Krzysztof Fugiel
Poniedziałek, 18 Lutego 2019 roku. Dzisiaj są imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
Flash Player

­­­­­­­­

­7 Cudownych Ocaleń pułkownika Woj­ska Polskiego w stanie spoczy­nku Antoniego Fugla.

Więcej na ­

youtube_logo

 

 

 

Materiały o walce

Antoniego Fugla w AK

przekazałem do:

Muzeum_AK_w_Krakowie 

Oil_is_ruling_the_World__250_px 

RATUJ EXALO CENTRUM KRAKÓW

­­

­­­­­Linkedin_250_px

­ ­

===========================

Flag Counter­­

­Mahatma_Ganghi

 

 

 

 

 

Herb_Pobog
­

 

 

 

 

 

­

 

Utwórz swoją wizytówkę  

Fugiel_animation

­­­ anima_pilsudski_fugiel_trans

Witam  na FORUM  KRZYSZTOFA A. FUGLA. W FORUM są następujące tematy które poruszam:

Współczesny Przemysł Naftowy
Health, Safety, Envinroment
Historia Nafty
O Świecie
Nie tylko Szkiełko i Oko
O Krakowie­
Foto

Zamieszczane tu materiały są prywatnymi tekstami i opiniami Autora FORUM z którymi można się nie zgadzać, jednakże Autor uważa je za swoje i niezmienne, aż do czasu poznania nowych faktów.

W przypadku innych artykułów, bądź notatek, Autor FORUM nie bierze odpowiedzialności za ich treść, jednakże zawsze są  zamieszczane dane osobowe Autora tekstu bądź dane źródłowe tekstu.

Wszelkie uwagi i propozycje tematyczne dotyczące FORU­M proszę przesyłać do mnie E-mailem ( patrz niżej ), lub wpisać swój komentarz ­na podstronie Księga.Szukaj

Loading

Kontakt

chrisfugiel [at] hotmail.com

Imię i Nazwisko

E-mail

Treść

BELOW CHOOSE THE LANGUAGE TO TRANSLATE THE FORUM PAGES TO ANY OF 22 OTHER LANGUAGES !

© meteogroup.pl

Cena_Akcji­

­PGNIG notowania

logo_PGNIG

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2019-02-18
USD 3,8286 -0,10%
EUR 4,3317 +0,17%
CHF 3,8150 +0,18%
GBP 4,9437 +0,68%
Wspierane przez Money.pl

Protected by Copyscape Plagiarism Check

Imatag_logo_120_pix­

­­KRZYSZTOF A. FUGIEL FORUM

Wypromuj również swoją stronę­

­

SPE.Poland_web

SITPNiG_logo_V_small­­­WNiG_120px

IPCC_logo_120px

Rat

 

  Polska_Walczaca_szara_GIF_animated_OK

 

 

 

prezydent_pl_120_px 

LechKaczynski_org 

Lech_Kaczynski_pl 

Telewizja_Republika

 

 

PodziemnaTV 

Niezalezna_pl­


Niepoprawni_pl


PCh24_pl

­

Akademia_Geopolityki

Poland_Current_Events_120_px

Robert_Brzoza_120_pix

Mennica Skarbowa - Pewne inwestycje w metale szlachetne­


­

­ ­
Oct 12, 2018

W walce ze smogiem często tracimy czas i pieniądze

Autor: Dariusz Ciepiela | 11-10-2018 11:00 | aktualizacja: 12-10-2018 11:12

Wiele przedsiębiorstw z branży energetycznej, ciepłowniczej i gazowej prowadzi działania zmierzające do ograniczenia smogu, prowadzą je też samorządy lokalne i instytucje rządowe. Te działania jednak bardzo często są ze sobą nieskoordynowane, przez co przeznaczone na nie pieniądze nie są wydawane najlepiej - to jedna z konkluzji z panelu "Energetyka wielkiej skali i walka ze smogiem", który odbył się w trakcie Nowy Przemysł Expo.

Trzeba zaoferować czystą energię w taki sposób, aby było to ekonomicznie uzasadnione dla przedsiębiorstw energetycznych i jednocześnie akceptowalne ekonomicznie przez odbiorców.

Lokalne samorządy oraz lokalne firmy ciepłownicze, gazowe i energetyczne powinny wspólnie opracować model dostaw energii elektrycznej, ciepła i gazu.

- Istnieje ryzyko, że nagle się okaże, że dla zwykłego Kowalskiego tańszym rozwiązaniem będzie zbudowanie własnej kotłowni gazowej niż przyłączenie się do sieci ciepłowniczej - wskazuje Sebastian Gurgacz z KAPE.

Na program Czyste Powietrze w ciągu najbliższych lat zostanie wydane 103 mld zł.

Krakow_smog

Kraków od lat boryka się ze smogiem

Fot. Fotohuta/Shutterstock.com

- Energetyka wielkiej skali powinna stać się energetyką małej skali, tzn. musi zainteresować się odbiorcą i końcówką sieci, niezależnie, czy jest to sieć energetyczna, gazowa czy ciepłownicza. Jedną z głównych trudności do wygrania walki ze smogiem stanowi klient końcowy. To odbiorca, który chciałby korzystać z czystej energii, ale nie zawsze organizacyjnie czy finansowo go na to stać - mówi Adam Palacz, członek zarządu Dalkia w Polsce.

Wyzwanie stojące przed całą energetyką jest takie, w jaki sposób zaoferować czystą energię, aby było to ekonomicznie uzasadnione dla przedsiębiorstw energetycznych i jednocześnie akceptowalne ekonomicznie przez odbiorców.

- Mówimy przede wszystkim o barierze finansowej. Trzeba temu, kto ma piec kaflowy, zaoferować coś, co jest ekonomicznie dla niego do udźwignięcia. Często się mówi o ubóstwie energetycznym. Problem smogu jest jednym z objawów ubóstwa energetycznego - dodaje Adam Palacz.

- Dzisiaj ciepłownie i elektrociepłownie spełniają normy dot. emisji szkodliwych substancji, ale wkrótce zaczną obowiązywać nowe regulacje. Koszt dostosowania się do nowych przepisów oczywiście będzie się przekładał na wysokość taryf - podkreśla Sebastian Gurgacz, zastępca dyrektora i lider zespołu projektowego Działu Efektywności Energetycznej w Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE).

Przypomina, że dyrektywa dotycząca ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów, od 1 do 50 MW (dyrektywa MCP) zakłada nowe, niższe wielkości dopuszczalnych emisji SO2, NOx oraz pyłu. Dla źródeł od 5 do 50 MW nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., a do źródeł poniżej 5 MW od 1 stycznia 2030 r. Kolejne ograniczenia są w drodze.

Z drugiej strony mamy program Czyste Powietrze, który zakłada wydanie w ciągu najbliższych lat ok. 103 mld zł.

Trzeba więc skoordynować działania wynikające z programu Czyste Powietrze, modernizację źródeł wytwarzania ciepła i rozbudowę sieci ciepłowniczych.

- Istnieje ryzyko, że nagle się okaże, że dla zwykłego Kowalskiego tańszym rozwiązaniem będzie zbudowanie własnej kotłowni gazowej niż przyłączenie się do sieci ciepłowniczej - wskazuje Sebastian Gurgacz.

Dlatego też gminy i lokalne firmy ciepłownicze powinny wspólnie opracować model dostaw energii elektrycznej i ciepła.

Sebastian Gurgacz, zastępca dyrektora i lider zespołu projektowego Działu Efektywności Energetycznej w Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE). Fot. PTWP

Sebastian Gurgacz, zastępca dyrektora i lider zespołu projektowego Działu Efektywności Energetycznej w Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE). Fot. PTWP

- Około 40 proc. terenu Polski w dalszym ciągu jest niezgazyfikowane. Z powodów ekonomicznych ta gazyfikacja w jednej części kraju będzie miała bardziej dynamiczny charakter, a w innym mniej dynamiczny. Od 2016 r. mamy terminal LNG w Świnoujściu i w coraz większym stopniu wykorzystujemy jego potencjał. Gaz skroplony to prawdziwa rewolucja, taki gaz możemy przewozić w te części kraju, gdzie gazu sieciowego nie ma - przekonuje Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

W jego ocenie LNG jest sposobem na walkę ze smogiem w tych częściach Polski, gdzie nie ma gazu sieciowego. Również zwraca uwagę na czynnik ekonomiczny powstawania smogu.

- Istnieje brak świadomości połączony z ubóstwem energetycznym. Złej jakości paliw używa się nie dlatego, że takie są lokalne trendy, tylko jest to związane z czynnikiem ekonomicznym, czyli ubóstwem - podkreśla Henryk Mucha.

Wskazuje na konieczność współdziałania samorządu, firm energetycznych i rządu.

- Nie będzie aktywnej i skutecznej walki ze smogiem, jeżeli nie będzie współpracy pomiędzy rządem, samorządem i firmami energetycznymi. Dzisiaj istnieje współpraca pomiędzy rządem i firmami energetycznymi. Jest jednak wiele cennych aktywności, które dzieją się w oderwaniu od tego, co jest w warstwie rządowej i okołorządowej - zauważa Henryk Mucha.

Jedną z przyczyn smogu, zwłaszcza w miastach, jest transport. Rozwiązaniem tego problemu, według PGNiG, może być zastąpienie samochodów spalinowych pojazdami napędzanymi CNG, czyli sprężonym gazem ziemnym.

- W ostatnich dwóch latach CNG przeżywa prawdziwy rozwój, jest coraz więcej miast decydujących się na gaz ziemny sprężony, sieciowy. Jestem przekonany, że ten trend będzie się utrzymywał - prognozuje Henryk Mucha.

W walce ze smogiem bardzo pomocne mogą być również instytucje naukowe, które mogą m.in. budować systemy pomiarowe i dostarczać informacje na temat jakości powietrza.

- W Tarnowskich Górach przeprowadziliśmy pomiary jakości powietrza, które prowadzone były za pomocą samochodu elektrycznego wyposażonego w stację meteo i platformy pomiarowe oraz drona z aparaturą kontrolno-pomiarową. Na tych badaniach bardzo ładnie wychodziło, gdzie jest granica terenu, na którym pali się wszystkim, i tego, gdzie jest sieć ciepłownicza - informuje Jan Bondaruk, zastępca dyrektora ds. inżynierii środowiska z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG).

Zwraca uwagę na brak koordynacji działań w walce ze smogiem.

- Obecnie środki przeznaczone na dofinansowanie termomodernizacji budynku czy wymianę źródła ciepła są przyznawane na podstawie wniosku. To powoduje, że środki są rozproszone na bardzo dużym obszarze, w efekcie czego smogu nie udaje się zlikwidować. Często jest tak, że samorządy lokalne przeprowadzają termomodernizację budynków użyteczności publicznej, jak szkoły czy przedszkola, a obok stoją stare budynki, bardzo często również będące własnością samorządu, w których są stare, kopcące piece - dodaje Jan Bondaruk.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl.  - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018
back