Krzysztof Fugiel
Wtorek, 25 Września 2018 roku. Dzisiaj są imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
Flash Player

­­­­­­­­

­7 Cudownych Ocaleń pułkownika Woj­ska Polskiego w stanie spoczy­nku Antoniego Fugla.

Więcej na ­

youtube_logo

 

 

 

Materiały o walce

Antoniego Fugla w AK

przekazałem do:

Muzeum_AK_w_Krakowie 

Oil_is_ruling_the_World__250_px 

RATUJ EXALO CENTRUM KRAKÓW

­­

­­­­­Linkedin_250_px

­ ­

===========================

Flag Counter­­

­Mahatma_Ganghi

 

 

 

 

 

Herb_Pobog
­

 

 

 

 

 

­

 

Utwórz swoją wizytówkę  

Fugiel_animation

­­­ anima_pilsudski_fugiel_trans

Witam  na FORUM  KRZYSZTOFA A. FUGLA. W FORUM są następujące tematy które poruszam:

Współczesny Przemysł Naftowy
Health, Safety, Envinroment
Historia Nafty
O Świecie
Nie tylko Szkiełko i Oko
O Krakowie­
Foto

Zamieszczane tu materiały są prywatnymi tekstami i opiniami Autora FORUM z którymi można się nie zgadzać, jednakże Autor uważa je za swoje i niezmienne, aż do czasu poznania nowych faktów.

W przypadku innych artykułów, bądź notatek, Autor FORUM nie bierze odpowiedzialności za ich treść, jednakże zawsze są  zamieszczane dane osobowe Autora tekstu bądź dane źródłowe tekstu.

Wszelkie uwagi i propozycje tematyczne dotyczące FORU­M proszę przesyłać do mnie E-mailem ( patrz niżej ), lub wpisać swój komentarz ­na podstronie Księga.Szukaj

Loading

Kontakt

chrisfugiel [at] hotmail.com

Imię i Nazwisko

E-mail

Treść

BELOW CHOOSE THE LANGUAGE TO TRANSLATE THE FORUM PAGES TO ANY OF 22 OTHER LANGUAGES !

© meteogroup.pl

Cena_Akcji­

­PGNIG notowania

logo_PGNIG

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2018-09-25
USD 3,6511 -0,30%
EUR 4,2939 -0,36%
CHF 3,7773 -1,06%
GBP 4,7987 -0,11%
Wspierane przez Money.pl

­
­­ Protected by Copyscape Plagiarism Check

Imatag_logo_120_pix­

­­KRZYSZTOF A. FUGIEL FORUM

Wypromuj również swoją stronę­

­

SPE.Poland_web

SITPNiG_logo_V_small­­­WNiG_120px

IPCC_logo_120px

Rat

 

  Polska_Walczaca_szara_GIF_animated_OK

 

 

prezydent_pl_120_px 

LechKaczynski_org 

Lech_Kaczynski_pl 

Telewizja_Republika

 

 

PodziemnaTV 

Niezalezna_pl­


Niepoprawni_pl

PCh24_pl

­

Akademia_Geopolityki

Poland_Current_Events_120_px

Robert_Brzoza_120_pix

Mennica Skarbowa - Pewne inwestycje w metale szlachetne­


­

­
Mar 8, 2018

Egzotyczny gaz dla Europy i Polski to konieczność, by chronić się przed Rosją

wnp

AUTOR: WNP.PL (DARIUSZ MALINOWSKI) |     05-03-2018 06:01 | AKTUALIZACJA: 05-03-2018 06:00

Ostatnio Gazprom znów brzydko bawi się z Ukrainą, czy to ostateczne ostrzeżenie również dla nas? Obok Azji to Europa jest jednym z najbardziej chłonnych rynków gazu. Jej gospodarkę trudno sobie wyobrazić bez błękitnego paliwa. Jak w tej sytuacji zapewnić sobie bezpieczeństwo dostaw? Jak uniezależnić się od koniunktury politycznej? Kilka lat temu prezydent Władimir Putin wprost oświadczył, że surowce energetyczne, a więc również gaz ziemny, mogą zostać użyte jako broń. Jedyny sposób, by się zabezpieczyć, to dywersyfikacja źródeł surowca.

Kilka lat temu prezydent Władimir Putin wprost oświadczył, że surowce energetyczne, a więc również gaz ziemny, mogą zostać użyte jako broń

Putin

Fot. Wikimedia Commons/www.kremlin.ru

Kupowanie rosyjskiego gazu wiąże się dla Polski z poważnym ryzykiem.

Gazowe połączenie z Norwegią oznaczałoby, że PGNiG mógłby sprowadzić surowiec pochodzący z własnych złóż.

LNG to obecnie najszybciej rozwijający się segment handlu gazem.

Europejskie zasoby gazu ziemnego są stosunkowo niewielkie. Co więcej, najważniejsze w Unii Europejskiej złoże lądowe (2800 mld m3), holenderskie Groningen, eksploatowane jest już niemal od sześciu dekad. Powoli zatem trzeba przyzwyczajać się do tego, że będzie dawało coraz mniej surowca. Rosła więc będzie potrzeba zwiększania importu. Zresztą gazu trzeba będzie sprowadzać coraz więcej także dlatego, że Unia rezygnuje z energetyki węglowej.

2018_dostawcy_gazu_530_pix

Rosja - gaz polityczny

Rosja wydaje się być najbardziej naturalnym dostawcą gazu na europejski rynek. Przede wszystkim ma jego ogromne zasoby; obok irańskich największe na świecie. Dysponuje rozbudowaną infrastrukturą przesyłową. Istnieją też w końcu wieloletnie powiązania handlowe. Już teraz Rosja zaspokaja około trzeciej części europejskich potrzeb.

Problem w tym, że Rosja traktuje swój gaz instrumentalnie. Kilka lat temu prezydent Władimir Putin wprost oświadczył, że surowce energetyczne, a więc również gaz ziemny, mogą zostać użyte jako broń. I nie były to czcze pogróżki. Boleśnie przekonały się o tym Ukraina i Białoruś, którym Rosja nagle odcinała dostawy gazu.

- Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw jest dla nas kluczową sprawą - mówi Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Więcej gazu z własnych złóż PGNiG: Gaz łupkowy nie wypalił, ale technologia pomaga przy konwencjonalnych złożach

Oczywiście nie wiadomo, czy Rosja kiedykolwiek zdecydowałaby się wstrzymać bez powodu dostawy gazu któremuś z państw członkowskich Unii, ale lepiej dmuchać na zimne. Zwłaszcza że w grę wchodzi tu też mniej drastyczne, ale równie nieakceptowalne, zwyczajne zawyżanie cen surowca. Jak działa ten mechanizm akurat my wiemy doskonale, płacąc za gaz Gazpromowi kilkadziesiąt procent więcej niż odbiorcy zza Odry. Rosjanie bezwzględnie wykorzystywali nasze uzależnienie od ich gazu.

Dlatego dokonaliśmy gazowej rewolucji. Możliwe, że już za cztery lata będziemy mogli całkowicie zrezygnować z rosyjskiego surowca. Krajowy popyt pokryjemy gazem z Norwegii, importem LNG i własnym wydobyciem.

Oczywiście Rosja łatwo nie zrezygnuje z utrzymania swojej pozycji. Dlatego chce budować Nord Stream 2. Jej plan nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Ale jego realizacja pozwoli Rosji zachować strategiczny wpływ na dostawy gazu do krajów europejskich.

Groźny gazociąg z Rosji do Niemiec: Mateusz Morawiecki: Nord Stream 2 przybliża nas do wojny

Norweskie nadzieje

Obok Rosjan to właśnie Norwegowie są głównym dostawcą gazu do krajów europejskich. Ich udział w rynku przekracza 20 proc. Ale oni nigdy nie wykorzystali swej przewagi. W odróżnieniu od Rosjan, nigdy bez powodu nie zakręcili kurka.

Dla nas Norwegia staje się powoli krajem "numer jeden" w planowanej strukturze dostawców. By rzeczywiście nim się stała, przede wszystkim trzeba zbudować z gazowe połączenia z Półwyspem Skandynawskim. Gazociąg Baltic Pipe ma poprzez Danię dotrzeć do złóż pod norweskim szelfem. Będzie gotów za kilka lat. Jeszcze w tym roku mają zostać podjęte kluczowe decyzje.

Według prezesa PGNiG Piotra Woźniaka norweski surowiec doskonale wpisuje się w strategię różnicowania źródeł zaopatrzenia kraju w gaz. Jak podkreśla, budowa "bałtyckiej rury" oznaczałaby także możliwość dostarczania do kraju surowca wyprodukowanego na norweskim szelfie przez samo PGNiG. Nasza spółka ma tam bowiem liczne koncesje i stara się o kolejne.

O pracach PGNiG w Norwegii czytaj: PGNiG: ruszają prace na złożu w Norwegii

Obok Norwegii znaczącymi dostawcami gazu na europejski rynek są kraje północnoafrykańskie. W naszym jednak przypadku, choć teoretycznie sprowadzanie gazu z Algierii czy Libii byłoby możliwe, to jednak ze względów logistycznych nieopłacalne.

LNG zmienia sytuację

Jednak w największym stopniu na kształt europejskiego rynku gazu wpływa rosnący potencjał dostawców LNG.

Zaletą skroplonego gazu ziemnego jest to, że można go transportować na ogromne dystanse. Nie potrzeba do tego gazociągów. Wystarczą odpowiednio wyposażone porty.

Polska już taki ma. Co więcej, nasz gazoport zostanie rozbudowany. Dziś przyjmuje 5 mld m3 gazu rocznie; Będzie mógł odbierać 7,5.

Jak mówi wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak, odpowiedzialny w spółce za handel: gazoport pozwala PGNiG sprowadzić surowiec praktycznie od każdego producenta. Do gazoportu już zawijały statki z gazem katarskim, norweskim i amerykańskim.

Interesujący jest zwłaszcza ten ostatni kierunek, ale nasz potentat nie kryje, że jeżeli na rynku pojawi się w atrakcyjnej cenie gaz z jeszcze bardziej egzotycznych kierunków, to po prostu go kupi.

Więcej na ten temat podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, 14-16 maja 2018, Katowiceback