Krzysztof Fugiel
Poniedziałek, 23 Kwietnia 2018 roku. Dzisiaj są imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
Flash Player

­­­­­­­­

­7 Cudownych Ocaleń pułkownika Woj­ska Polskiego w stanie spoczy­nku Antoniego Fugla.

Więcej na ­

youtube_logo

 

 

 

Materiały o walce

Antoniego Fugla w AK

przekazałem do:

Muzeum_AK_w_Krakowie 

Oil_is_ruling_the_World__250_px 

RATUJ EXALO CENTRUM KRAKÓW

­­

­­­­­Linkedin_250_px

­ ­

===========================

Flag Counter­­

­Mahatma_Ganghi

 

 

 

 

 

Herb_Pobog
­

 

 

 

 

 

­

 

Utwórz swoją wizytówkę  

Fugiel_animation

­­­ anima_pilsudski_fugiel_trans

Witam  na FORUM  KRZYSZTOFA A. FUGLA. W FORUM są następujące tematy które poruszam:

Współczesny Przemysł Naftowy
Health, Safety, Envinroment
Historia Nafty
O Świecie
Nie tylko Szkiełko i Oko
O Krakowie­
Foto

Zamieszczane tu materiały są prywatnymi tekstami i opiniami Autora FORUM z którymi można się nie zgadzać, jednakże Autor uważa je za swoje i niezmienne, aż do czasu poznania nowych faktów.

W przypadku innych artykułów, bądź notatek, Autor FORUM nie bierze odpowiedzialności za ich treść, jednakże zawsze są  zamieszczane dane osobowe Autora tekstu bądź dane źródłowe tekstu.

Wszelkie uwagi i propozycje tematyczne dotyczące FORU­M proszę przesyłać do mnie E-mailem ( patrz niżej ), lub wpisać swój komentarz ­na podstronie Księga.Szukaj

Loading

Kontakt

chrisfugiel [at] hotmail.com

Imię i Nazwisko

E-mail

Treść

BELOW CHOOSE THE LANGUAGE TO TRANSLATE THE FORUM PAGES TO ANY OF 22 OTHER LANGUAGES !

© meteogroup.pl

Cena_Akcji­

­PGNIG notowania

logo_PGNIG

Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2018-04-23
USD 3,4156 +0,81%
EUR 4,1802 +0,19%
CHF 3,4950 +0,35%
GBP 4,7790 +0,27%
Wspierane przez Money.pl

­
­­ Protected by Copyscape Plagiarism Check

Imatag_logo_120_pix­

­­KRZYSZTOF A. FUGIEL FORUM

Wypromuj również swoją stronę­

­

SPE.Poland_web

SITPNiG_logo_V_small­­­WNiG_120px

IPCC_logo_120px

Rat

 

  Polska_Walczaca_szara_GIF_animated_OK

 

 

prezydent_pl_120_px 

LechKaczynski_org 

Lech_Kaczynski_pl 

Telewizja_Republika

 

 

PodziemnaTV 

Niezalezna_pl­


Niepoprawni_pl

PCh24_pl

­

Akademia_Geopolityki

Poland_Current_Events_120_px

Robert_Brzoza_120_pix

Mennica Skarbowa - Pewne inwestycje w metale szlachetne­


­

­
Mar 25, 2018

W Europie brakuje gazu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski) | 21-03-2018 06:00 | aktualizacja: 20-03-2018 23:11
wnp

Splot kilku czynników spowodował, że aż w sześciu krajach Unii Europejskiej podziemne magazyny gazu są wypełnione tylko w minimalnym stopniu. Jeśli nad Europę nadciągnęłaby nowa fala mrozów, niektóre państwa miałyby spory problem. Na tle innych państw bardzo pozytywnie wyróżnia się nasz kraj.

W wielu krajach UE poziom zapasów gazu jest na bardzo niskim poziomie.

Polska pod względem zmagazynowanego surowca należy do czołówki.

Obecna sytuacja napędzi letnią sprzedaż gazu przez Rosjan.

Podziemne magazyny gazu w Polsce mogą pomieścić około 3 mld m sześć. surowca.

Fot. mat. pras.

Roczne zapotrzebowanie Europy na gaz przekracza 500 mld m sześc. gazu. Ze względów technicznych zawsze przed sezonem grzewczym kraje Unii gromadzą zapasy surowca. Wielkość zapasów zależy od pojemności magazynowej i stopnia wypełnienia podziemnych magazynów gazu. Niektóre z krajów mają dość symboliczne zapasy, bo - jak np. Portugalia czy Hiszpania, mają nieco cieplejszy klimat czy - jak np. Szwecja, korzystają z innych źródeł energii.

Gaz z magazynów wtłaczany jest do sieci w okresach wzmożonego zapotrzebowania na tego rodzaju paliwo, czyli najczęściej zimą.

Pusto, bo zimno było wszędzie

Tegoroczny problem z małymi zapasami gazu dotyczy prawie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jest kilka chlubnych wyjątków, ale w większości krajów gazu w magazynach jest zwyczajnie mało.

- W wielu krajach Unii Europejskiej jednocześnie na koniec sezonu spadły mocno temperatury. To spowodowało, że zapotrzebowanie na gaz bardzo wzrosło ? tłumaczy Holger Erchint, współpracujący z niemiecką giełdą gazu Gaspool. Jego zdaniem, sytuacja jest dość nietypowa ze względu na zasięg mrozów i fakt, że magazyny były wypełnione przed sezonem skromniej niż zwykle.

Do tego doszło ograniczenie podaży gazu ze strony Holandii. Kraj ten był największym w Unii Europejskiej producentem surowca. Jednak problemy natury geologicznej spowodowały, że sytuacja w tej kwestii uległa pogorszeniu. Gazu z Holandii jest znacznie mniej niż przed kilkoma laty.

O holenderskich problemach i jego następstwach czytaj tu: Trzęsienie ziemi w Holandii może zaszkodzić Polsce i pomóc Nord Streamowi 2

Efektem tych wydarzeń są wyjątkowo niskie stany magazynowe. Stopień wypełnienia podziemnych magazynów gazu w krajach Unii Europejskiej waha się od 4,39 proc. w Belgii do 55,95 proc. w Hiszpanii (dane na koniec ubiegłego tygodnia za Gas Infrastructure Europe).

Polska całkiem nieźle

Jak na tle innych państw europejskich wygląda nasz kraj? Całkiem nieźle. Stopień wypełnienia naszych magazynów to ponad 38 proc. (dane na 19 marca za Gas Storage Poland). Daje nam to trzecie miejsce w Unii po Portugalii i Hiszpanii. Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne, wśród krajów, które mrozy dotykają w największym stopniu, jesteśmy najlepsi.

Zresztą, jak podkreślają władze PGNiG, odpowiednia polityka inwestycyjna w sferze magazynów jest kluczowa.

- Rozbudowa istniejących oraz budowa nowych podziemnych magazynów gazu są stałym elementem działań PGNiG na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju ? tłumaczy Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Warto także dodać, że obecne problemy wynikają z tego, że część krajów wypełniała podziemne magazyny gazu tylko w części. Ciepłe zimy spowodowały, że firmy nie chciały ponosić kosztów. Teraz to się zwróciło przeciwko nim.

Tymczasem nasz kraj przed sezonem grzewczym był praktycznie w pełni gotowy. Jak mówił jesienią ubiegłego roku Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG: w magazynach znajduje się prawie 3 mld m sześc. gazu. Oznaczało to, że stopień ich wypełnienia wynosił wówczas 96 proc.

Rosja ma powody do zadowolenia

Europejskie problemy to dla Rosji dobra wiadomość. W pierwszej połowie marca eksport do krajów UE i Turcji wzrósł do 9,7 miliarda metrów sześciennych. To aż o 29,4 proc. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

O eksporcie gazu przez Rosję czytaj tu: Zimny marzec napędza wyniki Gazpromu

2 marca Gazprom ustanowił nowy rekord w historii dobowych dostaw gazu do Europy. Obecnie wynosi on 714,3 miliona metrów sześciennych.

Aktualnie stopień zapełnienia magazynów w UE wynosi zaledwie 21 proc. W Moskwie już zacierają ręce. Aby uzupełnić niedobory, większość krajów latem będzie musiało się wybrać na gazowe zakupy.

Materiał z portalu www.wnp.pl. - Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018back