Krzysztof Fugiel
Poniedziałek, 23 Kwietnia 2018 roku. Dzisiaj są imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
Flash Player

­­­­­­­­

­7 Cudownych Ocaleń pułkownika Woj­ska Polskiego w stanie spoczy­nku Antoniego Fugla.

Więcej na ­

youtube_logo

 

 

 

Materiały o walce

Antoniego Fugla w AK

przekazałem do:

Muzeum_AK_w_Krakowie 

Oil_is_ruling_the_World__250_px 

RATUJ EXALO CENTRUM KRAKÓW

­­

­­­­­Linkedin_250_px

­ ­

===========================

Flag Counter­­

­Mahatma_Ganghi

 

 

 

 

 

Herb_Pobog
­

 

 

 

 

 

­

 

Utwórz swoją wizytówkę  

Fugiel_animation

­­­ anima_pilsudski_fugiel_trans

Witam  na FORUM  KRZYSZTOFA A. FUGLA. W FORUM są następujące tematy które poruszam:

Współczesny Przemysł Naftowy
Health, Safety, Envinroment
Historia Nafty
O Świecie
Nie tylko Szkiełko i Oko
O Krakowie­
Foto

Zamieszczane tu materiały są prywatnymi tekstami i opiniami Autora FORUM z którymi można się nie zgadzać, jednakże Autor uważa je za swoje i niezmienne, aż do czasu poznania nowych faktów.

W przypadku innych artykułów, bądź notatek, Autor FORUM nie bierze odpowiedzialności za ich treść, jednakże zawsze są  zamieszczane dane osobowe Autora tekstu bądź dane źródłowe tekstu.

Wszelkie uwagi i propozycje tematyczne dotyczące FORU­M proszę przesyłać do mnie E-mailem ( patrz niżej ), lub wpisać swój komentarz ­na podstronie Księga.Szukaj

Loading

Kontakt

chrisfugiel [at] hotmail.com

Imię i Nazwisko

E-mail

Treść

BELOW CHOOSE THE LANGUAGE TO TRANSLATE THE FORUM PAGES TO ANY OF 22 OTHER LANGUAGES !

© meteogroup.pl

Cena_Akcji­

­PGNIG notowania

logo_PGNIG

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2018-04-23
USD 3,4156 +0,81%
EUR 4,1802 +0,19%
CHF 3,4950 +0,35%
GBP 4,7790 +0,27%
Wspierane przez Money.pl

­
­­ Protected by Copyscape Plagiarism Check

Imatag_logo_120_pix­

­­KRZYSZTOF A. FUGIEL FORUM

Wypromuj również swoją stronę­

­

SPE.Poland_web

SITPNiG_logo_V_small­­­WNiG_120px

IPCC_logo_120px

Rat

 

  Polska_Walczaca_szara_GIF_animated_OK

 

 

prezydent_pl_120_px 

LechKaczynski_org 

Lech_Kaczynski_pl 

Telewizja_Republika

 

 

PodziemnaTV 

Niezalezna_pl­


Niepoprawni_pl

PCh24_pl

­

Akademia_Geopolityki

Poland_Current_Events_120_px

Robert_Brzoza_120_pix

Mennica Skarbowa - Pewne inwestycje w metale szlachetne­


­

­
Dec 18, 2017

Kulczyk Oil Ventures - KOV obecnie SERINUS ENERGY

­
Kulczyk_Oil_Ventures­

serinus_energy
­


Kulczyk-Jan_1
Wybuch na rumuńskim odwiercie Serinusa

Autor: wnp.pl (DM) | 18-12-2017 09:47 | aktualizacja: 18-12-2017 10:21

Tuż przed godziną drugą na odwiercie Moftinu na rumuńskiej koncesji Serinusa doszło do nagłego wypływu gazu i jego eksplozji. Żaden z pracowników nie został poszkodowany, trwają prace mające zastopować wypływ paliwa.

Na razie nie są znane przyczyny wybuchu na odwiercie.

Nikt nie został poszkodowany, na miejscu są specjalistyczne jednostki straży.

Serinus_gas_plant

Fot. mat. pras.

Jak poinformowała spółka, do wypływu gazu doszło w trakcie rutynowych działań przygotowujących odwiert do dalszej produkcji, polegających na oczyszczaniu odwiertu przed wznowieniem produkcji.

W momencie wypadku głowica przeciwerupcyjna (ang. Blow-out Preventer "BOP") była podłączana do głowicy odwiertu. Strefę przyodwiertową ewakuowano i zabezpieczono, a nikt z personelu i wykonawców spółki nie odniósł obrażeń.

Na informacje o pożarze natychmiast zareagował regionalny oddział pożarniczy w Satu Mare. Kluczowe stało się przeciwdziałanie dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia. Na miejscu są przedstawiciele miasta Moftinu, regionu Satu Mare oraz Krajowej Agencji Zasobów.

Przyczyny tego wypadku nie są obecnie znane i najważniejszym zadaniem dla spółki jest bezpieczne i szybkie odzyskanie kontroli nad odwiertem.

Serinus w maju podpisał kontrakt na zagospodarowanie złoża Moftinu. Kontrakt wykonawczy został zawarty z rumuńską spółką Confind S.R.L. Przewiduje on budowę instalacji przetwarzania gazu wraz z towarzyszącymi jej liniami przesyłowymi i gazociągami w ramach Projektu Zagospodarowania Gazu Moftinu.

Jak informuje Serinus, spółka Confind jest doświadczonym wykonawcą pod klucz kontraktów EPCC w zakresie instalacji gazowych i projektów linii przesyłowych w Rumunii. Zawarcie tego kontraktu to krok milowy dla spółki, który przybliża projekt Moftinu do rozpoczęcia produkcji gazu. Prace budowlane podjęte będą niezwłocznie, a uruchomienie wydobycia spodziewane jest w pierwszym kwartale przyszłego roku.

O tym, że złoże Moftinu może być zyskowne, spółka informowała już w ubiegłym roku. Nakłady inwestycyjne na przygotowanie do produkcji szacowano wówczas na około 13 mln dol.

Serinus Energy to międzynarodowa spółka wydobywająca oraz poszukująca ropy naftowej i gazu, posiadająca portfel w Tunezji i Rumunii.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2017


 


 

wnp

Rezygnacja w zarządzie Serinusa

AUTOR: WNP.PL (DM) |     21-10-2016 12:14

Aaron LeBlanc złożył rezygnację z funkcji członka kadry zarządzającej i wiceprezesa ds. poszukiwań Serinus Energy.

Zaprzestanie pracy w spółce będzie miało miejsce z dniem 22 października obecnego roku. Aaron LeBlanc pełnił wymienione funkcje od dnia 26 marca 2014 r. Jak podała spółka, rezygnacja związana jest z planami podjęcia przez LeBlanc_AaronAarona LeBlanc nowych wyzwań zawodowych.


Serinus Energy jest międzynarodową spółką zajmującą się produkcją i poszukiwaniami ropy naftowej oraz gazu, posiadającą zróżnicowany portfel aktywów, w tym udziały w aktywach produkcyjnych w Tunezji oraz perspektywiczną koncesję poszukiwawczą w Rumunii.

Od maja 2010 roku akcje Serinus Energy (dawniej Kulczyk Oil Ventures) są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od czerwca 2013 roku także na kanadyjskim parkiecie TSX w Toronto. Większościowym akcjonariuszem spółki jest Kulczyk Investments SA, posiadająca ok. 50 proc. akcji spółki.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2016

 


 


wnp

Kulczyk zrezygnował z poszukiwawczej spółki Ophir

Autor: Przegląd prasy Rzeczpospolita | 04-05-2015 06:39

Kulczyk Investments, inwestycyjna grupa należąca do Jana Kulczyka, sprzedała za 79,3 mln funtów (441 mln zł) pakiet akcji ophir_energy_logoOphir Energy stanowiących 8 proc. udziałów w kapitale tej firmy. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", w wyniku transakcji Kulczyk Investments nie posiada już żadnych akcji Ophir Energy.

Ophir Energy, specjalizuje się w poszukiwaniach i wydobyciu ropy i gazu w Afryce i Azji. Firma ma koncesje w Gwinei Równikowej, Gabonie, Kenii, na Seszelach, w Tanzanii, Indonezji, Birmie i Tajlandii.

Jak wyjaśniła w dzienniku rzeczniczka Kulczyk Investments, Marta Wysocka-Antonsen, sprzedaż pakietu akcji Ophiru jest wynikiem strategii grupy, która skupić się teraz ma zamiar na energetyce. Nie bez znaczenia na decyzję była również bieżąca sytuacja w sektorze ropy naftowej i gazu.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2015Serinus: niemal 30-procentowy wzrost i rekord produkcji w 2014 r.

19.03.2015  Wyniki finansowe   

Serinus Energy uzyskał w 2014 roku rekordowy poziom wydobycia ­- 5.219 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie. Zanotowano również istotny wzrost przychodów brutto do 164,3 mln USD, czyli o 12 proc. więcej niż w 2013 r. Spółka planuje do końca roku przeznaczyć na inwestycje 17 mln USD.

?Serinus ma za sobą udany rok ? konsekwentnie zwiększamy rok do roku naszą produkcję i przychody z wydobycia ropy i gazu. W 2014 r. dokonaliśmy znaczącego odkrycia ropy w Tunezji, na Ukrainie kontynuując zyskowną działalność pomimo trwającej na wschodzie kraju wojny oraz zwiększenia obciążeń fiskalnych. W Rumunii przeprowadziliśmy dwa odwierty poszukiwawcze, które najprawdopodobniej odkryły nowe złoża gazu. Decyzja EBOiR o przyznaniu Spółce kredytu na dokończenie prac, potwierdza naszą pozytywną ocenę perspektyw rozwoju w Rumunii. ? powiedział Korczak_Jakub_sJakub Korczak, Wiceprezes ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Podsumowanie ? produkcja

 • Średnia produkcja w ciągu 12 miesięcy wyniosła 5.219 boe/d, czyli o 28 proc. więcej niż w 2013 r., (odpowiednio 4.081 boe/d);
 • Poziom wydobycia na zakończenie roku wyniósł 5.428 boe/d, czyli 9 proc. więcej niż wynik na zamknięcie 2013 r. Najwyższy poziom produkcji Spółka zanotowała we wrześniu, gdy wyniósł on niemal 6.000 boe/d;

Podsumowanie ? wyniki finansowe

 • Przychody brutto w 2014 r. wyniosły 164,3 mln USD, co oznacza wzrost o 12 proc. w porównaniu do 2013 r.;
 • Średnia wartość retroaktywna netto (netback) na Ukrainie w 2014 r. wyniosła 31,05 USD/boe, natomiast w Tunezji 53,18 USD/boe, w porównaniu do 41,69 USD/boe oraz 68,68 USD/boe odpowiednio na Ukrainie i w Tunezji w 2013 r. Wpływ na jej spadek miały załamanie cen ropy, dewaluacja ukraińskiej hrywny o niemal 50% w stosunku do dolara amerykańskiego oraz znaczny wzrost opłat koncesyjnych na Ukrainie;
 • Serinus zanotował w 2014 r. znaczący wzrost środków z działalności operacyjnej - 65,3 mln USD w porównaniu do 58,4 mln USD w 2013 r. Na akcjonariuszy SEN przypadło 49,4 mln USD (0,63 USD na akcję) w porównaniu do 38 mln USD (0,59 USD na akcję) w 2013 r.;
 • Dzięki przychodom uzyskanym na Ukrainie, Serinus spłacił 3,6 mln USD wewnątrzgrupowych pożyczek. Spółka zależna ? KUB-Gas wypłaciła dywidendy w kwocie 29,1 mln USD;
 • Serinus dokonał korekt aktualizacyjnych tunezyjskich i ukraińskich aktywów na łączną kwotę 53,7 mln USD, w tym 49,3 mln USD ze względu na spadek cen ropy (Tunezja). Odpis aktualizacyjny nie ma wpływu na obecną wartość aktywów i planowane są kolejne prace, zarówno w Tunezji jak i na Ukrainie;

?Mając na uwadze dobro akcjonariuszy i rzetelne odniesienie do aktualnej sytuacji rynkowej, podejmujemy szereg decyzji chroniących nasze inwestycje. Dlatego też dokonaliśmy korekt aktualizacyjnych naszych aktywów w Tunezji i na Ukrainie ? na co wpływ miał światowy spadek cen ropy, nowe uwarunkowania podatkowe na Ukrainie i dewaluacja hrywny. Jesteśmy przekonani, że są to tymczasowe trudności ? naszym zdaniem ropa naftowa jest fundamentalnie niedoszacowana? ? komentuje dalej Jakub Korczak.

Podsumowanie ? aktywa

Ukraina

 • Pomimo niespokojnej sytuacji, produkcja na głównych polach ? Olgowskoje i Makiejewskoje, trwała nieprzerwanie;
 • W czerwcu podłączono do produkcji odwiert M-17, który początkowo uzyskał poziom wydobycia brutto średnio 170 tys. m sześc. gazu dziennie. Odwiert stopniowo oczyszczał się i stabilizował, a jego średni poziom produkcji brutto do końca 2014 r. osiągnął ponad 311 tys. m sześc. gazu dziennie;

Tunezja

 • W listopadzie, głębokość końcową uzyskał odwiert WIN-12bis na terenie pola Sabria. Po jego uzbrojeniu i testach, rozpoczęto wydobycie na wstępnym poziomie 635 boe/d. Odwiert stopniowo oczyszczał się i stabilizował, a w pierwszych dwóch miesiącach 2015 r. jego produkcja wyniosła średnio 1.033 boe/d. W połączeniu z lepszymi wynikami produkcyjnymi odwiertów CS-1 i CS-2, miał on duży wpływ na wzrost ogólnego poziomu wydobycia w Tunezji;
 • W grudniu rozpoczęto prace nad odwiertem WIN-13 na polu Sabria. W marcu 2015 osiągnął on głębokość końcową. Zakończenie uzbrajania i testów przewiduje się na początek kwietnia br.;

Rumunia

 • W Rumunii Spółka wykonała dwa odwierty poszukiwawcze: Moftinu-1001 oraz Moftinu-1002bis. Pierwszy z nich natrafił na trzy strefy z gazem opłacalnym do wydobycia o łącznej miąższości 17 metrów, zaś drugi na 22-metrową warstwę w siedmiu strefach. Uzbrajanie oraz testy trwają i oczekuje się, że będą gotowe do końca marca 2015 r;
 • W lutym 2015 r. Spółka poinformowała o zawarciu umowy na kredyt w kwocie 10 mln EUR z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju. Środki zostaną wykorzystane do sfinansowania programu nakładów inwestycyjnych, prowadzonego aktualnie w Rumunii, obejmującego dwa odwierty poszukiwawcze oraz badanie sejsmiczne 3D.

Produkcja 2015

Średnia produkcja netto w okresie od początku 2015 r. do końca lutego wyniosła ok. 4.680 boe/d. Składały się na nią 1.325 baryłek ropy, 558 m tys. m sześc. gazu oraz 76 baryłek kondensatu. Spółka oczekuje wzrostu wydobycia w maju, po zainstalowaniu na polu Olgowskoje nowych sprężarek.   

Perspektywy 2015

W ciągu 2015 r. Serinus planuje przeznaczyć na inwestycje 17 mln USD. Program prac obejmuje: na Ukrainie: uzbrojenie, testowanie i podłączenie odwiertu M-22 oraz instalację sprężarek na polu Olgowskoje; wiercenie, uzbrojenie i podłączenie odwiertu WIN-13 oraz instalację urządzenia coiled tubing w odwiercie ECS-1 w Tunezji, a także uzbrojenie i testowanie odwiertów Moftinu-1001 i Moftinu-1002bis w Rumunii. Działania te powinny zostać zakończone do maja 2015.

O Serinus Energy

Serinus Energy to międzynarodowa spółka wydobywająca oraz poszukująca ropy naftowej i gazu, posiadająca zdywersyfikowany portfel projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii: 12 koncesji na 3 kontynentach. Średnia miesięczna produkcja z aktywów na Ukrainie (gaz ziemny) i w Tunezji (ropa naftowa) wynosi ponad 5.000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boepd), zaś rezerwy 2P dla Ukrainy i Tunezji wynoszą 20,6 milionów baryłek ekwiwalentu ropy (MMboe). W ciągu 3 lat od rozpoczęcia inwestycji na Ukrainie produkcja wzrosła ponad pięciokrotnie. Serinus Energy jest notowany na dwóch parkietach: na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) oraz na Giełdzie Papierów Wartościowych w Toronto (TSX). Głównym akcjonariuszem Spółki jest Kulczyk Investments S.A. ? międzynarodowy dom inwestycyjny, założony przez polskiego przedsiębiorcę dr. Jana Kulczyka.

Stwierdzenia dotyczące przyszłości (Forward-looking Statements)

Niniejsza informacja zawiera stwierdzenia dotyczące przyszłych zdarzeń, prezentowane z perspektywy dnia publikacji niniejszej informacji, odnoszące się do przyszłych działań Spółki lub jej spółek zależnych, jak też odnoszących się do określonych odwiertów wykonanych lub które będą wykonywane, lub do badań sejsmicznych, które nie stanowią lub nie mogą stanowić danych historycznych. Mimo, że przedstawiciele Spółki uznają założenia zawarte w stwierdzeniach dotyczących przyszłości za racjonalne, potencjalne wyniki sugerowane w powyższych stwierdzeniach odznaczają się znacznym poziomem ryzyka i niepewności, i nie można stwierdzić, że faktyczne rezultaty okażą się zgodne z powyższymi stwierdzeniami dotyczącymi przyszłości. Do czynników, które mogą uniemożliwić bądź utrudnić ukończenie spodziewanych działań Spółki, zaliczają się: prawdopodobieństwo wystąpienia problemów technicznych i mechanicznych w trakcie realizacji projektów, zmiany cen produktów, nieuzyskanie wymaganych prawem zgód, sytuacja finansowa na rynku lokalnym i międzynarodowym, jak również ryzyka związane z ropą naftową i gazem, ryzyka finansowe, polityczne i gospodarcze występujące na obszarach działania Spółki oraz wszelkie inne ryzyka nieprzewidziane przez Spółkę albo nieujawnione w dokumentach przez nią opublikowanych. Ze względu na fakt, że stwierdzenia dotyczące przyszłości odnoszą się do przyszłych wydarzeń i uwarunkowań, z natury odznaczają się one z ryzykiem i niepewnością, a faktyczne rezultaty mogą się znacznie różnić od informacji zawartych w niniejszych stwierdzeniach dotyczących przyszłości. Spółka nie jest zobowiązana do aktualizacji lub korekty stwierdzeń dotyczących przyszłości zawartych w niniejszej informacji, tak żeby odzwierciedlały one stan po publikacji niniejszej informacji, chyba że jest to wymagane przepisami prawa.

 http://media.serinusenergy.com/pr/293914/serinus-niemal-30-procentowy-wzrost-i-rekord-produkcji-w-2014-rwnp

Serinus z kredytem na wiercenia w Rumunii

Autor: wnp.pl (PA) | 23-02-2015 15:15

Serinus Energy pozyskał nowy kredyt w kwocie 10 mln euro z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Środki wykorzystane zostaną do sfinansowania programu nakładów inwestycyjnych spółki na koncesji Satu Mare, zlokalizowanej w północno-zachodniej Rumunii.

Satu_Mare

Program obejmuje prace wiertnicze, uzbrajanie i testowanie odwiertów Moftinu-1001 oraz Moftinu-1002bis. Wraz z przeprowadzonym w ostatnim kwartale 2014 r. na obszarze Santau programem badań sejsmicznych 3D, stanowi wypełnienie minimalnych zobowiązań Etapu 2 w zakresie prac na koncesji Satu Mare.

Pożyczka ma zostać spłacona w dziesięciu półrocznych ratach, począwszy od pierwszej rocznicy zawarcia umowy kredytowej.

Strony uzgodniły także dodatkowe warunki wcześniejszej spłaty, bez dodatkowych opłat, w przypadku możliwości transferu środków pieniężnych z Ukrainy, lub z nadwyżki środków pieniężnych wypracowanych w Tunezji. Ustalono również zmianę kwoty drugiej transzy kredytu dla Tunezji, z 20 mln dol. na 8,72 mln dol., dzięki czemu ustanowienie kredytu dla Rumunii nie przyniesie żadnej zmiany w łącznej kwocie zadłużenia Spółki.

- Przyznanie kredytu z EBOR to jednoznaczne potwierdzenie, że nie tylko my jako spółka, ale również zewnętrzni eksperci, są przekonani o atrakcyjności i potencjale naszych aktywów w Rumunii. Dzięki finansowaniu możemy zrealizować wszystkie zaplanowane inwestycje i mamy realną szansę na powtórzenie sukcesu produkcyjnego osiągniętego na Ukrainie - komentuje Jakub Korczak, wiceprezes Serinus Energy ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Satu Mare to blok poszukiwawczy o powierzchni 3095,85 km kw., a właścicielem 60 proc. bloku i jego operatorem jest Winstar Satu Mare SRL - spółka całkowicie zależna Serinus (100 proc. udziału). Koncesja obejmuje znaczną liczbę odkryć węglowodorów, w tym złoże ropy Santau. Spółka wytypowała ponad 50 obiektów poszukiwawczych i potencjalnie poszukiwawczych do wierceń.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2014


Serinus Energy bije rekordy produkcji

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski) | 10-10-2014 16:51

Kontrolowana przez Jana Kulczyka spółka Serinus Energy ustanowiła w trzecim kwartale obecnego roku, nowe rekordy produkcji. Obecna produkcja Serinus Energy wynosi 5.696 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie. Na wynik składa się rekordowo wysokie wydobycie na Ukrainie: 745 tys. m sześc. gazu oraz 86 baryłek kondensatu dziennie, oraz w Tunezji: 1.183 baryłek na dobę.

Średnia produkcja ze wszystkich aktywów Serinus Energy osiągnęła w trzecim kwartale poziom 5.696 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie. Spółka poprawiła zatem wynik z drugiego kwartału o 15 proc. Średnia produkcja w ciągu pierwszych ośmiu dni października wyniosła 5.821 baryłek na dobę.

Na Ukrainie Serinus w trzecim kwartale produkował średnio 745 tys. m sześc. gazu oraz 86 baryłek kondensatu dziennie. Najważniejszym czynnikiem wzrostu był odwiert M-17, z którego wydobycie wyniosło średnio 337 m sześc. gazu dziennie (235 m sześc. netto dla Serinus). W październiku produkcja na Ukrainie osiągnęła poziom 1,06 mln m sześc. gazu i 121 baryłek kondensatu dziennie (742 tys. m sześc. gazu i 85 baryłek kondensatu netto dla Serinus). W porównaniu do wyniku na zakończenie 2013 roku, to wzrost o 24 proc. Za tysiąc stóp sześciennych gazu płacono w trzecim kwartale 10,16 dol., a za baryłkę kondensatu 81,47 dol.

W Tunezji Serinus produkował w trzecim kwartale średnio 1.183 baryłek na dobę (9 proc. mniej niż w drugim kwartale). Na wynik ten złożyło się wydobycie ropy ? 889 baryłek dziennie, oraz gazu ? 48 tys. m sześc. dziennie. Za baryłkę ropy płacono średnio 99,54 dol., a za tysiąc stóp sześciennych gazu 14,56 dol.. W październiku, średnia produkcja na tunezyjskich aktywach wynosiła 1.379 baryłek na dobę: 1.055 baryłek ropy i 54 tys. m sześc. gazu dziennie.

Nowym odwiertem Makiejewskoje-22, Serinus wznowił prace wiertnicze na Ukrainie. Głównym celem M-22 jest strefa S-6, której dużą zasobność w węglowodory potwierdziły odwierty M-16, M-17 oraz O-15. Przewiduje się, że łącznie z testami prace potrwają około 80 dni. W ramach zaplanowanego programu prac, Serinus wykona w dalszej kolejności jeszcze cztery odwierty odwierty. Decyzja o dodatkowych wierceniach zostanie podjęta najprawdopodobniej w grudniu, po zatwierdzeniu budżetu inwestycyjnego na 2015 rok.

17 lipca Serinus rozpoczął prace nad odwiertem Win-12bis na polu Sabria w Tunezji. Osiągnął on obecnie głębokość 3.681 m. Tempo prac było niższe niż pierwotnie zakładano ze względu na usterki wiertnicy na przełomie sierpnia i września oraz początku października.

Wykonywana jest komuna pośrednia, a planowaną głębokość 3.840 m osiągnie przed końcem października. Po zakończeniu prac, wiertnica zostanie przetransportowana na teren kolejnego odwiertu Serinus ? Win-13. Celem obu odwiertów są formacje Hamra i El Atchane, z których obecnie prowadzone jest wydobycie w ramach innych odwiertów na polu Sabria.

Odwierty EC-4 i ECS-1 zostały oczyszczone z zanieczyszczeń pozostawionych przez poprzedniego operatora pola Ech Chouech oraz perforowane w formacji Ouan Kasa. Rozpoczęto przygotowania do stymulacji odwiertu ECS-1, po którym technologia ta zostanie zastosowana na EC-4. Obydwa odwierty zostaną następnie poddane testom przepływu.

W odwiercie CS-8bis na polu Chouech Es Saida trwa wymiana pompy wgłębnej. Zostanie on uruchomiony ponownie po zakończeniu modernizacji. Z kolei w odwiercie CS-11 trwa wymiana pompy ręcznej na elektryczną pompę głębinową.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2014

Security situation in and around Makeevskoye, Olgovskoye and North Makeevskoye licences improves

Thursday, October 2, 2014

 • M-22 is the first of five wells currently planned which will continue into mid 2015.


Serinus Energy Inc. (TSX:SEN)(WARSAW:SEN) announce that the security situation in and around the Makeevskoye, Olgovskoye and North Makeevskoye licences has improved, and that KUB-Gas LLC ("KUB-Gas"), Serinus' 70% indirectly owned subsidiary which owns and operates the Ukraine licences, has resumed its drilling program with the spud of the Makeevskoye-22 ("M-22") well. M-22 is the first of five wells currently planned which will continue into mid 2015.

M-22 is located on the southwest side of the major fault that runs through the Makeevskoye and Olgovskoye licences and is a near offset to the M-2 well drilled in 1991 which tested 300 Mcf/d from the S5 in the Serpukhovian section and is currently production approximately 272 Mcf/d. The primary target in M-22 is the S6 zone which has proven very prolific in the M-16, M-17, and O-15 wells. There are secondary targets in the S5 and S7 zones as well. Total time to drill, test and complete is expected to be approximately 80 days. In the event of a successful well, tie-in will follow very shortly as several flowlines were constructed earlier this year in anticipation of future drilling. M-22 will qualify for the reduced royalty rate of 30.25% for its first two years of production.

The remaining wells currently planned include M-15, M-24, M-25 and North Makeevskoye-4 ("NM-4"). M-15 is a development well targeting the S5, S6 and S7 zones discovered and appraised by the M-16 and M-17 wells. M-24 and M-25 are potential appraisal/development locations to M-22. The NM-4 well, an exploration well that will test a Moscovian stratigraphic play, had reached a depth of 102 metres in June prior to the cessation of the Company's drilling and workover activities in the area. If successful, NM-4 would validate a new play type and potentially expand KUB-Gas' drilling inventory significantly.


? OilVoice - http://www.oilvoice.com/n/Security situation in and around Makeevskoye, Olgovskoye and North Makeevskoye licences improves/31fb6af4add5.aspxSerinus: nie wycofujemy się z prognoz

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz) | 15-09-2014 10:11

Ze względu na niepewną sytuację na Ukrainie zostaliśmy zmuszeni do obniżenia prognoz dotyczących wzrostu wydobycia w 2015 roku, ale jeśli sytuacja się ustabilizuje jesteśmy w stanie bardzo szybko wrócić do prac wiertniczych - mówi Korczak_JakubJakub Korczak, wiceprezes Serinus Energy ds. relacji inwestorskich.

Kilka miesięcy temu spółka przewidywała, że na koniec 2015 roku podwoi poziom wydobycia, do ok. 10 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie. Obecnie mowa jest już jedynie o wzroście do ok. 6 tys. baryłek.

- Nie wycofujemy się z naszych prognoz, ale produkcja na koniec przyszłego roku to wynikowa kolejnych prac, które musimy zrealizować na Ukrainie i w Tunezji. Dopóki nie będziemy wiedzieć kiedy będziemy w stanie wznowić prace na Ukrainie, trudno konkretnie mówić o planach wzrostu wydobycia - wyjaśnia wiceprezes Serinus Energy.

Zapewnia jednocześnie, że jeżeli sytuacja na Ukrainie pozostanie stabilna, firma jest w stanie wznowić prace wiertnicze w ciągu zaledwie dwóch tygodni.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2014


Serinus produkuje już niemal milion m sześc. gazu dziennie

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski) | 10-07-2014 17:19

Dzięki podłączeniu do produkcji odwiertu M-17 na Ukrainie, aktualny poziom wydobycia Serinus Energy wynosi 991 tys. m sześc. gazu i 120 baryłek kondensatu dziennie.

Średnia dzienna produkcja ze wszystkich aktywów w II kwartale 2014 r. wyniosła 4.964 baryłki ekwiwalentu ropy naftowej. Na wynik składa się wydobycie z Ukrainy - ponad 603 tys. m sześc. gazu i 102 baryłki kondensatu dziennie - oraz Tunezji - 1.310 baryłki ekwiwalentu ropy naftowej.

Poziom wydobycia w II kwartale - 4.964 baryłek na dobę był o 2 proc. wyższy niż w I kwartale br.

Produkcja netto Serinus na Ukrainie wyniosła ponad 603 tys. m sześc. gazu i 102 baryłki kondensatu dziennie, odpowiednio 4 i 3 proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach roku. Należy zaznaczyć, że udział odwiertu M-17, który rozpoczął produkcję 26 czerwca jest jedynie śladowy w wynikach drugiego kwartału.

Wydobycie z niego obecnie utrzymuje się na poziomie 181,2 tys. m sześc. gazu dziennie (124,6 tys. m sześc. netto dla Serinus), zatem wynik Spółki w III kwartale najprawdopodobniej będzie odpowiednio wyższy. W czerwcu, produkcja na Ukrainie wyniosła 991 tys. m sześc. gazu i 120 baryłek kondensatu dziennie (netto: 693,8 tys. m sześc. gazu i 84 baryłki kondensatu).

W porównaniu do danych z końca ubiegłego roku, wydobycie wzrosło zatem o 15 proc. Za tysiąc stóp sześciennych gazu płacono w II kwartale 10,23 dolarów za baryłkę kondensatu 79,86 dol. (w I kwartale odpowiednio: 8,67 dol. oraz 78,2 dol.). Wzrost cen wynikał z zakończenia okresu obowiązywania zniżek na rosyjski surowiec oraz ustabilizowanie się kursu ukraińskiej hrywny względem amerykańskiego dolara.

Średnia produkcja spółki w Tunezji wyniosła 1,310 baryłek na dobę czyli 3 proc. mniej niż w I kwartale br. Na wynik złożyło się 1,005 baryłek ropy oraz 50 tys. m sześc. gazu dziennie. Za baryłkę ropy płacono średnio 105,34 dol., a za tysiąc stóp sześciennych gazu 14,35 dol.. Średnia produkcja w Tunezji w czerwcu wyniosła 1.288 baryłek na dobę, na którą złożyło się 978 baryłek ropy oraz 53,8 tys. m sześc. gazu dziennie.

Mając na uwadze bezpieczeństwo zarówno załogi, jak i prowadzonych operacji, spółka zdecydowała się na czasowe zawieszenie działań związanych z zagospodarowaniem pól na Ukrainie. Produkcja oraz sprzedaż gazu są kontynuowane bez zmian, również zapłaty za sprzedany surowiec wpływają terminowo, zgodnie z umowami.

W II kwartale ukończono prace wiertnicze przy odwiercie M-17. Dwie potencjalne strefy produkcyjne - S6 oraz S7 poddano testom. Najwyższy przepływ gazu uzyskany z pierwszej z nich wynosił niemal 187 tys. m sześc. i została ona podłączona do produkcji. Do tej pory, średnie wydobycie ze strefy S6 wynosi 181,2 tys. m sześc. (124,6 tys. m sześc. netto dla Serinus). Podczas testów strefy S7, bez stymulacji, uzyskano przepływ 25,5 tys. m sześc. gazu. Gdy spółka wznowi prace wiertnicze, S7 zostanie poddana stymulacji, a odwiert M-17 podłączony do produkcji z obydwu stref.

W czerwcu rozpoczęto testy odwiertu O-11. Obecnie został on zamknięty w celu odbudowy ciśnienia. W najbliższym czasie nad tym odwiertem nie będą podejmowane prace.

16 czerwca rozpoczęto prace nad odwiertem NM-4. Po osiągnięciu głębokości 102 m, został on orurowany. Obecnie oczekuje na wznowienie prac.

W marcu rozpoczęła pracę nowa stacja przetwórstwa gazu przy polu Makiejewskoje. Pod koniec kwietnia podłączono do niej odwiert M-16. Aktualnie, odwierty o wyższym ciśnieniu przepływu kierowane są do nowej stacji, a te z pola Olgowskoje oraz o niższym ciśnieniu do starej stacji.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2014
Co u Serinusa w Tunezji i Rumunii słychać?

Autor: WNP.PL (DM) | 11-07-2014 09:13

Choć obecnie głównym miejscem prac spółki paliwowej Serinus jest Ukraina, to koncern intensywnie przygotowuje się do zwiększenia produkcji w Rumunii i Tunezji.

Już za kilka dni w Tunezji rozpocznie się program prac wiertniczych, który obejmuje wykonanie dwóch nowych odwiertów jeden po drugim: Winstar-12bis oraz Winstar-13. Prace nad każdym z nich zajmie ok. trzech miesięcy, a ich głębokość docelowa to ok. 3 900 m. Po ok. 3-4 tygodniach od rozpoczęcia wykonywania Winstar-12bis urządzenia wiertnicze zostaną przetransportowane na teren Winstar-13.

W kwietniu powodzeniem zakończyła się modernizacja odwiertu CS Sil 1, dzięki czemu produkcja wróciła na poziom 40-50 baryłek ropy oraz 11-15 tys. m sześc. gazu dziennie. Nie udało się niestety skutecznie odnowić odwiertu CS Sil 10. Obydwa zostaną poddane analizom, mającym na celu odnalezienie dalszych możliwości zwiększenia wydobycia.

Serinus_Tunisia_Concessions

Rozpoczęto prace modernizacyjne na polach Ech Chouech i Chouech Es Saida. Pierwszym odwiertem poddanym modernizacji jest EC-4. Do tej pory, przeprowadzono jego dokładne oczyszczenie, a w dalszych planach jest perforacja oraz stymulacja. Program modernizacyjny obejmuje również odwierty ECS-1, CS 11 oraz CS-8bis, a jego celem jest zwiększenie wydobycia i rezerw oraz zagospodarowanie nowego obszaru, gdzie potencjalnie znajdować się będą węglowodory.

Serinus_Tunisia_Concessions_1

Program badań sejsmicznych 3D na polu Sanrhar rozpoczął się we współpracy z Geofizyką Toruń na początku czerwca i jest ukończony w ok. 40 proc. Istniejące dane 2D wskazują na istnienie czterech stref geologicznych, które zostaną dokładniej zbadane podczas trwającej kampanii. Obecna produkcja z pola wynosi ok. 50-60 baryłek dziennie z jednego odwiertu, z którego na koniec 2013 roku wydobyto ogółem 421 tysięcy baryłek ropy.

Serinus_Romania_Concession_Satumare

Plany Serinus w Rumunii zakładają na ten rok wykonanie dwóch odwiertów oraz zebranie 180 km2 danych sejsmicznych 3D. Odwierty Moftinu-1001 i 1002bis zostaną wykonane jeden po drugim, a prace rozpoczną się w listopadzie. Odwiert Moftinu-1000, wykonany na tym polu w 2012 roku na podstawie badań bez wykorzystania technologii 3D natrafił na gaz, ale nie został podłączony do produkcji. Początek badań sejsmicznych zaplanowano na wrzesień. Zajmą one 6-8 tygodni.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2014
Nowy odwiert Serinusa na Ukrainie

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski) | 07-04-2014 18:24

Serinus Energy rozpoczął prace wiertnicze nad odwiertem O-11, kolejnym na polu Olgowskoje, gdzie już jest prowadzona produkcja z 10 odwiertów - niemal połowa wydobycia na Ukrainie pochodzi z tego pola. Długość docelowa O-11 wynosi 3.200 m. Planowany czas realizacji to 70 dni.

Celem odwiertu, nad którym rozpoczęto właśnie prace, jest dokładniejsze zbadanie dwóch stref podziemnych - z jednej z nich od lipca trwa wydobycie na odwiercie O-15. Nowy otwór znajduje się w odległości ok. 1 km na południowy-wschód od O-15, który uzyskał podczas testów w lipcu 2013 przepływ gazu na poziomie 42,5 tys. metrów sześc. gazu dziennie. Przewiduje się, że obydwie strefy badane przez odwiert O-11 będą wymagały stymulacji, aby można było rozpocząć produkcję na skalę komercyjną.

- Poprzez odwiert O-11 chcemy maksymalnie wykorzystać możliwości produkcyjne odkrytych złóż. Jeśli uda się również dokonać odkrycia, a stymulacja się powiedzie, to nowy odwiert może okazać się jednym z lepszych na polu Olgowskoje - mówi Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej Serinus Energy.

Produkcja z pola Olgowskoje prowadzona jest obecnie z dziesięciu odwiertów i wynosi 382 tys. m sześc. gazu dziennie (269 tys. m sześc. gazu dziennie przypadające na 70 proc. udział Serinus). Pole Olgowskoje odpowiada za 43 proc. całego wydobycia Serinus Energy na Ukrainie.

Serinus Energy to międzynarodowa spółka wydobywająca oraz poszukująca ropy naftowej i gazu, prowadzi prace na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii. Posiada tam 13. Średnia miesięczna produkcja z aktywów na Ukrainie (gaz ziemny) i w Tunezji (ropa naftowa) wynosi ponad 5.000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boepd), zaś rezerwy 2P dla Ukrainy i Tunezji wynoszą 20,6 milionów baryłek ekwiwalentu ropy (MMboe).

W ciągu 3 lat od rozpoczęcia inwestycji na Ukrainie produkcja wzrosła ponad pięciokrotnie. Serinus Energy jest notowany na dwóch parkietach: na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) oraz na Giełdzie Papierów Wartościowych w Toronto (TSX). Głównym akcjonariuszem Spółki jest Kulczyk Investments S.A. - międzynarodowy dom inwestycyjny, założony przez polskiego przedsiębiorcę Jana Kulczyka.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-201403.04.2014r. 15:21

Serinus przyspiesza w Tunezji i współpracuje z Geofizyką Toruń

W ciągu najbliższych miesięcy Serinus Energy wykona szereg prac na swoich koncesjach, pozyskanych w 2013 roku wraz z nabyciem Winstar Energy. Spółka planuje wykonać dwa nowe odwierty na polu Sabria, modernizację istniejących odwiertów oraz pozyskać 203.5 km? danych sejsmicznych 3D. Modernizacja istniejących oraz rozpoczęcie wiercenia nowych odwiertów na polu Sabria

Serinus Energy zakończył przygotowanie terenu pod odwiert Winstar-12bis oraz rozpoczął prace nad miejscem odwiertu Winstar-13 na terenie koncesji Sabria. Przewiduje się, że wiertnica dotrze do miejsca prac w maju. Wcześniej, odwierty oznaczane były jako Sabria-12bis oraz Sabria-13.

Spółka stopniowo zwiększa również przepustowość odwiertu Sab-11 ? jednego z czterech produkujących na polu Sabria. Wykorzystanie rury o rozszerzonej do 16/64?? średnicy (wcześniej: 10/64??) poskutkowało zwiększeniem produkcji ze 130 do 180 baryłek ropy naftowej dziennie. Spółka planuje przeprowadzenie podobnych testów na innych odwiertach. Obecna produkcja z pola Sabria wynosi 475 baryłek ropy oraz 37 tys. metrów sześciennych gazu dziennie (214 baryłek ropy i 16 tys. metrów sześciennych gazu netto dla Serinus).

Modernizacja odwiertów na terenie koncesji Chouech Es Saida

Pod koniec marca Spółka przygotowała urządzenia coiled tubing do prac przy dwóch odwiertach na terenie koncesji Chouech Es Saida: CS-Sil-10 oraz CS-Sil-1. Posłużą one do testów produkcyjnych oraz analiz niższych stref geologicznych przy pierwszym z odwiertów - CS-Sil-10, który został wydrążony w 2011 roku. Testy wykazały przepływ na poziomie 1.000 baryłek dziennie przez 40 godzin, po czym z odwiertu popłynęły duże ilości wody. Nadchodzące prace najprawdopodobniej przesądzą o przyszłości odwiertu CS-Sil-10. Po zakończeniu prac nad CS-Sil-10, urządzenie coiled tubing zostanie przetransportowane na teren odwiertu CS-Sil-1, wydrążonego w 2010 roku, z którego trwa produkcja na poziomie 14 tys. metrów sześciennych gazu oraz 63 baryłek kondensatu dziennie. Celem prac będzie zwiększenie produkcji z jednej strefy, oraz uruchomienie dwóch dodatkowych stref, które uzyskały w testach przepływ na poziomach 25 tys. m sześc. gazu i 100 baryłek kondensatu dziennie oraz 25 tys. m sześc. gazu i 292 baryłek kondensatu dziennie. Spółka przewiduje, że ze względu na ograniczenia techniczne, łączna dzienna produkcja z tych stref będzie niższa od sumy wyników testów.

Prace wiertnicze na koncesjach Chouech Es Saida i Ech Chouech

Serinus zakontraktowała urządzenie wiertnicze o mocy 750 koni mechanicznych, które jest własnością tunezyjskiej spółki Ulysse Petroleum Engineering. Posłuży ono do prac nad czterema odwiertami na koncesjach Chouech Es Saida i Ech Chouech (CS-11, CS-8bis, EC-4 oraz ECS-1). Prace nad tymi odwiertami rozpoczną się w kwietniu i mają na celu zwiększenie produkcji ze znanych stref zawierających węglowodory oraz zlokalizowanie nowych.

Badania sejsmiczne na koncesji Sanrhar

Serinus Energy zleciła polskiej spółce Geofizyka Toruń badania sejsmiczne 3D na terenie koncesji Sanrhar. Obejmą one teren 203.5 km?, prace rozpoczną się na początku maja i potrwają ok. 6-7 tygodni. Obecna produkcja z pola Sanrhar wynosi ok. 50-60 baryłek dziennie. Wydobycie odbywa się z jednego odwiertu - SNN-1.

CIRE.PL

 http://www.cire.pl/item,91581,1.html?utm_source=newsletter&utm_campaign=newsletter&utm_medium=link


wnp

Serinus Energy: czas na Tunezję

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski) | 21-01-2014 12:04

North_Africa_Oil___Gas_Prospects

Doświadczenia naszych inżynierów i geologów pracujących na Ukrainie pokazują, że istnieją znaczące rezerwy w pozyskanych przez nas koncesjach w Tunezji - mówi Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jak zaznacza: spółka liczy, że inwestycje zaplanowane na bieżący rok spowodują znaczący wzrost produkcji ropy i gazu. - Podobnie jak dokonaliśmy tego na Ukrainie. Będzie to również znaczący krok w dywersyfikacji ryzyk geograficznych ? dodaje Korczak.

Plan na ten rok zakłada zwiększenie całościowej produkcji o 30-35 procent.

Nie jest to niespodzianka. Już wcześniej spółka zapowiadała, że udział przychodów z Ukrainy, który dziś stanowią około 60-70 procent przychodów całej grupy, będzie się systematycznie zmniejszał.

- Planujemy zwiększenie wydobycia gazu i ropy naftowej w Tunezji już w ciągu 1-3 lat. W ten sposób nasz biznes jest zbalansowany i zdywersyfikowany - zaznaczył Korczak.

Tunisia_Serinus_Energy

Krok ten może być podyktowany dwoma czynnikami. Po pierwsze niższą opłacalnością produkcji na Ukrainie, ale przede wszystkim potrzebą bardziej równomiernego rozłożenia ryzyka inwestycyjnego.

Jak niedawno informowała firma, nawet zmiana dotychczasowych warunków (obniżenie cen gazu z Rosji dla Ukrainy) nie spowoduje utraty opłacalności zaangażowania na Ukrainie. Ewentualny spadek cen gazu do 268 dolarów za tysiąc metrów sześciennych (wariant skrajnie pesymistyczny), oznaczałby obniżenie rentowności operacyjnej na Ukrainie do trzydziestu kilku procent (z około 60 proc.).

Serinus Energy to międzynarodowa spółka wydobywająca oraz poszukująca ropy naftowej i gazu, posiadająca zdywersyfikowany portfel projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii: 13 koncesji na 3 kontynentach, m.in. na Ukrainie w Tunezji, Brunei i Rumunii. Średnia miesięczna produkcja z aktywów na Ukrainie (gaz ziemny) i w Tunezji (ropa naftowa) wynosi ponad 5.000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boepd), zaś rezerwy 2P dla Ukrainy i Tunezji wynoszą 20,6 milionów baryłek ekwiwalentu ropy (MMboe).

W ciągu 3 lat od rozpoczęcia inwestycji na Ukrainie produkcja wzrosła ponad pięciokrotnie. Serinus Energy jest notowany na dwóch parkietach: na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) oraz na Giełdzie Papierów Wartościowych w Toronto (TSX). Głównym akcjonariuszem Spółki jest Kulczyk Investments S.A. ? międzynarodowy dom inwestycyjny, założony przez Jana Kulczyka.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2013
Skokowy wzrost produkcji Serinus Energy

Autor: wnp.pl (DM) | 20-01-2014 14:26

Całkowita produkcja za 2013 r., uzyskana z aktywów produkcyjnych Serinus na Ukrainie i w Tunezji w 2013 roku, wyniosła około 1,49 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej - podała spółka. Oznacza to wzrost wydobycia o 54 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Średnia produkcja wynosiła niespełna 4,1 tys. baryłek na dobę co oznacza wzrost o 54 proc. w porównaniu do średniego wydobycia 2,66 tys. boe na dobę osiągniętego w ciągu roku obrotowego 2012.

Średnia produkcja za grudzień 2013 r. według szacunków wyniosła prawie 5 tys. baryłek ekwiwalentu, co oznacza wzrost o 61 proc. w porównaniu do produkcji netto uzyskanej za ten sam miesiąc w roku 2012.

Produkcja na Ukrainie - przypadająca na udziały operacyjne Serinusa wzrosła w grudniu 2013 r. do średnio 21,1 mln stóp sześciennych dziennie oraz 110 baryłek kondensatu dziennie co oznacza, że nastąpił wzrost o 17 proc. wobec poziomu produkcji za ten sam miesiąc w 2012 r. i o 140 proc. w stosunku do poziomu produkcji w analogicznym okresie roku 2011.

Jednocześnie produkcja w Tunezji, pozyskana w ramach transakcji przejęcia w końcu czerwca 2013 r., wyniosła w grudniu 2013 r. średnio 1.026 baryłek ropy dziennie oraz 2 ,0 mln stóp sześciennych dziennie.

W odniesieniu do perspektyw na 2014 rok spółka przypomina, iż nabyła swoje aktywa tunezyjskie w przekonaniu, że w przyszłości będzie w stanie osiągnąć wzrost produkcji podobny do tego, który uzyskała na Ukrainie. Celem na rok obrotowy 2014 jest osiągnięcie wzrostu całkowitej produkcji spółki o 30 proc. do 35 proc. na koniec roku. Wzrost produkcji zakłada osiągnięcie sukcesu w Tunezji, która jest nowym krajem działalności dla Serinus.

W celu osiągnięcia takiego poziomu produkcji spółka przewiduje, że budżet nakładów kapitałowych w roku 2014 przekroczy 55 mln dol. Zgodnie z aktualnym planem prac ten poziom nakładów kapitałowych umożliwi Serinus wykonanie co najmniej 8 nowych odwiertów na Ukrainie, w Tunezji i w Rumunii. Nakłady kapitałowe w Tunezji będą sfinansowane w ramach umów kredytowych spółki z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju ("EBOR"). Nakłady kapitałowe na Ukrainie będą finansowane z uzyskanych tam przepływów finansowych, zaś nakłady kapitałowe w Rumunii zostaną sfinansowane z przepływów finansowych spółki. Biorąc pod uwagę zmiany cen gazu, istnieje możliwość, że program wierceń na Ukrainie zostanie ograniczony.

Obecnie 23 proc. całkowitej produkcji Serinus stanowi ropa i ciecze. Bez względu na obecne zmiany cen gazu na Ukrainie, spółka przewidujemy kontynuację stałego wzrostu produkcji z ukraińskich aktywów.

Jednocześnie Spółka pragnie zwrócić uwagę, iż na Ukrainie obrót i sprzedaż całej produkcji Spółki kierowana jest do ostatecznych odbiorców przemysłowych. W związku z ostatnio zawartą umową między Rosją a Ukrainą, rząd Ukrainy podał do wiadomości obowiązujące w poszczególnych kwartałach 2014 roku maksymalne ceny sprzedaży gazu ziemnego odbiorcom przemysłowym. Taryfa ta przewiduje spadek cen co kwartał, przyszłosć cen gazu ziemnego na Ukrainie charakteryzuje obecnie wysoki poziom niepewności i powyższe wartości mogą nie być reprezentatywne dla przyszłych cen osiąganych przez spółkę za swoją ukraińską produkcję.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2013


Duży wzrost wydobycia ukraińskiej spółki Jana Kulczyka

Autor: wnp.pl (DM) | 14-01-2014 18:59

Jak podały ukraińskie media, dzienna produkcja węglowodorów przez spółkę Cub Energy Inc, wzrosła w 2013 roku aż o 29 proc. w porównaniu do roku 2012. Ta spółka razem z należącą do Jana Kulczyka Serinus Energy jest jednym z pięciu największych operatorów na ukraińskim rynku gazu i ropy.

Podane informacje oznaczają, że w ubiegłym roku średnia produkcja Cub Energy Inc wynosiła na dobę już 1562 baryłki ropy naftowej. Co ważne wydobycie cały czas sukcesywnie rośnie, bowiem w czwartym kwartale średnie wydobycie dzienne wynosiło już 1687 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, co oznacza wzrost produkcji w porównaniu do III kwartału o 11,5 proc.

Na Ukrainie Serinus posiada faktyczny 70 proc. udział w KUB-Gas LLC, posiadany poprzez 70 proc. udział w KUBGas Holdings Limited. Aktywa KUB-Gas obejmują 100-procentowe udziały w pięciu koncesjach zlokalizowanych w pobliżu Ługańska, miasta w północno-wschodniej części Ukrainy. Produkcja gazu odbywa się na czterech koncesjach.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2013
Wiceprezes Serinusa o cenach gazu na Ukrainie

Autor: wnp.pl (DM) | 20-12-2013 18:44

- W ostatnich dniach odnotowaliśmy spadek kursu akcji Serinus Energy. Sądzimy, że wynika on z pochopnej reakcji inwestorów na porozumienie miedzy Ukrainą a Rosją, dotyczące redukcji cen gazu. W odpowiedzi na pytania inwestorów, informujemy, że Serinus Energy nie rozważa sprzedaży licencji na Ukrainie - jest odpowiedzialnym inwestorem długoterminowym. Zatem obawy o losy naszej ukraińskiej spółki są nieuzasadnione - mówi Korczak_JakubJakub Korczak wiceprezes ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo - Wschodniej.

- Uczestnikom rynku nie są znane ani szczegóły umowy, ani jej przełożenie na cenę gazu dla odbiorców ostatecznych. Tak więc trudno na tej podstawie określić jej wpływ na naszą działalność - tłumaczy wiceprezes Serinusa.

Zdaniem firmy; nawet zmiana dotychczasowych warunków nie spowoduje utraty opłacalności naszego zaangażowania na Ukrainie. Ewentualny spadek cen gazu do 268 dolarów za tysiąc metrów sześciennych (wariant skrajnie pesymistyczny), oznaczałby obniżenie naszej rentowności operacyjnej na Ukrainie do trzydziestu kilku procent.

- Obecnie rentowność wynosi ponad 60 procent. To byłby nadal bardzo dobry poziom zyskowności. Ponadto, gdyby zaistniała taka potrzeba, jesteśmy w stanie zrekompensować spadek marży planowanym długoterminowym wzrostem produkcji oraz możliwym ograniczaniem kosztów. Istnieje możliwość wstrzymania najdroższych operacji (np. szczelinowania) lub np. rezygnacji z jednorazowego wynajmu wiertni do przeprowadzenia bardzo głębokiego odwiertu - jedynego tego typu, zaplanowanego na przyszły rok. Wszystkie zaplanowane odwierty wykonujemy bowiem z wykorzystaniem własnego sprzętu i posiadanej przez nas wiertni. Pozwala to na utrzymanie optymalnego poziomu kosztów - wyjaśnia spółka.

- Pragnę podkreślić, że udział przychodów z Ukrainy, który dziś stanowi około 60-70 procent przychodów całej grupy, będzie się systematycznie zmniejszał. Planujemy zwiększenie wydobycia gazu i ropy naftowej w Tunezji już w ciągu 1-3 lat. W ten sposób nasz biznes jest zbalansowany i zdywersyfikowany - dodaje Korczak.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2013

Nowy członek zarządu i dyrektor finansowy Serinus Energy

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski) | 11-12-2013 13:32

Tracy Heck od nowego roku będzie pracowała w zarządzie Serinus Energy. W spółce będzie odpowiadała za kwestie finansowe. Dotychczas zajmujący to stanowisko Paul H. Rose odchodzi na emeryturę.

Nowa dyrektor posiada wieloletnie doświadczenie w sektorze naftowo-gazowym w skali międzynarodowej i lokalnej. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w KPMG w Wielkiej Brytanii, kontynuując ją w Kanadzie, gdzie osiągnęła pozycję Partnera Stowarzyszonego (ang. Associate Partner) w dziale audytu w KPMG Calgary. W okresie od października 2005 r. do czasu podjęcia pracy w Serinus - w czerwcu 2012 r. na stanowisku kierownika ds. Finansów - Tracy Heck była kontrolerem (ang. Controller) w kanadyjskiej poszukiwawczej spółce naftowo-gazowej o łącznej produkcji około 47.000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie.

Serinus Energy to międzynarodowa spółka wydobywająca oraz poszukująca ropę naftową i gaz, posiadająca zdywersyfikowany portfel projektów na Ukrainie, w Brunei, Tunezji i Rumunii.

Średnia miesięczna produkcja z aktywów na Ukrainie (gaz ziemny) i w Tunezji (ropa naftowa) wynosi ponad 5.000 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boepd), zaś rezerwy 2P dla Ukrainy i Tunezji wynoszą 20,6 milionów baryłek ekwiwalentu ropy (MMboe).

W ciągu 3 lat od rozpoczęcia inwestycji na Ukrainie produkcja wzrosła ponad pięciokrotnie. Serinus Energy jest notowany na dwóch parkietach: na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz na Giełdzie Papierów Wartościowych w Toronto. Głównym akcjonariuszem Spółki jest Kulczyk Investments - międzynarodowy dom inwestycyjny, założony przez Jana Kulczyka.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2013
wnp

Nowy odwiert Serinusa na polu Makiejewskoje

Autor: wnp.pl (DM) | 27-11-2013 15:05

Serinus Energy rozpoczęła prace wiertnicze przy odwiercie Makiejewskoje-17. Jego całkowita głębokość planowana jest na 3.450 metrów. Spółka szacuje, że prace potrwają ok. 85 dni. Odwiert ma badać strefy geologiczne obecnie eksploatowane przez odwiert M-16.

KOV_aktywa_KUB_Gasu_Ukraina

Całkowita głębokość Makiejewskoje-17 wynosić będzie 3 450 metrów, a celem prac są strefy geologiczne i złoża, z których trwa obecnie wydobycie na odwiercie M-16. Prace wiertnicze mają trwać 85 dni.back