresowanie, bo też w grę wchodzą wielkie kwoty odszkodowania. W sumie spółka może wnosić nawet o prawie 70 mln złotych.

Co ciekawe wcale nie jest pewne, że tylko te osoby zostaną pozwane (jeśli nie dojdzie do ugody, a nic na to nie wskazuje, sprawa trafi do sądu). Już wcześniej koncern zapowiadał, że nie ogranicza kręgu osób, które mogą być pociągnięte do odpowiedzialności, bo okres w którym dochodziło do ?bezprawnych działań lub zaniechań? był dość długi.

Należy jednak pamiętać, że o ?zaniechaniu? mówić można jedynie w stosunku do działań na przestrzeni ostatnich pięciu lat ze względu na obowiązujący w prawie okres przedawnienia.

Czytaj także: Odpisy PGNiG pomniejszą wynik operacyjny

To, że projekt uchwały w sprawie dochodzenia roszczeń wobec byłych członków zarządu PGNiG znalazł się w zaplanowanym na lutym walnym oznacza także, że nie doszło do ugody.

Przypomnijmy, że 13 września ubiegłego roku NZWA spółki podjęło uchwałę w której akcjonariusze wyrazili zgodę na: dochodzenie roszczeń o naprawienie szkody, w tym w szczególności poprzez wystąpienie z wnioskami o zawezwanie do próby ugodowej, w związku z nieprawidłowym rozliczaniem umów handlowych z odbiorcami gazu.

Czy proponowana uchwała może zostać przyjęta? Wszystko wskazuje, że tak się stanie, bo PGNiG kontrolowana jest przez Skarb Państwa. Po tym, jak ewentualna uchwała zostanie uprawomocniona, możliwe będzie już złożenie pozwu.

Materiał z portalu www.wnp.pl. ? Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Jan 24, 2018

Spada import rosyjskiego gazu do Polski. Wypiera go LNG - PGNiG zawarło 5-letni kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG

wnp

Spada import rosyjskiego gazu do Polski. Wypiera go LNG

AUTOR: WNP.PL (DM) |     23-01-2018 21:23 | AKTUALIZACJA: 23-01-2018 21:20

PGNiG podał szacunkowe wyniki operacyjne za ubiegły rok. Koncern ma powody do zadowolenia.

Dane operacyjne spółki pokazują, że ubiegły rok był bardzo dobry dla PGNiG. Wydobycie gazu w ubiegłym roku sięgnęło 4,53 mld m3 i było większe o 70 mln m3 w porównaniu z produkcją w 2016 roku.

wierrtnia

Fot. mat. pras.

Co może firmę cieszyć, wydobycie zwiększyła norweska spółka PGNIG. W ubiegłym roku wyprodukowała 550 mln m3 gazu, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem 2016 o 30 mln m3.

Spór PGNiG z byłymi szefami spółki: Wkrótce rozstrzygnie się, czy PGNiG pójdzie na wojnę sądową z byłymi szefami spółki

Mimo wzrostu wydobycia własnego, w ubiegłym roku wzrósł też import gazu do Polski. W ubiegłym roku wyniósł on 13,71 mld m3. To aż o 2,18 mld więcej niż w roku 2016.

Czym jest to spowodowane? Z jednej strony rośnie krajowe zapotrzebowanie na gaz. Warto podkreślić, że pod względem zużycia gazu na głowę mieszkańca Polska wciąż znajduje się w ogonie Unii Europejskiej. Z drugiej strony rósł reeksport surowca. Wyniósł on w ubiegłym roku 730 mln m3.

Wciąż największym dostawcą surowca na nasz rynek była Rosja. Kupiliśmy od niej 9,66 mld m3 gazu, co w porównaniu z 2016 rokiem oznacza jednak spadek o niemal 600 mln m3.

Gaz z Rosji był m.in. wypierany przez LNG. W ubiegłym roku sprowadziliśmy go 1,72 mld m3, o 750 mln m3 więcej niż w poprzednich 12 miesiącach.

Gazu spoza Rosji będzie coraz więcej: Umowa Gaz-Systemu i PGNiG na gaz z Baltic Pipe

Jeśli spółka może mówić o gorszych wynikach, to takie odnotowała w sferze wydobycia ropy naftowej. Ubiegłoroczna produkcja wyniosła nieco ponad 1,257 mln ton i był o 61 tys. ton mniejsza niż w 2016 roku. Odpowiedzialne za to było zmniejszenie wydobycia z norweskich koncesji PGNiG.

Materiał z portalu www.wnp.pl. ? Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018
PGNiG zawarło 5-letni kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG

AUTOR: WNP.PL (DARIUSZ MALINOWSKI) |     21-11-2017 20:07 | AKTUALIZACJA: 21-11-2017 20:17

Pierwszy średnioterminowy kontrakt na import amerykańskiego LNG został podpisany pomiędzy Grupą Kapitałową PGNiG a Centrica LNG Company Limited. Surowiec z USA zacznie napływać do Polski od przyszłego roku.

Dostawy gazu będą pochodzić z terminalu Sabine Pass w Luizjanie.

Kupując gaz w USA PGNiG chce dywersyfikować dostawców LNG.

Uwolnienie się od dostaw gazu z Rosji coraz bardziej prawdopodobne.

Gazowiec

Gaz z USA dotrze do Polski metanowcami już w przyszłym roku.

Fot. Shutterstock

Kontrakt wejdzie w życie w 2018 r. i będzie realizowany na bazie reguły DES. Do gazoportu w Świnoujściu zostanie dostarczonych maksymalnie dziewięć ładunków LNG w okresie obowiązywania kontraktu.

To pierwszy średnioterminowy kontrakt zawarty przez biuro tradingowe PGNiG w Londynie utworzone w lutym 2017 r. do prowadzenia międzynarodowego handlu LNG. Biuro działa jako oddział spółki PGNiG Supply & Trading GmbH. Sam kontrakt nie jest tez niespodzianką. O potrzebie uzupełnienia kontraktu na LNG z Katarem mówili szefowie naszego potentata.

- Kontrakt z Centrica, poprzedzony długoterminową umową na dostawy gazu z Kataru i dostawami spotowymi zrealizowanymi w 2016 i 2017 roku, wprowadza PGNiG na wyższy poziom aktywności na globalnym rynku LNG. Podpisana umowa opiera się na warunkach rynkowych. Liczymy na dalszą współpracę z naszym partnerem Centrica w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu do Polski - powiedział Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG

Jak podkreśla: umowa to pierwszy kontrakt PGNiG zawarty w ramach planu budowy portfela umów średnioterminowych na dostawy LNG.

- Większość z nich będzie służyła zapewnieniu zdywersyfikowanych dostaw gazu dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu, który historycznie zdominowany był przez gaz rosyjski ? dodaje prezes Woźniak.

Z umowy zadowoleni są także Amerykanie.

- Umowa ta stanowi element strategii firmy Centrica w zakresie budowy globalnego portfolio LNG. Nasza wiarygodność, doświadczenie oraz potencjał handlowy sprawiają, że możemy realizować dostawy LNG do coraz większej liczby odbiorców na całym świecie - stwierdził Jonathan Westby, dyrektor zarządzający Centrica Energy Marketing & Trading.

Do kontraktu odniósł się także amerykański Departament Stanu.

- Z zadowoleniem przyjmujemy porozumienia między PGNiG i Centrica dotyczące eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA do Polski ? naszego sojusznika i przyjaciela. Jest to oznaka dalszego wzmacniania powiązań w zakresie bezpieczeństwa handlowego i energetycznego - czytamy w oświadczeniu na stronie amerykańskiej ambasady.

PGNiG stale zwiększa swoją aktywność handlową na europejskim rynku gazu. Zawarta umowa jest pierwszym kontraktem średnioterminowym na dostawy amerykańskiego LNG do Europy Środkowo-Wschodniej. Dodatkowo, w październiku bieżącego roku PGNiG, w ramach procedury Open Season, złożyło wiążącą ofertę na rezerwację mocy przesyłowych w projektowanym gazociągu Baltic Pipe o przepustowości 10 mld m3 rocznie, który w 2022 r. połączy Polskę ze złożami gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Kroki te maja zapewnić naszemu krajowi po 2022 całkowitą niezależność od gazu z Rosji. Kierownictwo PGNiG zdecydowało się na taki krok ze względu na liczne problemy, jakie wiązały się z zakupem surowca w Rosji, a przede wszystkim możliwością energetycznego szantażu ze strony Kremla.

Amerykański gaz będzie stanowił stosunkowo niedużą część zakupów zagranicznych PGNiG. W tym roku miała już miejsce dostawa surowca tzw. spotowa (natychmiastowa) z USA.

Materiał z portalu www.wnp.pl. ? Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2017

Jan 21, 2018

MAE - wciąż daleko do końca ery ropy naftowej

wnp

AUTOR: WNP.PL (PA) |     22-11-2017 12:38

Zapotrzebowanie na ropę naftową do 2040 roku wzrośnie do 105 mln baryłek dziennie - prognozuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) w swoim sztandarowym raporcie World Energy Outlook 2017.

To o 13,5 proc. więcej w porównaniu do 92,5 mln baryłek dziennie (mb/d) z 2015 roku. W ubiegłorocznej wersji raportu Agencja przewidywała, że w 2040 roku popyt na ?czarne złoto? wyniesie 103,5 mb/d.

W 2040 roku popyt na ropę wyniesie 105 mln baryłek dziennie - prognozuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

Kiwony_2

Fot. Shutterstock

Autorzy raportu podkreślają, że Stany Zjednoczone odpowiadają za 80 proc. wzrostu produkcji surowca do 2025 roku, co wywiera presję na notowania ropy, w konsekwencji czego rynek nie jest jeszcze gotowy na pożegnanie ?ery ropy naftowej?.

W centralnym, uznawanym za najbardziej prawdopodobny, scenariuszu przedstawionym w raporcie MAE, popyt na ropę do połowy następnej dekady ma dynamicznie rosnąć. Następnie, wraz ze wzrostem efektywności i rozwojem paliw alternatywnych, zmniejszających zapotrzebowanie na ropę w transporcie osobowym, wzrost popytu ma spowolnić.

Jednak impet pochodzący z innych sektorów niż transport osobowy powinien zdaniem ekspertów MAE wystarczyć, aby utrzymać popyt na ropę na trajektorii wzrostowej przynajmniej do roku 2040. Największym źródłem tego wzrostu ma być sektor petrochemiczny, a także transport ciężarowy, lotniczy i morski.

Po tym jak produkcja amerykańskiej ropy łupkowej ustabilizuje się pod koniec przyszłej dekady, rynek stanie się coraz bardziej zależny od OPEC jako czynnika bilansującego. MAE zwraca uwagę na potrzebę inwestycji o wielkiej skali w celu zagospodarowania ok. 670 mld baryłek nowych zasobów ropy do 2040 roku, niezbędnych do zrównoważenia spadków produkcji istniejących złóż i sprostania spodziewanemu wzrostowi popytu.

Z wyliczeń MAE wynika, że w 2016 roku globalne zapotrzebowanie na ropę naftową wynosiło 96,12 mb/d, a jej produkcja 96,95 mb/d, co dawało nadwyżkę na poziomie 0,83 mb/d. Rok wcześniej było to odpowiednio 94,8 mb/d i 96,51 mb/d, w efekcie czego nadwyżka osiągnęła rekordowy poziom 1,75 mb/d.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Jan 21, 2018

MAE podwyższa prognozy produkcji ropy spoza OPEC

wnp

AUTOR: WNP.PL (PA) |     19-01-2018 15:55 | AKTUALIZACJA: 19-01-2018 15:58

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) podwyższyła swoje prognozy dotyczące wzrostu wydobycia ropy w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku z 870 tys. baryłek dziennie do 1,1 mln baryłek dziennie, czyli o ponad jedną czwartą. Wszystko z powodu rosnących notowań tego surowca.

Autorzy comiesięcznego raportu MAE zwracają uwagę, że ocena prawdopodobieństwa czy ostatni trend wzrostowy na rynku ropy może utrzymać się na dłużej, musi brać pod uwagę gwałtowny wzrost produkcji, który już zaczyna być widoczny, a w dalszej części roku powinien być jeszcze wyraźniejszy. Wydobycie łupkowe w USA, które charakteryzuje się niezwykle krótkim cyklem produkcyjnym, już reaguje na rosnące ceny. W efekcie MAE zwiększyło swoje prognozy wzrostu wydobycia ropy w USA w całym 2018 roku z 0,87 do 1,1 mln baryłek dziennie.

MAE o ponad jedną czwartą zwiększyło prognozy wzrostu wydobycia ropy w USA

Kiwony

Fot. Fotolia

Zdaniem ekspertów Agencji jest wielce prawdopodobne, że już wkrótce produkcja ropy w Stanach ponownie wyprzedzi światowych liderów, Arabię Saudyjską i Rosję. Dodając do tego rosnące wydobycie w Kanadzie i Brazylii, a także spadki w Meksyku, Chinach i innych krajach spoza OPEC, łączna produkcja spoza OPEC w obecnym roku wzrośnie zdaniem MAE o 1,7 mln baryłek dziennie. Po załamaniu z 2016 roku i systematycznej odbudowie z roku 2017, oznacza to powrót do wyników z lat 2013-2015, kiedy za sprawą USA produkcja poza kartelem rosła średnio o 1,9 mln baryłek dziennie.

Z drugiej strony MAE zaznacza, że niepewność co do sytuacji w Wenezueli, gdzie w ostatnim roku produkcja spadła o niemal 0,5 mln baryłek dziennie, każde z ostrożnością podchodzić do tradycyjnych założeń agencji, przewidujących produkcję krajów OPEC na stabilnym poziomie.

Po stronie popytowej MAE przewiduje w 2018 roku wzrost zapotrzebowania na ropę na poziomie 1,3 mln baryłek dziennie, co może wydawać się liczbą konserwatywną, ale bierze pod uwagę z jednej strony obecne postrzeganie zdrowej sytuacji w dziedzinie globalnego wzrostu gospodarczego, a z drugiej strony fakt, że od czerwca 2017 roku ropa podrożała o 55 proc., co będzie musiało wpłynąć na ograniczenie wzrostu popytu.

Materiał z portalu www.wnp.pl. ? Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Jan 16, 2018

Pope Francis Warns of Nuclear War

MattersIndia

Published on: 4:49 am, January 16, 2018 by: mattersindia.com

pope_francis_nuclear_war_370x290

Pope addresses journalists aboard the plane for his trip to Chile and Peru

Pope Francis warned against the dangers of nuclear war on January 15 before setting off on a trip to Chile and Peru, saying he is afraid of what could happen.

?I think we are at the very limit,? Pope Francis said when asked if he was concerned about nuclear war breaking out. ?I am really afraid of this. One accident is enough to precipitate things.?

Pope Francis?s comments follow the mass panic caused in Hawaii by a false missile warning issued on January 13. The mistaken alert underscored the risk of potentially entering an unintentional war with North Korea. Hawaii Democratic Rep. Tulsi Gabbard said on Sunday that the false alert shows the need for direct negotiations with North Korea.

While the Pope did not discuss North Korea or Hawaii, he has frequently spoken about the deadly risks of nuclear war and called for nuclear disarmament. Reporters who boarded Pope Francis?s plane for Chile received a photo of a young Japanese boy in 1945 carrying his dead brother following the U.S. nuclear bombing of Nagasaki, Reuters reports.

?I was moved when I saw this,? Francis said. ?The only thing I could think of adding were the words ?the fruits of war.?? Francis said, referring to a caption put on the back of the image.

?I wanted to have it reprinted and distributed because an image like this can be more moving than a thousand words. That is why I wanted to share it with you,? he said.