Krzysztof Fugiel
Poniedziałek, 18 Lutego 2019 roku. Dzisiaj są imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
Flash Player

­­­­­­­­

­7 Cudownych Ocaleń pułkownika Woj­ska Polskiego w stanie spoczy­nku Antoniego Fugla.

Więcej na ­

youtube_logo

 

 

 

Materiały o walce

Antoniego Fugla w AK

przekazałem do:

Muzeum_AK_w_Krakowie 

Oil_is_ruling_the_World__250_px 

RATUJ EXALO CENTRUM KRAKÓW

­­

­­­­­Linkedin_250_px

­ ­

===========================

Flag Counter­­

­Mahatma_Ganghi

 

 

 

 

 

Herb_Pobog
­

 

 

 

 

 

­

 

Utwórz swoją wizytówkę  

Fugiel_animation

­­­ anima_pilsudski_fugiel_trans

Witam  na FORUM  KRZYSZTOFA A. FUGLA. W FORUM są następujące tematy które poruszam:

Współczesny Przemysł Naftowy
Health, Safety, Envinroment
Historia Nafty
O Świecie
Nie tylko Szkiełko i Oko
O Krakowie­
Foto

Zamieszczane tu materiały są prywatnymi tekstami i opiniami Autora FORUM z którymi można się nie zgadzać, jednakże Autor uważa je za swoje i niezmienne, aż do czasu poznania nowych faktów.

W przypadku innych artykułów, bądź notatek, Autor FORUM nie bierze odpowiedzialności za ich treść, jednakże zawsze są  zamieszczane dane osobowe Autora tekstu bądź dane źródłowe tekstu.

Wszelkie uwagi i propozycje tematyczne dotyczące FORU­M proszę przesyłać do mnie E-mailem ( patrz niżej ), lub wpisać swój komentarz ­na podstronie Księga.Szukaj

Loading

Kontakt

chrisfugiel [at] hotmail.com

Imię i Nazwisko

E-mail

Treść

BELOW CHOOSE THE LANGUAGE TO TRANSLATE THE FORUM PAGES TO ANY OF 22 OTHER LANGUAGES !

© meteogroup.pl

Cena_Akcji­

­PGNIG notowania

logo_PGNIG

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2019-02-15
USD 3,8326 -0,49%
EUR 4,3243 -0,35%
CHF 3,8081 -0,26%
GBP 4,9104 -0,66%
Wspierane przez Money.pl

Protected by Copyscape Plagiarism Check

Imatag_logo_120_pix­

­­KRZYSZTOF A. FUGIEL FORUM

Wypromuj również swoją stronę­

­

SPE.Poland_web

SITPNiG_logo_V_small­­­WNiG_120px

IPCC_logo_120px

Rat

 

  Polska_Walczaca_szara_GIF_animated_OK

 

 

 

prezydent_pl_120_px 

LechKaczynski_org 

Lech_Kaczynski_pl 

Telewizja_Republika

 

 

PodziemnaTV 

Niezalezna_pl­


Niepoprawni_pl


PCh24_pl

­

Akademia_Geopolityki

Poland_Current_Events_120_px

Robert_Brzoza_120_pix

Mennica Skarbowa - Pewne inwestycje w metale szlachetne­


­

­ ­
Feb 12, 2019

Cyberataki i wycieki danych kosztują miliardy dolarów

01_wnp

AUTOR: PAWEŁ SZYGULSKI |     12-02-2019 13:41

Najwyższe straty spowodowane przez cyberatak wyniosły 10 mld dolarów. W największym ataku skierowanym przeciwko jednej firmie skradziono dane miliarda użytkowników. Natężenie i skala incydentów nie słabnie, a na celowniku są już nie tylko komputery, ale też smartfony, telewizory, a nawet samochody.

Najdroższy w historii cyberataków był atak Petya, który kosztował 10 mld dolarów.

Niedawno do sieci wyciekły dane pół miliarda klientów sieci hoteli Marriott.

Ofiarą cyberataku padła też niedawno Angela Merkel.

Hakerzy nie ustają w wymyślaniu coraz to nowych cyberataków.

Metody hakerów wciąż się zmieniają - od ransomware, przez koparki kryptowalut (cryptojacking), do tzw. socjotechnik, czyli metod wyłudzania lub kradzieży danych. Poniżej przedstawiamy przygotowane przez firmę F-Secure zestawienie siedmiu przykładów cyberataków z ostatnich lat, których skutki były szczęśliwie dotkliwe.

1. WannaCry

Ransomware o największej jak dotąd skali - odpowiadał za 9 na 10 wszystkich detekcji w 2017 roku. Sparaliżował systemy informatyczne instytucji na całym świecie, m.in. brytyjskiej służby zdrowia, rosyjskiego MSW, banku centralnego czy prasowej agencji informacyjnej.

Koszty, które wygenerował WannaCry, szacowane są na około 4 miliardy dolarów. Hakerzy wykorzystali niechęć użytkowników systemu Windows do przeprowadzania aktualizacji - odpowiednie łatki naprawiające podatność udostępniono dwa miesiące przed pierwszymi cyberatakami.

2. Petya/NotPetya

Petya to najdroższy w historii pojedynczy incydent z zakresu cyberbezpieczeństwa. W jego efekcie firmy na całym świecie straciły nawet 10 miliardów dolarów. Wirus działał podobnie do WannaCry, blokując zainfekowane urządzenia i żądając 300 dolarów w bitcoinach za ich odszyfrowanie.

Czytaj również: Cyberprzestępcy coraz groźniejsi. W sieci pojawia się 480 nowych zagrożeń na minutę

W ataku najbardziej ucierpiały instytucje rosyjskie i ukraińskie - m.in. Rada Ministrów Ukrainy i Ukraiński Bank Narodowy, rosyjski bank centralny, a nawet monitoring promieniowania nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu.

W tym przypadku ogromnym stratom również można było zapobiec, dbając o aktualizację systemów.

3. Problemy z prywatnością Facebooka

W marcu 2018 roku świat obiegła informacja, że dane nawet 87 mln użytkowników Facebooka mogły zostać bezprawnie udostępnione firmie Cambridge Analytica. Organizacja wykorzystała facebookowy quiz osobowości do pozyskania wrażliwych informacji o jego użytkownikach, tworząc na ich podstawie personalizowane reklamy i wpisy wyborcze.

Aplikację z quizem pobrało około 270 tys. osób, ale luka w API Facebooka umożliwiła pozyskanie danych wszystkich ich znajomych.

Niedługo potem hakerzy zyskali dostęp do cyfrowych kodów logowania i wykorzystując lukę w kodzie opcji "Wyświetl jako", wykradli dane 29 milionów osób. Dotyczyły one m.in. lokalizacji, kontaktów, statusów, historii wyszukiwania i urządzeń, z których się logowali.

4. Spectre/Meltdown

Luki wykryte w niemal wszystkich procesorach firmy Intel istniały od 1995 roku i miały charakter sprzętowy - ich przyczyną była sama konstrukcja procesorów. Umożliwiały one odczytywanie informacji zapisanych w pamięci podręcznej, np. danych logowania (tzw. plików cookies).

Co ciekawe, podatności zostały odkryte przez 4 niezależne zespoły prawie w tym samym czasie - jak gdyby świat badaczy otrzymał wskazówkę, gdzie warto szukać.

5. Mirai

Tylko w 2016 roku w ataku wykorzystującym złośliwe oprogramowanie Mirai zainfekowano 2,5 miliona inteligentnych urządzeń takich jak kamerki internetowe, lodówki czy routery Wi-Fi. Mirai wykrywał i zarażał słabo zabezpieczone urządzenia z zakresu IoT, a następnie przekształcał je w botnety służące do przeprowadzania cyberataków.

Według danych CERT w Polsce przejmowanych było nawet 14 tys. urządzeń dziennie. Tak szeroka skala infekcji to efekt m.in. upublicznienia kodu źródłowego Mirai w sieci. Ten rodzaj złośliwego oprogramowania był tak popularny, że tworzone botnety zaczęto sprzedawać po cenie nawet 7,5 tys. dolarów za 100 tys. botów.

6. Skradzione rezerwacje Marriotta

W 2018 roku sieć hoteli Marriott poinformowała o zhakowaniu przez cyberprzestępców swojego systemu rezerwacji. W efekcie od 2014 do 2018 roku wyciekły dane 500 milionów klientów - nazwiska, adresy e-mail, numery telefonu, adresy zamieszkania, numery paszportu, kart płatniczych czy daty urodzin.

7. Wyciek wszystkich kont Yahoo

We wrześniu 2016 r. Yahoo ujawniło, że dwa lata wcześniej doszło do kradzieży danych 500 mln użytkowników. W grudniu ogłoszono kolejny wyciek, tym razem miliarda rekordów ? to jak dotąd największy atak wymierzony w jedną organizację.

Hakerzy wykradli nazwy użytkowników, daty urodzenia, pomocnicze adresy e-mail, zaszyfrowane hasła czy numery telefonów. Przejęli też kontrolę nad wewnętrznym narzędziem Yahoo do zarządzania usługami, dzięki czemu mogli podszyć się pod wybrane konta - m.in. rosyjskich polityków i dziennikarzy, przedstawicieli zagranicznych wywiadów, pracowników firm inwestycyjnych, banków czy amerykańskich urzędników.

Jak przyznało Yahoo, łącznie wyciek dotyczył danych wszystkich użytkowników przeglądarki, czyli około 3 miliardów kont.

Cyberataki odgrywają też coraz większe znaczenie w polityce. Tuż przed Bożym Narodzeniem 2018 roku po ataku hakerskim do sieci wyciekły dane setek polityków niemieckich.

Czytaj także: Angela Merkel ofiarą ataku hakerów. Wyciekło wiele danych

W internecie zostały opublikowane dane i dokumenty kilkuset niemieckich polityków. Według mediów wśród ofiar ataku hakerskiego są: kanclerz Angela Merkel, prezydent Frank-Walter Steinmeier, posłowie do Bundestagu i deputowani landowi.

Do sieci wyciekły głównie dane kontaktowe, takie jak numery telefonów komórkowych i adresy, ale też wewnątrzpartyjne dokumenty. W kilku przypadkach upublicznione zostały skany dowodów osobistych, zapisy czatów z członkami rodzin i dane kart kredytowych krewnych polityków. Część dokumentów ma kilka lat. Na razie nie ustalono, kto stał za wyciekiem danych.

W ostatnich latach sieć internetowa parlamentu, rządu i partyjne skrzynki mailowe niemieckich polityków niejednokrotnie były celami ataków hakerskich. Za każdym razem odpowiedzialnością za nie obarczano Rosję.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. ? Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019

Jan 16, 2019

STOP Nienawiści - Ludzie opamiętajcie się !!!

­nie_zyje_pawel_adamowicz

"My, Polki i Polacy z różnych stron, niezależnie od poglądów, pochodzenia i przekonań, stajemy przeciwko nienawiści, przemocy i dzieleniu naszego społeczeństwa.

Wiemy, że nie jest za późno, by powstrzymać wyniszczającą nasz kraj polityczną wojnę i deklarujemy, że nie będziemy się do niej przyczyniać.

Tak, jak Paweł Adamowicz, chcemy Polski otwartej, słuchającej i solidarnej"

Avaaz

Podpisz petycję AVAAZ

Jan 16, 2019

PGNiG poszło po ropę i gaz do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

01_wnp

Autor: wnp.pl (DM) | 16-01-2019 16:04

Przedstawiciele PGNiG oraz Ras Al Khaimah Petroleum Authority i RAK GAS LLC podpisali umowę, która umożliwia polskiej spółce poszukiwanie i wydobycie węglowodorów w emiracie Ras al-Chajma.

 Rozpoczynamy działalność w regionie, który ma fundamentalne znaczenie dla światowego rynku ropy i gazu. Jest to kolejny krok w realizacji strategii Grupy Kapitałowej PGNiG, która przewiduje intensywny rozwój segmentu poszukiwań i wydobycia za granicą - powiedział Piotr Woźniak, prezesa naszej spółki.

UAE

Koncesja PGNiG umożliwia produkcję węglowodorów nawet przez trzy dekady.

Fot. mat. pras.

 Jestem przekonany, że współpraca z lokalnymi partnerami będzie korzystna nie tylko ekonomicznie, ale stworzy okazję do wymiany wiedzy i doświadczenia - dodał.

Podpisana umowa określa podział obowiązków, kosztów i zysków z tytułu eksploatacji koncesji, co do której oferta PGNiG została wybrana jako najkorzystniejsza w grudniu 2018 roku. Początkowo prace będą przebiegać w trzech dwuletnich etapach poszukiwawczych, po których przewidziano 30-letni okres produkcji. Po każdym z etapów poszukiwawczych spółka ma możliwość rezygnacji z udziałów w koncesji.

PGNIG_w_UAE

Podpisanie umowy. Siedzą (od lewej): Piotr Woźniak, prezes PGNiG, Niszant Dighe, prezes RAK GAS LLC. Stoją (od lewej): Robert Rostek, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Abu Zabi, Szejk Saud ibn Sakr al-Kasimi, emir Ras al-Chajma. Fot. mat. pras.

Podpisanie umowy. Siedzą (od lewej): Piotr Woźniak, prezes PGNiG, Niszant Dighe, prezes RAK GAS LLC. Stoją (od lewej): Robert Rostek, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Abu Zabi, Szejk Saud ibn Sakr al-Kasimi, emir Ras al-Chajma. Fot. mat. pras.

Obszar koncesji obejmuje 619 kilometrów kwadratowych. Za sprawy związane z jej realizacją odpowiada nowoutworzony oddział PGNiG z siedzibą w Ras al-Chajma.

Ras Al Khaimah Petroleum Authority to urząd nadzorujący eksploatację zasobów ropy i gazu emiratu. RAK GAS LLC jest państwową spółką działającą w zakresie poszukiwania i wydobycia, zaopatrzenia a także przetwórstwa węglowodorów.

Ras Al Khaimah Petroleum Authority i RAK GAS LLC mają przyjemność powitać PGNiG w emiracie Ras al-Chajma, gdzie będziemy wspólnie prowadzić poszukiwania i wydobycie, zgodnie z podpisaną dzisiaj umową. Jesteśmy przekonani, że wzajemnie korzystna współpraca, pozwoli uwolnić potencjał emiratu w zakresie ropy naftowej i gazu ziemnego - stwierdził Niszant Dighe, prezes RAK GAS LLC.

Zgodnie ze statystykami OPEC, udokumentowane zasoby węglowodorów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wynoszą prawie 98 mld baryłek ropy naftowej i 6 bilionów m sześc. gazu ziemnego. Produkcja ropy naftowej sięga 3 milionów baryłek dziennie a w przypadku gazu przekracza 54 mld m sześc. rocznie.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2019


Dec 24, 2018

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego 2019 roku

Niech magiczna moc Wigilijnego Wieczoru

przyniesie spokój i radość.

A Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem.

Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia

oraz Szczęśliwego Nowego Roku

życzy Krzysztof A. Fugiel

2018_Bo__e_Narodzenie_bomba_choinkowa

Dec 12, 2018

Nadchodzi złota era gazu, nie ma wątpliwości

01_wnp

Autor: wnp.pl (Tomasz Klyta) | 12-12-2018 13:22

Światowe zapotrzebowanie na gaz do 2045 r. może wzrosnąć o 45 proc. Zaletą tego surowca jest duża dostępność, stosunkowo niska cena i mniejsza od węgla emisyjność. Nadchodzi złota era gazu - to najważniejsze konkluzje panelu "Gaz ziemny z konwencjonalnych i niekonwencjonalnych źródeł jako niskoemisyjne paliwo zielonej gospodarki", który z inicjatywy PGNiG odbył się w trakcie szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

W Polsce rynek gazu rozwija się bardzo szybko. W roku 2017, w porównaniu do roku 2015, krajowe zużycie gazu wzrosło prawie o 2 mld m sześc.

Nowy graczem na światowym rynku gazu może być Afryka. Duże złoża mają m.in. Nigeria i Mozambik.

W wielu krajach świata rośnie także zainteresowanie pozyskiwaniem metanu ze złóż węgla.

- Zmiany klimatyczne przynoszą zmiany w gospodarce, mające doprowadzić do zmniejszenia jej emisyjności. Na ulicach Paryża widzimy, że przebiega to za szybko. Wielu ludzi martwi się, czy będzie w stanie ponieść rosnące koszty. Tymczasem mamy paliwo, które jest tanie i mniej emisyjne niż węgiel. To gaz ziemny - mówi Scott Foster, dyrektor Działu Zrównoważonej Energii w UNECE (United Nations Economic Commission for Europe; Europejska Komisja Gospodarcza - jedna z komisji regionalnych Organizacji Narodów Zjednoczonych).

Rośnie polski rynek gazu

Jednym z państw, gdzie rynek gazu rozwija się bardzo dynamicznie, jest Polska.

- Odbywa się to w tempie szybszym, niż oczekiwano. W roku 2017, w porównaniu do roku 2015, krajowe zużycie gazu wzrosło prawie o 2 mld m sześc. Ten wzrost wynika ze zwiększonego zapotrzebowania w przemyśle i sektorze energetycznym - mówi Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG.

Grupa Kapitałowa PGNiG planuje znaczne poszerzenie polskiego rynku gazu.

- Chcemy, aby w roku 2022 ok. 90 proc. mieszkańców Polski miało dostęp do sieci gazowej. Z naszej strony będzie to wymagało inwestycji o wartości prawie 2 mld dolarów - zapowiada Piotr Woźniak. ? Docelowo, w każdym miejscu naszego kraju odbiorca powinien mieć możliwość nieskrępowanego wyboru źródeł energii, jak węgiel, gaz czy OZE.

PGNiG będzie nadal poszukiwać możliwości zwiększenia wydobycia gazu ziemnego. Już teraz posiada prawie 2 tys. odwiertów i wciąż optymalizuje produkcję gazu.

Jedną z metod zwiększenia wydobycia paliwa są zabiegi szczelinowania hydraulicznego, które spółka stosuje również w przypadku pokładów konwencjonalnych.

- Robimy tak np. w Pakistanie. Oczywiście nie będziemy sprowadzać stamtąd gazu do Polski, ale to dobry poligon, na którym możemy dopracowywać technologie, które potem znajdą zastosowanie w kraju - informuje Piotr Woźniak. - Rola gazu ziemnego będzie rosła. Jego złota era albo wkrótce nadejdzie, albo już się rozpoczyna - prognozuje.

Do gry wejdzie Afryka

Rynki gazu rozwijają się w wielu miejscach świata, ale są też takie obszary, które dopiero wejdą do gry.

- Afryka posiada wielkie zasoby gazu, zarówno na wschodzie, jak i na zachodzie. Duże złoża mają m.in. Nigeria i Mozambik - przypomina Torstein Indrebo z Grupy Ekspertów ds. Gazu (UNECE).

Zwraca uwagę, że wiele spółek energetycznych w swoim modelu biznesowym nie uwzględniło zainteresowania Afryką.

- Rolą instytucji międzynarodowych, jak ONZ i Banku Światowego, jest udzielenie wsparcia Afryce, aby rozwijała swój potencjał gazowy i energetyczny. Oczywiście kraje Afryki rozwijają OZE, ale jakieś źródła muszą je zastępować, gdy przestanie świecić słońce i przestanie wiać wiatr - dodaje Torstein Indrebo. - W Europie, Stanach Zjednoczonych i Chinach do rozwoju gospodarczego przyczyniły się paliwa kopalne. Podobnie będzie w Afryce.

- Zapotrzebowanie na gaz w skali globalnej wzrasta; według prognoz Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) do 2045 r. wzrośnie o 45 proc. To jest bardzo prawdopodobne, a są inne scenariusze, mówiące o większym wzroście - ocenia Olaf Martins z Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Ropy Naftowej i Gazu (IOGP).

Rosnącej popularności gazu ziemnego sprzyja jego duża dostępność (LNG), konkurencyjna cena i mniejsza od węgla emisyjność.

- W dostawach gazu kluczowe jest bezpieczeństwo. Dlatego wiele państw mówi, że chce przejść na gaz, ale chce mieć własne technologie jego wydobycia - dodaje Olaf Martins.

Metan groźniejszy od CO2

W wielu miejscach świata rośnie także zainteresowanie pozyskiwaniem metanu ze złóż węgla. Gaz ten jest pozyskiwany przed rozpoczęciem wydobycia węgla. Taką technologię stosuje się np. w Australii, pilotażowe testy prowadzi także PGNiG na Śląsku.

- To bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy wydobyć metan z pokładów węgla - podkreśla dr Tim Moore z Politechniki Queensland w Australii.

Zapewnia, że wydobycie metanu z pokładów węgla powoduje znacznie mniejsze skutki uboczne dla powierzchni ziemi niż wydobycie samego węgla ? czy to odkrywkowe, czy w głębokich kopalniach..

- Przedeksploatacyjne wydobycie metanu z pokładów węgla wpływa także na poprawę bezpieczeństwa pracy w kopalniach - w ostatnich 30 latach wypadkowość w australijskim górnictwie bardzo spadła - mówi dr Tim Moore.

Metan emitowany bezpośrednio do atmosfery jest 25 razy groźniejszy jako gaz cieplarniany niż CO2, dlatego warto pracować nad zwiększeniem jego wykorzystania energetycznego.

- Wydobycie metanu z kopalń węgla to również zwiększenie liczby miejsc pracy. Można go pozyskiwać także po zakończeniu wydobycia węgla. W Polsce wciąż dużo metanu z kopalń ucieka do atmosfery - wskazuje Raymond C. Pilcher, przewodniczący Grupy Eksperckiej ds. Metanu z Kopalń (UNECE).

- Chiny mają duże zasoby węgla kamiennego, co oznacza, że mają także duże zasoby metanu. Rząd zachęca do wykorzystywania metanu z kopalń, a spółki węglowe otrzymują dotację za jego wykorzystywanie - informuje Jin Zhixin, wiceprezes i dyrektor generalny Shanxi Coking Coal Group z Chin.

Shanxi Coking Coal Group planuje m.in. wybudować elektrownię o mocy 70 MW opalaną metanem z kopalń.

Paliwo z zaletami

Eksperci podkreślają, że wykorzystanie gazu ziemnego, czy to pochodzącego ze źródeł konwencjonalnych, czy niekonwencjonalnych, może znacząco obniżyć emisję gazów cieplarnianych, tym samym poprawiając jakość powietrza oraz podnosząc jakość życia. Nowoczesne wytwarzanie energii elektrycznej z gazu ziemnego praktycznie nie powoduje emisji tlenków siarki (SOx), wytwarza bardzo niskie ilości tlenków azotu (NOx) i tylko połowę CO2, jaki wysyłany jest do atmosfery przez najsprawniejsze elektrownie opalane węglem.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018